PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
BLOGI
Agnieszka Sadurska
  6.09.2013
Tegorocznemu Festiwalowi Filmów w Gdyni (wszyscy pamiętamy, że jest to impreza zorientowana na rodzimych twórców i ich dokonania) od lat towarzyszy przegląd produkcji dla dzieci pod nazwą "Gdynia - Dzieciom". Organizatorem, w ramach  Programu Polskie Kina Młodego Widza, jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a ściślej rzecz biorąc, Koło Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży.

Zwykle na pokaz składa się kilka bloków filmowych złożonych z polskich animacji krótkometrażowych i kilku tzw. fabuł. Pokazom towarzyszą warsztaty i konkursy. Najcenniejsze jest jednak to, że wszystko to nie ogranicza się terytorialnie, nie tylko do Gdyni, ale krąży po okolicznych, trójmiejskich domach kultury. W ten sposób beneficjentami tej inicjatywy stają się nie tylko dzieci z dużego miasta, ale i mniejszych ośrodków.


Nie zapominajmy, że w tym roku animacja dla dzieci świętuje w Polsce 65. urodziny. W programie tegorocznych pokazów krótkometrażówek znalazły się nieśmiertelne produkcje ze studia Miniatur Filmowych (m.in. "Piesek w kratkę","Niespodzianka", "Mały western"), Se-Ma-Fora ("Parauszek", "Worek", "Smok Barnaba"), Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej (m.in. retrospektywa filmów z Bolkiem i Lolkiem, którym w tym roku stuknie piąta dziesiątka) i poznańskiego TV Studia Filmów Animowanych, które prezentuje filmy z serii „Bajki polskie”.

W związku z totalnym zanikiem rodzimej twórczości dla dzieci i młodzieży na dużym ekranie, świat długiego metrażu reprezentują filmy egzotyczne (Iran, Chiny), dwie produkcje z Wielkiej Brytanii („Alicja w Krainie Czarów”, „Przygody Guliwera”), ale wiekowe (oba z lat 80. XX w) i last, but not least „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”, dzieło Leszka Gałysza z 2002 roku.

Warsztaty, jak co roku poprowadzą Eugeniusz Gordziejuk ze Studia Miniatur  i nestor animacji lalkowej, Tadeusz Wilkosz. Młodzi widzowie będą mieli szansę dowiedzieć się, jak to się dzieje, ze lalki w filmie się poruszają, a nawet sami „ulepią sobie film z plasteliny”, podczas lekcji praktycznych.

Cieszę się, że skoro TVP S.A. na razie zawiesiła misję na kołku, jest instytucja, która zajmuje się promocją naszej animacji.

Rozumiem, że Bolek i Lolek, to para, która wydaje się wiecznie młoda, ale nie mogą na wieki wieków dźwigać na wątłych, rysunkowych barkach ciężaru reprezentowania polskiej animacji (ostatnio, podczas Festiwalu Filmów Dziecięcych KIDSFEST w Sarajewie, oraz Międzynarodowego Festiwalu "Cartoon Club" w Rimini. ). Skazuje to ina niezasłużone zapomnienie innych, równie sympatycznych bohaterów, którzy nie mieli szczęścia do długiego życia ekranowego (i ich seriale mają mniej odcinków, niż bielska produkcja).


Kadr z filmu "Mami Fatale". Fot. Grupa Smacznego

Mam nadzieję, że podczas następnego okrągłego jubileuszu, dziarskim panom B&L będą towarzyszyć, oprócz zająca Parauszka, inni bohaterowie bajek współczesnych; „Florka” z Animapolu, „Mami Fatale”  - dzieło połączonych  sił Studia Miniatur i Grupy Smacznego, „Bear me” ze studia Animoon lub „Kacperiada” Human Arc.



Agnieszka Sadurska
www.portalfilmowy.pl
Zobacz również
Mocny powrót Riddicka
Ożywienie kin w końcówce sezonu letniego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll