Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
1967
Długa noc
Wojenny, psychologiczny, Fabularny, Polska, 78 min
Obsada aktorska
Ekipa
pokaż wszystkich (14)
zwiń listę
Opis filmu
Rok 1943. Miasteczko na wschodzie Polski, czas okupacji niemieckiej. Mieszkający w małej kamieniczce Piekarczyków ślusarz Korsak w tajemnicy przed sąsiadami ukrywa Żyda. Współdziała z partyzantami, ma im dostarczyć broń, ale Niemcy przeszukują okolice, zamykają drogi prowadzące do miasteczka i ogłaszają "szperę", stan wyjątkowy. Nie wolno opuszczać domów. Wtedy mieszkańcy kamieniczki nieoczekiwanie dowiadują się o przechowywanym Żydzie. Strach ich paraliżuje - nie mogą uciec, a jeśli Niemcy znajdą ukrywającego się, rozstrzelają wszystkich. W życiu kilku osób - Marty (dziewczyny znajdującej się u progu dojrzałości), Piekarczykowej (matki Marty), Katarzyny (młodej mężatki, której męża uwięzili Niemcy), wreszcie Katjana (jej szwagra) - pojawia się tragiczny dylemat; jak postąpić w chwili zagrożenia, czy wydać Korsaka i Żyda Niemcom, by ocalić własne życie? Strach obnaża cechy charakteru i namiętności, które w normalnych warunkach nigdy by nie zostały ujawnione. Ostatecznie Kajtan, mimo niebezpiecznej sytuacji na drogach, wyjeżdża, a Korsak wraz z Żydem opuszczają dom; Piekarczykowa szuka złota w sienniku, na którym spał ukrywający się. Marta zaś, wkraczając w dorosłe życie, rozumie, że utraciła rzecz najcenniejszą: wiarę w prawość i szlachetność swoich najbliższych.
Film, mimo daleko idącej ustępliwości reżysera, nie został dopuszczony na ekrany i nie był wymieniany w publikacjach filmowych.
Film, mimo daleko idącej ustępliwości reżysera, nie został dopuszczony na ekrany i nie był wymieniany w publikacjach filmowych.
D.Z.
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1967
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Wojenny, psychologiczny, Fabularny
PREMIERA POLSKA:
30 październik 1989
TYTUŁ ORYGINALNY:
Długa noc
PRODUKCJA:
Zespół Filmowy Studio
Dane techniczne
CZAS:
78 min
OBRAZ:
czarno - biały
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025