PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
1939

Przeminęło z wiatrem

Kostiumowy , Melodramat, USA, 226 min
plakat: Przeminęło z wiatrem
Opis filmu
Podczas przyjęcia w Tarze, posiadłości rodu O'Hara na amerykańskim Południu, bryluje córka pana domu Scarlett, pragnąca zwrócić na siebie uwagę syna sąsiadów Ashleya Wilkesa. Gdy wyznaje mu miłość, Ashley informuje ją o planach swego ożenku z kuzynką Melanią. Przypadkowym świadkiem tego wyznania jest Rhett Butler – playboy i awanturnik o podejrzanej reputacji. Tego samego wieczoru dochodzi wieść o wybuchu wojny secesyjnej.
Ciąg dalszy opowieści toczy się wokół losów Scarlett, która nie zamierza rezygnować z pragnienia poślubienia Ashleya, z drugiej zaś opiekuje się jego żoną, ratując ją w najtrudniejszych chwilach, jakich nie szczędzi jej i jej najbliższym okrutna wojna. O względy Scarlett, coraz bardziej pod wpływem okoliczności wyzbywającej się swych manier pełnej fochów panienki z Południa, zabiega Butler, któremu wreszcie udaje się ją poślubić, by po kilku latach, w rezultacie rodzinnej tragedii, odejść z domu. Osobnym wątkiem są starania Scarlett o utrzymanie i odbudowę splądrowanej przez Jankesów Tary – rodowego majątku, który potrafi dać jej siłę do dalszego zmagania się z losem.

Ekranizacja sagi Margaret Mitchell to jeden z najważniejszych filmów w historii kina, część hollywoodzkiej legendy o różnych odcieniach. Z jednej strony to sukces finansowy (niepobity przez 23 lata), z drugiej – efekt mozolnych starań producenta Davida O. Selznicka o stworzenie arcydzieła na miarę 50 rocznicy narodzin kina (tak ten film witała amerykańska prasa w grudniu 1939 roku). Film miał wielu reżyserów, najpierw miał go kręcić George Cukor, mający opinię reżysera kobiet, ale zaprotestował główny amant filmu Clark Gable. Ostatecznie z materiału Cukora w wersji ostatecznej została jedna scena – pożar Atlanty. W wyniku interwencji Gable’a na krześle reżyserski zasiadł Victor Fleming, który jednocześnie kończył „Czarnoksiężnika z Oz” i w efekcie przepracowania (realizacja „Przeminęło z wiatrem” trwała rok, z czego 140 dni spędzona na planie) trafił do szpitala. Film dokończył Sam Wood, a montaż nadzorował Selznik. Mimo licznych kłopotów związanych z realizacją, której towarzyszyła wielka narodowa dyskusja, film zachowuje niepodważalne miejsce nie tylko w historii kina (jako pierwszy w historii zdobył 8 Oscarów, wśród których była statuetka dla pierwszego przedstawiciela mniejszości afro-amerykańskiej – Hattie MacDaniel, grającą nianię Scarlet), gdzie wyznaczył nowe standardy widowiska (i po raz pierwszy tak silnie wyeksponował kobietę jako główną bohaterkę filmu), ale i w historii Stanów Zjednoczonych. Film Fleminga oznaczał koniec podziałów na Północ i Południe: „Przeminęło z wiatrem” przywróciło Południu godność i moralne prawo do ponownego reprezentowania tego wszystkiego, co dziś Amerykanie nazywają tradycyjnymi wartościami.
Konrad J. Zarębski
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1939
KRAJ PRODUKCJI:
USA
JĘZYK PRODUKCJI:
angielski
RODZAJ / GATUNEK:
Kostiumowy , Melodramat
PREMIERA POLSKA:
27 luty 2009
PREMIERA ŚWIAT:
15 grudzień 1939
TYTUŁ ORYGINALNY:
Gone with the Wind
TYTUŁ INNY:
Lo que el viento se llevó
BUDŻET:
3 977 000 dolar
PRODUKCJA:
Selznick International Pictures
DYSTRYBUTOR PL:
Vivarto
Dane techniczne
CZAS:
226 min, 238min (restored DVD version), 233min (Wielka Brytania, 1989 re-release), 224min (Wielka Brytania, 1994 re-release), 223min (Szwecja, 1969 re-release), 234min (Szwecja, 1985 re-release)
OBRAZ:
1,37:1, kolor
DŹWIĘK
mono
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll