PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
1981

Pokuszenie

Fabularny, RFN, 86 min
plakat: Pokuszenie
Reżyseria: Krzysztof Zanussi
Scenariusz: Krzysztof Zanussi
Opis filmu
Zrealizowany dla niemieckiej telewizji WDR w Kolonii film obyczajowy ukazujący dwie różne postawy wobec świata i ludzi: jedną - otwartą, akceptującą, pełną optymizmu, drugą - chłodną uczuciowo, zachowującą dystans wobec otoczenia, egocentryczną. Dwie tak różne osobowości trudno ze sobą pogodzić w związku małżeńskim. Kiedy na odmienności charakterologiczne nakłada się jeszcze różne pochodzenie, odmienność języków i mentalności - konflikt jest nieunikniony.
Zdjęcia do filmu kręcono w Kolonii, Lugano, Zurychu, Solothurn, Paryżu, Genewie i Kenii, a w obsadzie i w ekipie filmowej znaleźli się zarówno Niemcy, jak i Polacy (zdjęcia - Sławomir Idziak, muzyka - Wojcich Kilar, kostiumy - Anna Biedrzycka-Sheppard. Główną rolę kobiecą zagrała "muza" Krzysztofa Zanussiego, Maja Komorowska, partneruje jej znany niemiecki aktor Helmut Griem, pamiętny ze swych kreacji w "Zmierzchu bogów", "Kabarecie", "Ludwigu" czy "Pustyni Tatarów".
Marta, polska malarka, wychodzi za mąż za szwajcarskiego biznesmena Ludwiga. Po roku małżeństwa oboje przeprowadzają się do Szwajcarii i zamieszkują ze starszą siostrą Ludwiga, Johanną. Od początku stosunki między kobietami nie układają się najlepiej. Marta, osoba pełna radości życia, energii i humoru, ciekawa ludzi i świata, nie może zrozumieć chłodnych stosunków łączących brata i siostrę, a jednocześnie emocjonalnego uzależnienia męża od autorytarnej Johanny. Dziwi ją też, że mając znakomite warunki materialne i możliwość zatrudnienia prywatnej opiekunki, oboje oddali matkę do domu starców. Podejmowane przez Martę próby zaprzyjaźnienia się ze szwagierką owocują agresją ze strony Johanny i demonstracyjnym okazywaniem jej niechęci i lekceważenia. Marta zaczyna sobie szukać zajęć z dala od domu, coraz więcej podróżuje, angażuje się w różne akcje charytatywne, ale też coraz bardziej oddala się uczuciowo od męża. Kontakt między małżonkami praktycznie się urywa, chociaż Ludwig wielokrotnie odnajduje ją w różnych dziwnych zakątkach świata i usiłuje nakłonić do powrotu. Marta za każdym razem odmawia, zjawia się jednak na pogrzebie Johanny. Ale i tym razem nie zamierza wrócić na stałe do domu. Radzi tylko mężowi, aby i on poszukał sobie jakiegoś nowego celu w życiu. Po pewnym czasie Marta, która postanowiła zostać misjonarką, wstępuje do klasztoru. Mąż odnajduje ją i tam, ale kobieta trwa uparcie przy swoim postanowieniu. Jeżdżąc za nią po krajach afrykańskich, Ludwig nawiązuje kontakty handlowe, odnosi liczne sukcesy zawodowe. Marta udaje się tymczasem z kolejną misją do Australii. Tam ślad po niej ginie.
PAT
opis dystrybutora
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1981
KRAJ PRODUKCJI:
RFN
JĘZYK PRODUKCJI:
niemiecki
RODZAJ / GATUNEK:
Fabularny
TYTUŁ ORYGINALNY:
Versuchung
Dane techniczne
CZAS:
86 min
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll