PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
BLOGI
Dagmara Romanowska
  19.05.2012
W letnim numerze Magazynu Filmowego SFP ukazał się apel animatorów w sprawie filmów dla dzieci i młodzieży. Podpisuję się pod nim bez chwili wahania! Gdzie są te cudowne bajki, przygodowe seriale, gdzie opowieści, które dzisiejsze dzieci za dziesięć, dwadzieścia lat będą wspominały z łezką w oku? Czy pozostanie dla nich tylko amerykańska produkcja rozrywkowa, Hannah Montana i "Zmierzch"? 
 
Dawno już wyrosłam z przygód Bolka i Lolka, Pana Samochodzika czy Janki, ale skacząc po telewizyjnych kanałach, z żalem stwierdzam, że w Polsce przestało się robić filmy i seriale dla dzieci i młodzieży. Może coś przegapiłam, coś umknęło mojej uwadze, ale na palcach można zliczyć dziecięco-młodzieżowe produkcje XXI wieku, dookoła których zrobiło się więcej szumu - "Magiczne drzewo", "Piotruś i wilk", "Gwiazda Kopernika", "Latająca maszyna", "Tryumf pana Kleksa", "W pustyni i w puszczy", "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń", "Szatan z siódmej klasy",  i… wielka pustka, którą wypełniają kanały tematyczne z animacjami i filmami z całego świata, tylko nie z Polski.


Nagrodzony Oscarem "Piotruś i wilk", fot. Semafor Produkcja Filmowa

A przecież kiedyś powstawały u nas tak wspaniałe i barwne opowieści, czasami w koprodukcji "bloku", czasami rodzime. "Kot Filemon", "Ferdynand Wspaniały", "Panna z mokrą głową", "Awantura o Basię", "Dziwne przygody Koziołka Matołka", "Król Maciuś Pierwszy", "Maurycy i Hawranek", "Miś Uszatek", "Pierścień i róża", "Plastusiowy pamiętnik", "Plecak pełen przygód", "Porwanie Baltazara Gąbki", "Przyjaciel wesołego diabła", "Przygody Misia Colargola", "Reksio", "Czarne stopy", "Dziewczyna i chłopak", "Goodbye Rockefeller", "Historia żółtej ciżemki", seria "Pana Samochodzika", seria "Pana Kleksa", "Pankracy" - mieszam tu konwencje, gatunki, epoki, a nawet jakość artystyczną, ale to czubek góry lodowej i nie o ocenę mi tu chodzi, a o pewien sentyment... Każda dekada przynosiła grupę nowych tytułów dla najmłodszych widzów.

Niektóre z nich przetrwały próbę czasu i ciągle są emitowane w porze "Dobranocki". Kino Polska przypomina je z myślą o tych, którzy oglądali je jako dzieci. Inne, prawdopodobnie, poddane surowej analizie, odkryłyby słabości warsztatowe czy element polityczny. Niemniej kiedyś bawiły, wychowywały, uczyły i wprowadzały najmłodszych widzów w świat kina i naszej kultury. Reagowały na ówczesną rzeczywistość. A dziś?


"Dwanaście miesięcy", reż. Zbigniew Kotecki, jeden z filmów z cyklu "Bajki i baśnie polskie", fot. TVSFAnimowanych

Nie można odmówić jakości i walorów edukacyjnych zagranicznym dziełom. Producenci tacy, jak BBC dbają o efekt końcowy swoich realizacji, przestrzegają wewnętrznych surowych zasad. Hollywood na czele z Disneyem i Pixarem robi wszystko, by przed ekranami wyśmienicie bawiły się całe rodziny, bez względu na wiek ich członków. Nie musimy jednak od razu realizować "Shreka". Ważne, by cokolwiek zaczęło się w tym względzie dziać. Jeżeli rynek jest tak trudny, iż prywatna inicjatywa nie może się przebić, to wsparcie TVP - na początek na pewno pomoże. Z czasem, kto wie… skoro rodzime "dorosłe" produkcje radzą sobie coraz lepiej, to i ten sektor, nawet w starzejącym się społeczeństwie, rozkwitnie.


Dagmara Romanowska
Portalfilmowy.pl
Zobacz również
Box Office. W kinach rządzi „Dyktator”
Box Office. Mściciele rekordowo także w Polsce!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll