PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
BLOGI
Jerzy Gruza
  18.02.2013

Tylko dbałość o własne ciało pozwoli ci odsunąć się od brudnej polityki, interesów, klęsk zawodowych. Ale  to coraz więcej kosztuje.

Wszystkie myśli o śmierci są myślami o …życiu.

Czarna seria pod koniec roku. Umarł Hanuszkiewicz, wnuczek Kim Ir Sena, Violetta Villas, scenarzysta Klossa, Havel, a teraz Andrzej R. spalił się we własnym łóżku od zostawionego papierosa. Widziałem go ostatnio na Andrzejki w gronie kolegów. Też palił.

Wigilia filmowców. Pytam Jacka Bromskiego, czy dotknęła go śmierć wnuczka koreańskiego przywódcy? – Bardzo. Pamiętam go, jak chodził kiedyś w Warszawie po klubach, jego wuj był ambasadorem w Polsce. Bardzo miły i wesoły tyran – mówi.

Jest Bóg Cudów i Bóg Porządku. Fizycy teoretyczni coraz bardziej skłaniają się w kierunku istnienia tajemniczego Boga Porządku. Nazywa to się zasadą antropiczną, która głosi, że stałe fizyczne wszechświata zostały pieczołowicie dobrane przez boga czy jakąś inną Wyższą Istotę, tak aby życie mogło powstać.

Kadr z filmu "Oburzeni". Fot. Against Gravity

 „Nie mogę umrzeć, to by zrujnowało mój image ” – wyznanie kulturysty.

Wolno idę przez plac Unii Lubelskiej. Zatrzymuje się pod czerwonym światłem. Dogania mnie staruszka, biedula z kosturem w ręku i jakąś torbę, reklamówkę dźwiga. Nagle, kiedy czekam na zmianę świateł, słyszę głos starej:
- Ale podoba mi się kolor pana spodni. Takie czerwone, bordowe…Trzeba się odmładzać, nie wolno się poddawać…Ma pan rację! Nie wolno!

Nie ma pointy ? „Żyjemy w świecie tylu point i finałowych scen, że nie są w stanie już nas poruszyć i na dobrą sprawę utraciły dla nas znaczenie. Anegdota może stanowić wartość samą w sobie. Konkluzje oznaczają nieuchronna nudę.”

Pojawia się temat końca świata w grudniu tego roku. Wyzwolenie! Wszystko zależy od tego, czy jesteś pesymistą czy optymistą. Jeżeli to ostatnie, to….

„Prosta, uczciwa kinematografia to nie filmy autotematyczne, zbyt efekciarskie, bo za mało w tym zwyczajnej prostoty. Dzieło powinno być proste jak pier…” – wyznanie reżysera filmów porno.

„Człowiek genialny, który miał zaszczyt być ubogim, jednym rzutem oka ocenia każdego Ziemianina, który do niego zagada. Potrafi co do karata oszacować jego wartość, uczciwość i stopień szczerości oraz ukryte motywy jego podziwu”

„Poddanie się bezwolnie urokom poezji i samotności – bezcennej samotności, której tak obawiają się głupcy”

„Każdy smutek jest tylko ograniczaniem siebie”
                                                                                      Spinoza

Lekarze  źle wypisują recepty. Arłukowicz ma rozbiegane oczy. Aptekarze nie wydają lekarstw. Pułkownik strzela sobie w głowę, ale następnego dnia udziela wywiadu. Kubica w Toskanii znów łamie nogę. Sejm uchwala w nocy nowele ustawy, którą uchwalił w dzień. Marszałek Sejmu nie odpowiada na pytania. Prokurator Generalny jedzie do Moskwy po szczątki samolotu. Polska odstawiona od stołu z monetami Euro. PSL winny jest 15 milionów, ale dostanie je w dotacji z budżetu państwa.

Tak jak protestujący młodzi „oburzeni” na Wall Street, bogaci „oburzeni” postanowili też ogłosić swój manifest. W pierwszym punkcie jest żądanie, aby bogactwo było rozdzielane równo i sprawiedliwie wśród bogatych. W drugim: aby publiczność nie patrzyła na  nich z odległości nie mniejszej  niż dwadzieścia metrów.
Dojazd na konferencję: własnymi jetami, albo jeszcze większymi samolotami. Jeden z uczestników powiedział: - Oczywiście , mam więcej domów, samochodów, samolotów, dzieł sztuki, podziemnych schronów, prywatnej ochrony i innych osobników. Ale kiedy zdejmiemy… jesteśmy tacy sami. Może tylko różni nas cena skarpetek i to, że ja mam cztery własne łodzie podwodne.

Późno w nocy program telewizyjny z wróżbami, przepowiedniami i odpowiedziami na pytania o zdrowie, zdrady, złe potraktowanie, brak pracy, szczęścia w małżeństwie, seksie, biurze, w szkole. Pytania o syna, męża, córkę alkoholiczkę, chorego zrzędliwego męża.

- Wzywam Królową Wszystkich Aniołów o pomoc… I wypalam, wypalam złe moce… Nie krzyżuj nóg… Bądź dobrej myśli… Będziesz miała syna, w ciągu 30 dni zajdziesz w ciążę… Wyrzucisz z siebie te złe skłonności… Będziesz szczęśliwy…

Połączenie 5,60 zł  plus VAT…

Najgorsze jest czekanie jak nikt nie dzwoni, jak trudno wypełnić taką pustkę miną, która ma budzić zaufanie i zachętę… do kupienia tego „produktu”. Bo to jest produkt lepszy i bardziej przekonujący niż spory i rady posłów, polityków, działaczy…I ludzie z większą wiarą poddają się takiej mistyfikacji, niż programom różnych partii.

- Wzywam Królową Wszystkich Aniołów… będzie dobrze!

 

Jerzy Gruza
Portalfilmowy.pl
Zobacz również
Box Office. Powrót „Szklanej pułapki”
Box Office. „Drogówka” wciąż przyciąga tłumy.
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll