PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
BLOGI
Box Office
  16.05.2012

Zgodnie z oczekiwaniami, „The Avengers” osiągnęło najlepszą frekwencję w miniony weekend. Film na starcie obejrzało 125,751 widzów. Dużą popularnością cieszy się także polski film biograficzny "Nad życie". W czołówce, z niezmienną popularnością – francuski komediodramat "Nietykalni".

Produkcja science fiction Jossa Whedona bije wszelkie rekordy w światowych kinach. W ledwie dwa tygodnie „The Avengers” zarobił na całym świecie ponad miliard dolarów i już w tym momencie wyprzedził pod tym względem „Mrocznego Rycerza” Christophera Nolana. Superprodukcja niewątpliwie celuje w pierwszą trójkę największych przebojów wszechczasów… Na tym tle, wynik, jaki uzyskał film ze słynnymi bohaterami Marvela (m.in. Iron Manem - Robert Downey Jr, Thorem - Chris Hemsworth, Natashą Romanoff - Scarlett Johansson, czy Hulkiem – Mark Ruffalo) w Polsce, może się wydawać mało oszałamiający. Wypada jednak zauważyć, że 125,751 widzów na starcie ekranizacji amerykańskiego komiksu to również rekordowy wynik (spośród filmów nakręconych na podstawie komiksów)! Rzuca się w oczy obserwacja, iż nad Wisłą niewielu jest prawdziwych miłośników amerykańskich komiksowych superprodukcji, którzy byliby gotowi obejrzeć widowisko w kinie. Dla przykładu, pozostałe produkcje Marvela wypadły na otwarciu następująco:

„Spider Man 3” - 92 381 widzów;
"Iron Man 2" - 56 418 widzów;
"Thor" - 49 799 widzów


"The Avengers", fot. Forum Film

Kolejną premierą jest polski film biograficzny "Nad życie" w reżyserii Anny Pluteckiej-Mesjasz. Obraz o życiu słynnej siatkarki, Agaty Mróz (w której rolę wcieliła się Olga Bołądź) przyciągnął na starcie 45,559 widzów. Jest to bardzo dobry wynik, zważywszy, że biografia wyświetlana jest na z 61 kopiach (średnia widzów na kopię – 747). Film, w którego obsadzie znajduje się także Michał Żebrowski, czy Danuta Stenka, ze względu na dobre recenzje, ma szanse na długie życie w dystrybucji kinowej.

Pojawienie się kilku większych premier wpłynęło na ponad dwukrotny wzrost ogólnej frekwencji w trakcie weekendu. Na seanse zdecydowało się 335,601 widzów, co jest najlepszym wynikiem od ponad miesiąca (kiedy to swoje premiery miały „American Pie 4: Zjazd absolwentów” i "Nietykalni"). 


Na trzecie miejsce spadła wspomniana, francuska hitowa produkcja "Nietykalni". Film z Francois Cluzet i Omarem Sy jednak nie traci zupełnie na popularności i w ubiegły weekend obejrzało go kolejnych 42,288 widzów. Łącznie, w trakcie 5 weekendu wyświetlania zapracował na znakomity wynik 426,622 widzów i wciąż ciężko ocenić jaki w sumie uzyska wynik. W każdym razie mamy do czynienia z wielkim sukcesem francuskiej kinematografii na polskim rynku!

Na czwartej pozycji, kolejny premierowy tytuł, młodzieżowa komedia "Projekt X". Film o „domówce wszechczasów” obejrzało na starcie - 22,077 widzów, przy przeciętnej średniej widzów na kopię.

Piąte miejsce też przypadło komedii młodzieżowej, jednak dużo bardziej przebojowej. „American Pie 4: Zjazd absolwentów” przyciągnął w miniony weekend 17,792 osób. Łącznie kontynuację znanej serii obejrzało aż 343,918 widzów – najwięcej spośród wszystkich części!

Szóste miejsce zajęła kolejna premiera – dramat akcji "Dorwać Gringo". Film, będący próbą wskrzeszenia gwiazdy Mela Gibsona (będącego w środowisku Hollywood persona non grata) obejrzało na starcie zaledwie 17,394 widzów przy niskiej średniej widzów na kopię (210).

Pozostałe premiery obejrzała następująca ilość widzów: duńską komedię obyczajową "Drapacz chmur" - 1,367 osób; brazylijsko-argentyńsko-francuski dramat "Opowieści, które żyją tylko w pamięci" – 716 osób; polski film biograficzny z Rafałem Zawieruchą "Księstwo" – 459 widzów.

Od najbliższego piątku w kinach: „Mroczne cienie” czyli wielki powrót duetu Tim Burton Johnny Depp; Sacha Baron Cohen wciela się w rolę „Dyktatora”; amerykańsko-indonezyjski (!) kryminał „Raid”; niemiecko-szwajcarski post-apokaliptyczny thriller „Hell” ; film dokumentalny „Roman Polański: moje życie”; norwesko-szwedzki thriller „Babycall” z Noomi Rapace; duński dokument „Ambasador”.


Paweł Zwoliński
Zobacz również
Box Office. W kinach rządzi „Dyktator”
Box Office. W oczekiwaniu na premiery
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll