PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
2006

Mokra bajeczka

Rysunkowy, Lalkowy, Fabularny, Polska, 24 min
plakat: Mokra bajeczka
Scenariusz: Antoni Bańkowski
Opis filmu
Scenariusz filmu "MOKRA BAJECZKA" oparty został na motywach związanych z wielkanocnymi, polskimi zwyczajami, sięgającymi zarówno do tradycji prasłowiańskiej jak i chrześcijańskiej. Pretekstem do tej opowiastki jest lany poniedziałek, czyli śmigus-dyngus, zwyczaj, podczas którego ludzie polewają się wodą, upamiętniający zarówno pozimowe roztopy jak i symbolizujący wiosenne oczyszczenie.
Bohater - sześcioletni Jaś, przygotowując się do śmigusa-dyngusa, poznaje w łazience małego Wodnika. Ten opowiada mu historię krnąbrnego chłopca - też Jasia - porwanego w lany poniedziałek, przez innego Wodnika na służbę. Chłopiec naraził się Wodnikowi zbyt hałaśliwym zachowaniem podczas polewania wodą innych dzieci. W podwodnym świecie Jaś poznaje Żabę. Szybko zaprzyjaźniają się i szukają sposobu ucieczki z podwodnego królestwa. Wodnikowi bardzo się nudzi i potrzebuje towarzystwa. Nie chce wypuścić swoich więźniów i wymyśla dla nich niewykonalne zadanie. Para przyjaciół wpada w końcu na pomysł otworzenia przepustu regulującego poziom wody w stawie i powoduje powódź w wodnym świecie. Wodnik wzywa na pomoc Płanetników, prosząc ich o zabranie nadmiaru wody. Ci spełniają jego prośbę, ale w zamian proszą o podarowanie jakiejś żaby do pracy w ich podniebnym świecie. Wodnik chętnie pozbywa się psotnego stworzenia. Płanetnicy porywają i Żabę i Jasia. W wietrznym królestwie w chmurach Płanetnicy produkują deszcz, śnieg, grad i dmuchają wiatrami. Pracy mają mnóstwo i chętnie odpoczną wyręczając się nowymi pracownikami - Żabą i Jasiem. Chłopiec tęskni za domem i szuka sposobu powrotu. Żaba dochodzi do wniosku, że tylko tęcza łączy niebo z ziemią i zsuwając się po niej można zejść na dół. Trzeba tylko wywołać tęczę odsłaniając słońce podczas deszczu. Okazja nadarzyła się w Wielkanocny Poniedziałek, gdy Płanetnicy odpoczywali. Jaś i Żaba spuścili lekki wiosenny deszczyk a wiatrowymi dmuchawami przegonili chmury zakrywające słońce. I udało się. Powstała piękna tęcza, po której Jaś zaczął się spuszczać na ziemię. Wprawdzie Płanetnicy usiłowali go złapać, ale na szczęście Jasiowi udało się wylądować koło stawu gdzie rozpoczęła się jego przygoda. Spotkał tu dzieci ze swojej śmigusowej zabawy, ale tym razem pamiętał żeby polewać się wodą z umiarem. W końcówce filmu wracamy do łazienki gdzie okazuje się, że przygotowujący się do dyngusa Jaś zasnął i to on jest polany wodą przez rodziców.
Scenariusz w zabawny sposób zwraca uwagę dzieci na potrzebę umiarkowanego i z szacunkiem dla bliźniego czerpania z tradycji. Aspekt wychowawczy wydaje się istotny, biorąc pod uwagę coroczne ekscesy wodne na ulicach naszych miast i wsi w lany poniedziałek.
Se-Ma-For
opis dystrybutora
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
2006
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
RODZAJ / GATUNEK:
Rysunkowy, Lalkowy, Fabularny
PRODUKCJA:
Telewizja Polska S.A., Se-ma-for Produkcja Filmowa
Dane techniczne
CZAS:
24 min
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll