PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
BLOGI
Box Office
  7.03.2012

Katastrofa kolejowa i związana z nią żałoba miała istotny wpływ na frekwencję kinową. Odnotowana została najniższa frekwencja w tym roku, która po raz pierwszy spadła poniżej 400 tysięcy widzów. Zawiódł szykowany na wielki przebój film "Kac Wawa".

Film Łukasza Karwowskiego (twórcy ciepło przyjętej komedii romantycznej w koprodukcji amerykańsko-polskiej - „Mała wielka miłość” z Agnieszką Grochowską) z plejadą polskich gwiazd, takich jak Borys Szyc, Sonia Bohosiewicz, Tomasz Karolak, czy Roma Gąsiorowska obejrzało na starcie 73,313  widzów. To już kolejny, po „Bitwie Warszawskiej 1920” polski film zrealizowany w technologii 3D. Jak widać, polscy widzowie niechętnie oglądają rodzime produkcje z użyciem tej technologii. Film Karwowskiego odniósł oczywiście sukces, zajmując pierwsze miejsce na liście, co było do przewidzenia. Autorzy filmu mierzyli dużo wyżej. Film został zmiażdżony przez krytykę i odrzucony przez znaczną część widzów. Ciekawe, jak produkcja będzie się zachowywała w kolejnych tygodniach.

"Kac Wawa", fot. Syrena Films

Łączna frekwencja w weekend wyniosła 389,191 widzów,  a większość filmów zanotowała znaczne spadki oglądalności. Po wręczeniu Oscarów nastroje wśród widzów opadły .

Na drugą pozycję spadła przygodowa produkcja (również 3D) „Podróż na tajemniczą wyspę”. Film stracił ponad 40 proc. widowni i obejrzało go tym razem 33,765 widzów (łącznie 221,083). Znakomity wynik, jak na film z Dwaynem Johnsonem.

Trzecią lokatę dalej zajmuje obraz Małgośki Szumowskiej pt. "Sponsoring". Film z Juliette Binoche i Joanną Kulig obejrzało kolejnych 26,741 widzów. W związku z czym widownia osiągnęła już bardzo dobry wynik 244,134 widzów.

Filmem, który w dziesiątce stracił najmniej, jest niewątpliwie "Żelazna dama". Meryl Streep jako Margaret Thatcher przyciągnęła przed ekrany 23,147 wielbicieli. Po 4 tygodniach wyświetlania – 248,057 widzów.

Dopiero na piątym miejscu znalazła się kolejna premiera, tym razem z gwiazdą Harry'ego Pottera, Danielem Radcliffem. Horror "Kobieta w czerni" zainteresowała jedynie 22,405 osób. Ciężko będzie się temu aktorowi pozbyć twarzy czarodzieja z Hogwartu.

Duży spadek zanotował największy przebój lutowy polskich kin, „I że cię nie opuszczę”. Melodramat obejrzało kolejnych 20,556 widzów, łącznie przyciągając do kin 353,824 osób.

Thriller Rogera Donaldsona, "Bóg zemsty" z nieśmiertelnym bohaterem kina akcji, Nicolasem Cage'm obejrzało jedynie 19,627 widzów.

Cieszy dobry wynik filmu "Spadkobiercy", offowego amerykańskiego twórcy, Alexandra Payne'a. Film obejrzało u nas już łącznie 130,770 widzów.

Z dziesiątką powoli się żegna obraz Agnieszki Holland "W ciemności", który przegrał walkę o Oscary z wybitnym „Rozstaniem”. Film jednak odniósł olbrzymi sukces i łącznie zobaczyło go 1.112,141 widzów!

"Wstyd" Steve'a McQueena zajmujący  dziesiąte miejsce obejrzało tym razem 13,568 osób. Nagrodzony w Wenecji obraz obejrzało łącznie 49,229 osób.

Zdobywcę Oscarów, „Artystę”, ze względu na niską ilość kopii, nie mogło obejrzeć szersze grono widzów i w związku z tym film nie awansował do czołowej dziesiątki. Ten artystyczny, niszowy film obejrzało mimo wszystko blisko 60 tysięcy widzów.

Premiery od najbliższego piątku: amerykańska superprodukcja science fiction „John Carter 3D”; przebojowa animacja "Lorax"; kryminał turecko-bośniacki "Pewnego razu w Anatolii"; dramat z Diane Kruger „Terytorium wroga”; amerykańska komedia z Katherine Heigl "Jak upolować faceta"; dramat "Zapiski z Toskanii" z Juliette Binoche; włoska komedia "Coś pięknego".

Paweł Zwoliński
Zobacz również
Box Office. W cieniu Raczka i trzech wymiarów
Box Office. Nieoczekiwana zamiana miejsc
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll