PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
2015

Hel

Thriller, Fabularny, Polska, 90 min
plakat: Hel
Premiera PL: 05 sierpień 2016
Opis filmu
Akcję filmu rozpoczyna przyjazd tajemniczego amerykańskiego pisarza ( Philip Lenkowsky). W noc jego przybycia, na lokalnej stacji benzynowej dochodzi do brutalnego morderstwa – ginie młoda turystka, a jej przyjaciele znikają. Pracująca w miejscowym barze Mila ( Małgorzata Krukowska ) rozpoczyna swoje prywatne śledztwo. Pomaga jej nieśmiały chłopak Kail ( Marcin Kowalczyk ) właściciel lokalnej atrakcji - wykrywacza kłamstw. Początkowo niewinna zabawa w detektywów zmienia się w niebezpieczną rozgrywkę, kiedy okazuje się że, tajemniczy przybysz wie o mieszkańcach dużo więcej niż powinien.

"Chcieliśmy stworzyć film, który przeniesie widza w surrealistyczny świat zimowej i mrocznej scenerii półwyspu Helskiego. Fabuła skupia się na dwójce młodych ludzi starających się rozwikłać zagadkę brutalnego morderstwa. Ich podejrzenia kierują się w stronę przybyłego pod pretekstem pisania scenariusza Amerykanina. Bohaterowie postanawiają użyć do swoich celów lokalną atrakcję - wariograf. Detektywistyczna opowieść jest jedynie pretekstem do poruszenia nadrzędnego tematu filmu: prawdy i kłamstwa, fikcji i rzeczywistości oraz bardzo cienkiej granicy na której te pojęcia balansują." - mówią twórcy filmu Katia Priwieziencew i Paweł Tarasiewicz.

Autorami zdjęć są młodzi operatorzy po Łódzkiej Szkole Filmowej: Clemence Turningher, Joaquin Del Paso i Paweł Tarasiewicz.

W rolach głównych: Marcin Kowalczyk, laureat nagrody za debiut aktorski na festiwalu w Gdyni i nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę Magika w filmie Jesteś Bogiem, Phil Lenkowsky (Amadeusz, Człowiek z księżyca, Californication, Golden Years, Dune ) oraz Katarzyna Paskuda. Na ekranie zadebiutuje Małgorzata Krukowska.

Producentami i twórcami filmu są członkowie AMONDO Films, fundacji założonej w 2010 roku, skupiającej wokół siebie młodych filmowców i pasjonatów kina. „Hel” to pierwsza pełnometrażowa fabuła realizowana przez AMONDO. Początkowo niezależny projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem branży filmowej i został wsparty przez takie instytucje jak Polski Instytut Sztuki Filmowej, Panavision Polska i WFDiF a także przez władze miast Władysławowa i Jastarni.
Amondo Films
opis dystrybutora
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
2015
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Thriller, Fabularny
PREMIERA POLSKA:
05 sierpień 2016
TYTUŁ ORYGINALNY:
Hel
PRODUKCJA:
Amondo Films
DOFINANSOWANIE:
PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej
DYSTRYBUTOR PL:
Kino Świat
Dane techniczne
CZAS:
90 min
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll