PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
1993

Wiek niewinności

Dramat , Romans, USA, 139 min
plakat: Wiek niewinności
Reżyseria: Martin Scorsese
Premiera PL: listopad 1993
Opis filmu
Lata 70. XIX wieku, Nowy Jork. Prawnik Newland Archer, zaręczony ze śliczną May z bogatej rodziny Mingott, stara się przyśpieszyć dzień ślubu w obawie przed hrabiną Ellen Olenską, która właśnie wróciła z Europy w aurze skandalu. Postanawia jednak pomóc jej w odzyskaniu dobrego imienia, a jednocześnie pozostaje pod wpływem urody i osobowości Ellen. Z polecenia rodziny Mingott Archer stara się nakłonić hrabinę, by nie brała rozwodu z mężem w trosce o swoją przyszłość. Mimo narzeczeństwa z May, zabiega on o względy pięknej Ellen i zostaje przez nią obdarzony uczuciem. Do zbliżenia między nimi jednak nie dochodzi, a hrabina otrzymuje list od kuzynki, że matka zgodziła się na jej szybszy ślub z Archerem.
Półtora roku po ślubie Archer, który wciąż pała miłością do hrabiny, znajduje pretekst, by pojechać do Bostonu, gdzie ma nadzieję spotkać się z nią. Przekonuje Ellen, by nie wracała do Europy i tym samym odrzuciła propozycję pojednania z mężem. Jednak w wyniku bankructwa firmy Beaufort hrabina traci wszystkie udziały i przenosi się do Nowego Jorku, by sprawować opiekę nad chorą panią Mingott. Wydaje się, że zbliżenie między kochankami jest nieuniknione, ale niespodziewanie May informuje Archera o wyjeździe Ellen do Europy. Przekonany o tym, że ich romans wyszedł na jaw, mężczyzna zapewnia żonę o gorącym uczuciu. Wówczas dowiaduje się, że May spodziewa się dziecka, o czym zawiadomiła wcześniej Ellen. Nie pozostaje mu nic innego niż pogodzić się z losem.
Wiele lat po śmierci May Archer ma okazję zobaczyć się z hrabiną, towarzysząc dorosłemu synowi w podróży do Paryża. W drodze do niej jednak zawraca.

Melodramat w reżyserii Martina Scorsese powstał w oparciu o powieść Edith Wharton, uhonorowaną w 1923 roku Nagrodą Pulitzera. Ukazuje ona świat wyższych sfer Nowego Jorku, w którym autorka spędziła młodość. Scorsese pozostał wierny literackiemu pierwowzorowi, portretując arystokrację w wyniosłym, a zarazem satyrycznym tonie, z dbałością o szczegóły i realia epoki. Dramat Archera pokazał jako niemożność wyzwolenia się z uciążliwego kodeksu zachowań oraz obyczajów panujących w jego środowisku. Bohater jest ofiarą swojej grupy społecznej oraz panującego w niej matriarchatu, a zarazem chłodnym konsumentem kultury, która wielbi przepych i splendor. Fascynują go przedmioty używane przez Ellen, a jej widok sprawia mu przede wszystkim przyjemność estetyczną. Jednocześnie obawia się niekonwencjonalnego zachowania hrabiny oraz determinacji May i w gruncie rzeczy z ulgą przyjmuje swój los, który każe mu trwać w świecie konwenansów, wśród wspomnień, bez konieczności walki. W tę rolę wcielił się znakomicie Daniel Day-Lewis, a partneruje mu piękna, wyemancypowana Michelle Pfeiffer jako hrabina Olenska.


Adam Wyżyński
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1993
KRAJ PRODUKCJI:
USA
JĘZYK PRODUKCJI:
angielski
RODZAJ / GATUNEK:
Dramat , Romans
PREMIERA POLSKA:
listopad 1993
PREMIERA ŚWIAT:
31 sierpień 1993
TYTUŁ ORYGINALNY:
The Age of Innocence
BUDŻET:
30 000 000 dolar
PRODUKCJA:
Cappa Production, Columbia Pictures Corporation
Dane techniczne
CZAS:
139 min
OBRAZ:
kolor, 2,35:1
DŹWIĘK
Dolby stereo SR
Nagrody i nominacje
1994
...
Najlepsze kostiumy
Oscary
1994
...
Nominacja: Najlepsza aktorka drugoplanowa
Oscary
1994
...
Nominacja: Najlepszy scenariusz adaptowany
Oscary
1994
...
Nominacja: Najlepsza muzyka oryginalna
Oscary
1994
...
Nominacja: Najlepsza scenografia
Oscary
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll