PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
BLOGI
Agnieszka Sadurska
  28.08.2012
Pokaż mi swoje ulubione szorty, a powiem ci kim jesteś.
To wcale nie jest niemoralna propozycja złożona przez frywolną wróżkę.
Nie chodzi wszak o gatki, tylko o szorty, czyli shorts, czyli krótkie filmy animowane.
Przedstawiam moją subiektywną listę (w wersji “short”, czyli skróconej).

"Tango" (1980). To jest moim zdaniem szort wszech czasów. Chodzi o “symfonię masek i kontrmasek”, (tak ten niesamowity film nazwał autor efektów dźwiękowych, Wiesław Nowak), za którą Zbigniew Rybczyński dostał Oscara w 1983 r.


"Tango" reż. Zbigniew Rybczyński, fot. materiały prasowe

Dzisiaj, w czasach komputerowych wieloplanów i kanałów alpha, efekt absurdalnego zagęszczenia ludzkich postaci w małym pokoiku, wydaje się łatwy do osiągnięcia. W czasach, kiedy taśmę w kamerze trzeba było cofać, by każdą klatkę naświetlić tyle razy, ile jest (w kulminacyjnym momencie), postaci w kadrze, naprawdę trzeba było mieć głowę na karku.

"En tus brazos"
("W twych ramionach"). To na pewno mniej spektakularna technologicznie i intelektualnie, niemniej jednak, piękna historia o miłości do tańca i drugiego człowieka, która pozwala zapomnieć o kalectwie. Trójka studentów, François-Xavier Goby, Edouard Jouret i Matthieu Landour zaczęła pracę nad nią w 2005 roku, a efekt jest naprawdę taki, że dostali w 2007 nagrodę Webcuts dla najlepszej animacji, na Internetowym Festiwalu w Berlinie.

"Oktapodi"
, to inna, finezyjnie zrealizowana, praca studencka. Powstała jako film dyplomowy grupki studentów paryskiej szkoły Gobelins i otrzymała nominację do Oscara dla krótkometrażówki (2009). Powstał w 2007 roku. Jest to zabawna historia o sile uczucia, które z każdego mięczaka zrobi Jamesa Bonda. Chapeaux bas!

By uzyskać spektakularny efekt, nie trzeba być od razu wirtuozem czyde. "La Maison en Petites Cubes" ("Dom z małych pudełek") to spokojny i skromny zapis samotności staruszka, który wspomina swoje szczęśliwe życie, popijając wspomnienia czerwonym winem. Piękny (plastycznie bardzo odległy od Mangi), melancholijny obraz Japończyka, Kunio Katou,  przegonił "Oktapodi" w wyścigu do Oscara 2009. Kiedy się kontempluje tę spokojną narrację, mimo woli przychodzi do głowy bajka o zającu i żółwiu.

Last, but not least: trzy filmy koleżki, który mnie ostatnio mocno zadziwił. Jeremy Clapin, scenarzysta, reżyser i niezależny ilustrator, zręcznie miksuje 2D z 3D w różnych filmowych konwencjach. "Dobre wibracje" ("Good Vibrations"), "Love story z krzywym kręgosłupem" ("The Backbone Tale"), czy mój ulubiony "Rozdarcie" ("Skhizein") -  to filmy, które pokazują naprawdę ogromny talent. Ostatni z wymienionych (specjalna nagroda Kodaka na festiwalu w Cannes 2008) ma tak inteligentny scenariusz, że za każdym razem, kiedy go oglądam, szczerze zazdroszczę pomysłu, lekkości, z jaką został zrealizowany, i efektu. Pracuje teraz nad nowym projektem i nie mogę się doczekać rezultatu.

Wszystkie powyższe filmy można wyhaczyć na YouTubie. Zresztą, jestem pewna, że od dawna macie swoją listę.


Agnieszka Sadurska
Portalfilmowy.pl
Zobacz również
Box Office. Kolejny sukces Woody’ego Allena
Box Office. Letnie spowolnienie w kinach.
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll