PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
BLOGI
Anita Piotrowska
  6.06.2012

Jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości, że piłka nożna stałą się tematem numer jeden w Polsce, wystarczy, że przejrzy telewizyjne ramówki. Im bliżej magicznej daty 8 czerwca, tym coraz bardziej telewizja (nie tylko publiczna) zamienia się w zamkniętą strefę kibica.

Czy tego chcemy czy nie, od rana do wieczora bombardowani będziemy piłką – przybierającą najróżniejsze kształty. Co tam transmisje meczów, magazyny UEFA czy polsko-ukraińskie festyny w rodzaju „Piłka ma dwa serca” – nawet filmy i seriale zainfekowane zostały futbolowym wirusem. Rzecz o tyle dziwna, że jeśli ktoś nie ma w sobie pasji kibica, to prędzej przełączy się z transmisji meczu na coś niezwiązanego z tą tematyką. Ale ucieczki nie ma.


"Skrzydlate świnie", fot. ITI Cinema

I tak w najbliższym tygodniu TVP dwukrotnie pokaże nam film "Skrzydlate świnie" Anny Kazejak, przypomni dokument "Deyna", na dodatek, obok współczesnego serialu „Piąty stadion”, odkopie uroczy skądinąd oldskulowy serial Stanisław Jędryki „Do przerwy 0:1”.  A wszystko to z rozmachem, po kilka odcinków dziennie!

Nawet zacna TVP Kultura nie zapomniała o fanach futbolu i na dwa dni przed ceremonią otwarcia EURO wyemituje dokumenty Marcina Mamonia, Mariusza Pilisa i Tomasza Głowackiego „Piłkarze Palestyny” i „Dżihad Birmingham” – na szczęście, jak wskazują same tytuły, prezentujące nieortodoksyjne podejście do tematu.

 
"Maradona by Kusturica", fot. Canal +

Gorączka futbolowa ogarnęła także niesportowe telewizje komercyjne, które pod względem oglądalności nie mają szans z meczowym monopolistą, ale jak tylko mogą, zagospodarowują swoje boiska. W filmie dokumentalnym "Maradona by Kusturica" Canal+ pokaże wiecznie żywą i nie do końca pozytywną legendę światowego futbolu. Telewizja Planete szykuje istny wysyp piłkarskich dokumentów, emitując zarówno powtórki („Drugie Chelsea” – pełną postsowieckich absurdów opowieść o drużynie Szachtar Donieck czy hiszpański serial dokumentalny „Szkoła Barçy”), jak i tytuły premierowe. Niekoniecznie nastrajają nas one do piłkarskiej euforii, ale trzymają się blisko murawy: „Kibol” zapowiadany jest jako inne spojrzenie na polską subkulturę stadionową, zaś „Wyżyć z piłki” Christiana Krönesa zabiera nas do nieznanego bliżej pakistańskiego miasteczka, wytwarzającego na nieprawdopodobną skalę piłki do futbolu („dla odmiany” dwa dni później „Dwójka” wyemituje ten sam film pod tytułem „Świat w piłce”).

Jednym słowem: wrażeń czeka nas co niemiara, tyle że sprofilowanych pod jednym słusznym kątem - jakby stał za tym jakiś Komitet Centralny, znający na wylot gusta wszystkich Polek i Polaków. I nie jest to żadna UEFA bynajmniej, ale raczej nakręcający koniunkturę specjaliści o słupków oglądalności.  Chodzi o to, by między jedną transmisją a drugą nie stracić sportowego ducha.  Igrzyska ponad wszystko!   

Anita Piotrowska
Zobacz również
Box Office. Dzień Dziecka w kinac
Box Office. Faceci w czerni powracają
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll