PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
1975

Obrazki z życia

Komedia, Fabularny, Obyczajowy, Polska, 82 min
plakat: Obrazki z życia
Obsada aktorska
pokaż wszystkich (58)
zwiń listę
Opis filmu
"Obrazki z życia" to film nowelowy, komedia złożona z siedmiu części, których scenariusze oparto na podstawie felietonów Jerzego Kibica (Urbana), drukowanych w "Kulisach" - popularnym dodatku do "Expressu Wieczornego". Autor opisywał głośne ówcześnie sprawy sądowe, naśmiewając się przy tym się z przywar swoich rodaków. Wśród poruszanych przez niego tematów znalazły się opowieści o: romansie, rozwodzie, perypetiach początkującej aktorki, dziewczynie, która uciekła z domu z młodzieżowym zespołem, dwóch koleżankach, co pokłóciły się o mężczyznę, skradzionym mydle i literacie-oszuście.

Kilku młodych reżyserów (i reżyserek), skupionych w Zespole Filmowym "X", którzy wzięli na warsztat te opowiastki, wyrosło wkrótce na najważniejszych przedstawicieli kina "moralnego niepokoju". Należeli do nich: Jerzy Domaradzki, Agnieszka Holland, Feliks Falk, Barbara Sass-Zdort.

"Romans": Gdy spiker radiowy rozpoczyna dyżur w radiu, jego żona spotyka się z kochankiem. Przypadkowo zatrzaskują się drzwi w mieszkaniu kolegi. Ratujący ich z opresji sąsiad sam wpada w podobną pułapkę. Żona spikera wypożycza mu garnitur męża wraz z... pokaźnymi zaskórniakami. Spiker zastaje obcego mężczyznę w domu i zgłasza milicji kradzież, ale milicjanci ukrywają istotę sprawy przed zdradzanym mężem.
"Aktorka": Podający się za impresaria mężczyzna proponuje zorganizowanie spotkania ze znaną aktorką. W pełnej sali prowincjonalnego domu kultury przedstawia dziewczynę marzącą dopiero o karierze aktorskiej. Skandalicznie nieudolny występ kończy interwencja milicji i przesłuchanie impresaria--wydrwigrosza.

"Dziewczyna i 'Akwarius'": W prowincjonalnym miasteczku występuje młodzieżowy zespół. Jedna z dziewcząt, Bożena C., zauroczona solistą podąża za zespołem. Niestety, nie nadaje się na piosenkarkę i muzycy radzą jej wracać do domu. Rodzice zawiadamiają milicję o zaginięciu córki. Gdy po kilku dniach funkcjonariusze doprowadzają ją do domu, bezskutecznie usiłują poznać motywy jej postępowania. Nie pomaga nawet psychiatra, bo w istocie był to rezultat fascynacji muzyką młodzieżową.

"Spór": Krystyna Wojciechowska przypadkowo dostrzega atrakcyjną dziewczynę w samochodzie męża. Występuje o rozwód, ale problemem staje się podział majątku, szczególnie zaś zdezelowany samochód Syrena, który wspólnie kiedyś kupili. Gdy w sądzie trwa spór, na zaparkowany samochód spada z ciężarówki bryła betonu, czyniąc z niego kupę złomu. Strata ta godzi zwaśnionych małżonków.

"Bluzeczka": Dwie dziewczyny rywalizują o względy piosenkarza Tadeusza, ale w zamian za modną bluzkę Luba „odstępuje” chłopaka Kazi. Na ich ślubie niespodziewanie zjawia się była rywalka i ciskając bluzką żąda zwrotu „narzeczonego ”, którego tylko wypożyczyła. Korzystając z bójki dziewcząt Tadeusz ucieka.
Sprawa mydła: Na zebraniu pracowników ważnej instytucji zostaje poruszony problem kradzieży mydła z toalety dyrektora. Specjalny komitet ma podjąć śledztwo, a od tej pory mydło będzie wydawać sekretarka. Sprawa wydostaje się na zewnątrz i przyciąga dziennikarzy. Wtedy okazuje się, że to goniec przenosił mydło do toalet, w których go nie wykładano.

"Literat": Przechodzień z wanienką dla niemowlaka bezskutecznie usiłuje złapać taksówkę. Gdy nie zjawia Się właściciel prywatnego samochodu, pożycza go sobie. Z pozostawionych dokumentów wynika, że właścicielem jest znany literat, więc przechodzień pragnie wczuć się w jego rolę. Jazda kończy się wypadkiem. Ranny gra dalej rolę w szpitalu, gdzie w komfortowych warunkach pisze sztukę i wysyła do jednego z teatrów. Dyrektor jest nią zachwycony i gotowy do natychmiastowego wystawienia. Pod teatrem spotykają się prawdziwy i fałszywy literat. Pracownicy teatru obserwują ich bójkę.
J.Sł; ESz
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1975
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Komedia, Fabularny, Obyczajowy
PREMIERA POLSKA:
26 marzec 1976
TYTUŁ ORYGINALNY:
Obrazki z życia
PRODUKCJA:
Zespół Filmowy X
Dane techniczne
CZAS:
82 min
OBRAZ:
czarno - biały
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll