PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
BLOGI
Box Office
  7.02.2018
Tej zimy Polacy chodzą głównie na polskie komedie romantyczne lub z dziećmi na filmy familijne. I choć próżno szukać wśród oferty dla dzieci tytułu - gwiazdy, tak w kategorii krajowej symbolicznie walczą ze sobą Polsat ("Narzeczony na niby") i TVN ("Podatek od miłości").

"Podatek od miłości", fot. Kino Świat

Łączna widownia "Podatku od miłości" to już 539 839 widzów. Po czwartym weekendzie w kinach
961 295 widzów obejrzało "Narzeczonego na niby". Liderem zestawienia pozostaje "Podatek..." z weekendową widownią 158 317 widzów, czyli mniej więcej dwa razy tyle co film Bartosza Prokopowicza. Zwróćmy jednak uwagę, iż oba filmy notują stosunkowo niewielkie spadki. Kochamy miłość w kinie - koniecznie w estetycznej oprawie. 


"Narzeczony na niby", mat. promocyjne

W zeszły weekend na ekrany kin wszedł film Kingi Dębskiej "Plan B." Widownia pierwszego weekendu plus pokazy premierowe to łącznie 71 461 sprzedanych biletów. W pierwszych tygodniach 2018 polskim box office rządzi kino polskie, pytanie jednak, czy wysyp polskich premier nie osłabia siły poszczególnych tytułów.

Porównaliśmy otwarcie filmu Kingi Dębskiej z innymi polskimi filmami w ostatnich latach. I tak najbardziej zbliżone otwarcia mają następujące tytuły:

"Powidoki" - 61  563 widzów (razem: 297 601)
"Pokot" - 61 563 (razem: 279 496)
"Konwój" - 69 203 (razem: 315 428)

Polskie filmy / komedie romantyczne czeka teraz starcie z "Nowym obliczem Greya", walentynkowym pewniakiem - premiera już w najbliższy weekend. Uff.

75 353 małych widzów ze swoimi rodzicami obejrzało kolejną, drugą już część "Pszczółki Mai". Najmłodsze pokolenie wychowało się już na Mai, która lata tu i tam w 3D. Druga część zapowiada trzecią, a może i kolejne, zgodnie z coraz powszechniej rządzącą strategią budowania marek - coraz mniej ważny staje się poszczególny tytuł, coraz istotniejszy - brand.

Łącznie do kin w ostatni weekend wybrało się 14 proc. mniej widzów niż tydzień wcześniej, razem 785 564 widzów. Oznacza to, że weekend piąty jest drugim co do frekwencji w Nowym Roku.

Zestawienie weekendów:

Weekend 4. (26 - 28 stycznia 2018) - premierowy weekend "Podatku od miłości" - 890 705 widzów

Weekend 5. (02 - 04 lutego 2018) - drugi weekend "Podatku od miłości" – 785 564 widzów

Weekend 2. (12 – 14 stycznia 2018) - premierowy weekend "Narzeczonego na niby" - 735 141 widzów

Weekend 1. (05 – 07 stycznia 2018)  - premierowy weekend "Fernando" i "Gotowi na wszystko. Exterminator" - 701 644 widzów

Weekend 3. (19 - 21 stycznia 2018) - drugi weekend "Narzeczonego na niby" - 639 264  widzów.


"Plan B.", materiały promocyjne

Początek nowego miesiąca to także moment, by zadać sobie pytanie o wyniki stycznia. Pierwszy kwartał to tradycyjnie najlepszy czas dla kin. W styczniu 2018 do kin poszło łącznie 5 277 857 widzów. Jest to mniej niż rok temu, kiedy sprzedano  5 416 367 biletów. Różnica nie jest duża, ale faktem jest, że widownia nie rośnie, a zewsząd niby słychać, że do kina chodzi coraz więcej osób.

Po pierwsze, można odczekać jeszcze kilka tygodni i sprawdzić, jak pójdzie kwartał. W tym roku Walentynki wypadają dokładnie pośrodku tygodnia, randki kinowe zapewne rozłożą się w czasie. Po drugie, przyczyną minimalnie słabszego roku może być brak wielkiego hitu dla najmłodszych - przypomnijmy, że w styczniu 2017 roku na ekranach królowała animacja "Sing". W tym roku filmy dla dzieci notują niewielkie spadki, ale można odnieść wrażenie, że wszystkie duże tytuły mamy już za sobą. Cały czas znakomicie idzie "Cudowny chłopak" - film dla widowni nieco starszej, familijnej, który  obejrzało już 407 096 widzów. W  zeszłym roku w pierwszym kwartale sprzedano łącznie ponad 17 mln biletów. Czy uda się osiągnąć ten poziom w tym roku?

Premiery kolejnego weekendu to, obok wzmiankowanego "Greya":  japońsko-francuski "Blask" Naomi Kawase, głośna komedia "Disaster Artist" Jamesa Franco, francusko-belgijski komediodramat Michela Boujenaha "Miłość pisana Braillem", hiszpański horror "Tajemnica Marrowbone" Sergio G. Sancheza, australijsko-amerykański film "Dom duchów" (reż. Michael Spierig, Peter Spierig).

Napisz do autorki:  anna@sfp.org.pl

Anna Wróblewska
SFP
Zobacz również
fot. Kino Świat
Weekend na szaro
Ferie w kinie. Blisko 900 tys. w weekend!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll