PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
1998

Wyśnione życie aniołów

Dramat , Francja, 113 min
plakat: Wyśnione życie aniołów
Reżyseria: Erick Zonca
Premiera PL: 21 maj 1999
Opis filmu
Dwudziestoletnia Isa, dziewczyna z niższych sfer, wędruje z plecakiem po północnej Francji w poszukiwaniu bliżej nieokreślonego celu. Ma dużo wiary w siebie, optymizmu oraz radości. Utrzymuje się z dorywczych prac i cieszy wolnością. Dociera do Lille, przemysłowego, mało ciekawego miasteczka, gdzie zatrudnia się w szwalni. Nawiązuje tam znajomość z Marie, jej rówieśnicą. Dziewczyna jest sfrustrowaną introwertyczką, zgorzkniałą i agresywną, buntuje się przeciwko światu. Obie wprowadzają się do obszernego apartamentu, który zostaje oddany pod opiekę Marie przez rodzinę, w której matka i córka uległy ciężkiemu wypadkowi samochodowemu. Córka Sandrine leży w szpitalu w śpiączce.
Współlokatorki urządzają się w mieszkaniu, nie myśląc o przyszłości. Dużo rozmawiają o swoich pragnieniach, chodzą do dyskoteki, szukają nowej pracy i pieniędzy na przeżycie. Marie, która skrycie marzy o prawdziwej miłości, nawiązuje przelotny romans z właścicielem nocnego klubu Chrisem. Z rozpaczą przyjmuje jego odejście. Isa, która ma naturę dobroczyńcy, znajduje pamiętnik Sandrine i postanawia go kontynuować. Na wiadomość o jej pogarszającym się stanie, odwiedza dziewczynę w szpitalu, by przy niej czuwać. Sandrine „cudownie” budzi się ze śpiączki. Dwie lokatorki są zmuszone do opuszczenia wynajętego mieszkania. Isa podejmuje kolejną pracę, tym razem przy podłączaniu kabelków do podzespołów w fabryce.

Film wyreżyserowany przez Erica Zoncę jest jego debiutem fabularnym po serii filmów krótkometrażowych. To dramat psychologiczny, utrzymany w poetyce realizmu. Wyróżnia go kameralność, wyciszenie, dyskrecja wobec bohaterek. Opowiada o spotkaniu dwóch skrajnie różnych kobiet, które łączy życie marzeniami, w pewnej tymczasowości i w oderwaniu od świata zewnętrznego. Psychologiczne portrety bohaterek zostały zbudowane w oparciu o wnikliwą obserwację ich zachowania, przysłuchiwanie się ich rozmowom, śledzenie ich czynów, czemu sprzyjają częste zbliżenia i bliskie plany. Brak ingerencji reżysera powoduje skrócenie dystansu oddzielającego je od widza. Czasami fabuła ociera się o metafizykę, lecz granica z rzeczywistością nie zostaje przekroczona.
Losy Marie oraz Isy pokazują potrzebę marzeń oraz związane z nimi niebezpieczeństwo, kiedy dochodzi do ich realizacji lub konieczności zrezygnowania z nich. Główne role w filmie zagrały Eloide Bouchez oraz Natacha Régnier. Wspólnie zostały uhonorowane nagrodą aktorską na festiwalu w Cannes.

Adam Wyżyński
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1998
KRAJ PRODUKCJI:
Francja
JĘZYK PRODUKCJI:
francuski
RODZAJ / GATUNEK:
Dramat
PREMIERA POLSKA:
21 maj 1999
PREMIERA ŚWIAT:
30 sierpień 1998
TYTUŁ ORYGINALNY:
La vie rêvée des anges
TYTUŁ ANGIELSKI:
The Dreamlife of Angels
PRODUKCJA:
Diaphana Films, Les Productions Bagheera, France 3 Cinéma, Canal+, Centre National de la Cinématographie (CNC), Fondation GAN pour le Cinéma, Procirep
Dane techniczne
CZAS:
113 min
OBRAZ:
kolor, 1,66:1
DŹWIĘK
Dolby stereo SR
Nagrody i nominacje
1998
...
Najlepsza aktorka
Cannes
1998
...
Nominacja: Najlepszy film
Cannes
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll