PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
1925

Wielka parada

Melodramat, Wojenny, Niemy, USA, 141 min
plakat: Wielka parada
Opis filmu
James Apperson zaciąga się na front I wojny światowej po tym, jak jego ojciec, pracowity arystokrata z południa, wyrzeka się syna. Pragnie również przeżyć wielką przygodę swojego życia. Nie powstrzymuje go nawet uczucie zakochanej w nim Justyn. Wraz w dwoma przyjaciółmi, Bullem i Slimem, stacjonuje we Francji i dostaje kwaterunek na farmie. Szybko przekonuje się, że wojna to nie zabawa. Trzej kumple zaczynają interesować się piękną, wrażliwą Melisandą, córką gospodarza farmy, ale dziewczyna wybiera Jima. Podczas lokalnej zabawy żołnierze wdają się w bijatykę. Następnego dnia wyjeżdżają na linię walk i Melisanda przychodzi zrozpaczona pożegnać się z kochankiem.
Wkrótce Slim i Bull giną na froncie, zaś Jim zostaje ciężko ranny podczas starcia z młodym Niemcem, przy którym czuwa i patrzy na jego konanie. Wokół słychać działania artylerii, bombardowania z powietrza, do rannych jedzie kolumna wozów sanitarnych. Jim budzi się w szpitalu po amputowaniu nogi, ale ucieka na farmę, by zobaczyć Melisandę. Jej dom został w tym czasie zniszczony, podobnie jak całe miasteczko.
Po wojnie Jim wraca do domu, w którym nie może się odnaleźć. Jego dawna dziewczyna Justyn związała się już z bratem Conradem. Chłopak decyduje się odnaleźć zaginioną Melisandę.

Niemy film wyreżyserowany przez Kinga Vidora to zarazem melodramat i film wojenny. Scenariusz powstał na podstawie powieści Lawrence’a Stallingsa i ukazuje bohatera, który konfrontuje swoje wyobrażenia wojny jako męskiej przygody z jej twardą rzeczywistością. Fabuła została zbudowana poprzez kontrast między leniwie rozwijającą się na początku akcją na farmie i historią uczucia, utrzymaną w klimacie komediowo-romantycznym, a nagłym przeskokiem na pole walki. Sceny batalistyczne z realizmem oddają całe okrucieństwo wojny, widzianej z pierwszej linii oczami szeregowego żołnierza.
Tytułowa „wielka parada” to sarkastyczny komentarz do udziału Amerykanów w tej wojnie. Ich walka jest pozbawiona patetyzmu, patriotycznej interpretacji oraz nadmiernej heroizacji. W pamięć zapadają sugestywne sceny, których nie brakuje w filmie Vidora: wymarsz żołnierzy z miasteczka na pole bitwy, ich odjazd w przeładowanych ciężarówkach, nocne starcia wśród wybuchających granatów, kolumna nadjeżdżających ambulansów... Silną wymowę ma również scena powrotu Jima do rodziny, od której dzieli go mur tragicznych doświadczeń.

Adam Wyżyński
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1925
KRAJ PRODUKCJI:
USA
JĘZYK PRODUKCJI:
angielski
RODZAJ / GATUNEK:
Melodramat, Wojenny, Niemy
PREMIERA ŚWIAT:
05 listopad 1925
TYTUŁ ORYGINALNY:
The Big Parade
BUDŻET:
245 dolar
Dane techniczne
CZAS:
141 min, 130min (USA), 126min (TCM)
OBRAZ:
czarno - biały, 1,33:1
DŹWIĘK
Film niemy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll