PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Łączna frekwencja w związku ze zbliżającym się okresem świątecznym pikuje, jednak i tak pozostaje na nadzwyczajnie wysokim poziomie.
W dniach 18 - 20 marca 2016 roku w polskich kinach było spokojnie. Wraz z przygotowaniami do okresu świątecznego, dystrybutorzy wprowadzają coraz mniejszą ilość premier, które mogłyby przyciągnąć liczniejsze grono odbiorców. Jednak, jak na tydzień poprzedzający Wielkanoc, frekwencja jest rekordowa. W kinach sprzedano 367 987 biletów, co oznacza spadek o 37 proc. względem poprzedniego weekendu. W analogicznym okresie 2015 roku, widownia utrzymywała się na poziomie  268 tys. widzów. Nieoficjalnie wiadomo, że już teraz pierwszy kwartał bieżącego sezonu będzie rekordowy na przestrzeni poprzednich lat...

W czołówce zestawienia znajdują się wciąż największe hity ostatnich tygodni. W piątym tygodniu dystrybucji na pierwsze miejsce powróciła animacja studia Disney, "Zwierzogród". Przed paroma dniami produkcja przekroczyła symboliczny milion widzów (1,013 mln) - natomiast w omawiany weekend zainteresowała 65 441 miłośników dobrej animacji. Globalnie, produkcja Disneya jest już drugim najbardziej dochodowym filmem roku z zarobkami przekraczającymi 600 mln dolarów (ta produkcja, między innymi na rynku chińskim stała się najlepiej zarabiającą animacją wszechczasów).


Kadr z filmu "Zwierzogród", fot. Disney.

W czwartym tygodniu dystrybucji z pierwszej pozycji spadła komedia romantyczna Kingi Lewińskiej "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach". Film z Alicją Bachledą-Curuś stał się kolejnym wielkim przebojem polskich kin w tym roku. W poprzedni weekend na jego seanse wybrało się 52 390 widzów, a w sumie - 1,011 mln widzów. To już trzecia polska produkcja, która w bieżącym roku przekroczyła barierę miliona widzów!


Paweł Domagała i Aleksandra Hamkało w filmie "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach", fot. Interfilm.

Trzecią pozycję utrzymał film "Seria Niezgodna: Wierna" Roberta Schwentke. Kolejna odsłona filmu z Shailene Woodley sprzedaje się w Polsce słabiej, niż "Zbuntowana" z 2015 roku. Produkcja zainteresowała w drugi weekend wyświetlania 30 909 widzów, a po 10 dniach - 108 tysięcy. Seria traci na popularności w Stanach Zjednoczonych. Film odnotował w ciągu pierwszych trzech dni wyświetlania 29 mln dolarów (bardzo przeciętny wynik porównując to z otwarciami poprzedników - "Niezgodna" (52 mln dolarów) i "Zbuntowana" (54 mln dolarów).

Tuż za podium znalazło się miejsce dla belgijsko - francuskiej animacji "Robinson Crusoe". Film obejrzało jeszcze 25 764 widzów, co po trzech tygodniach przełożyło się na pulę 146 tys. widzów.

Niewiele mniej liczną widownię zgromadziła "Historia Roja" Jerzego Zalewskiego. Produkcja szybko gubi widownię (w bieżący weekend spadek sięgnął 48 proc.) i zainteresowała już tylko 25 394 widzów. Tradycyjnie, w przypadku tej propozycji silniejszy okazuje się być środek tygodnia. W sumie, po trzech tygodniach od premiery kinowej film obejrzało 226 tys. widzów.


Kadr z filmu "Historia Roja", fot. Kino Świat.

Oczko niżej znalazła się najbardziej rozchwytywana premiera roku, jak dotychczas, czyli "Planeta Singli" Mitji Okorna. Komedia romantyczna z Maciejem Stuhrem już nie przyciąga znaczącej widowni - film obejrzało w ubiegły weekend 20 559 widzów. Po 7 tygodniach wyświetlania produkcja zanotowała sprzedaż 1,817 mln biletów. To plasuje film na czwartym miejscu najpopularniejszych polskich komedii romantycznych (za dwiema odsłonami "Listów do M." i "Lejdis").

Najwyżej notowana premiera zadebiutowała na siódmej pozycji. "Psy mafii" Johna Hillcoata (twórcy takich filmów, jak ekranizacja powieści Cormaca McCarthy'ego "Droga" , czy "Gangster" z Tomem Hardy'm). W jego najnowszym filmie również nie brakuje wielkich nazwisk, takich jak Chiwetel Ejiofor, Aaron Paul, Woody Harrelson, czy Kate Winslet). Produkcję obejrzało 16 135 kinomanów na 152 ekranach. W Stanach Zjednoczonych obraz zarobił łącznie 12 mln dolarów.

Kate Winslet w filmie "Psy mafii", fot. UIP.

Znalazło się też miejsce dla weterana polskich kin. "Pitbull. Nowe porządki" Patryka Vegi dystrybuowane już od 9 tygodni wciąż utrzymują się w czołówce. Na seanse sensacyjnej produkcji wybrało się jeszcze 14 794 widzów. Przekłada się to łącznie na 1,338 mln sprzedanych biletów. Warto przypomnieć, że pierwsza odsłona, która dziś uchodzi za kanon rodzimego kina policyjnego, w 2005 roku odnotowała sprzedaż jedynie 113 tys. biletów...

Drugą większą premierą ubiegłego tygodnia był film "Tata kontra tata" Seana Andersa. Film, którego gwiazdami są Mark Wahlberg i Will Ferrell zainteresował na starcie 14 788 widzów na 127 ekranach. Warto zauważyć, że produkcja z kasowymi amerykańskimi aktorami zarobiła za oceanem aż 149 mln dolarów...

Will Ferrell w filmie "Tata kontra tata", fot. UIP.

Dziesiątkę zamyka "Deadpool" Tima Millera. Film obejrzało jeszcze 12 504 widzów, a w sumie to już 726 tys. Tym samym, ekranizacja komiksu Marvela z Ryanem Reynoldsem stała się najchętniej oglądanym filmem o superbohaterach w historii badań polskiego rynku dystrybucyjnego!

W kinach wyświetlany był także brytyjski komediodramat "Dama w vanie" Nicholasa Hytnera. Film z udziałem Maggie Smith obejrzało 4 167 widzów na 28 ekranach. Nieco mniejszą widownię przyciągnął Geoffrey Rush, grający w australijskim dramacie "Powrót" Simone'a Stone'a. W kinach pojawiła się także koprodukcja chińsko-francusko-tajwańska "Zabójczyni". Produkcja zainteresowała 2 165 widzów w 25 kinach. Ostatnią premierą była animacja "Złoty koń". Europejska koprodukcja odnotowała sprzedaż 1 527 biletów w 32 kinach.

Należy również odnotować fakt, że trwa walka Disneya o ustanowienie 3-milionowej widowni za sprawą "Gwiezdnych wojen: Przebudzenia Mocy". Film J.J Abramsa powrócił na ekrany jednej z sieci kin i na tę chwilę jego wynik zamyka się w liczbie 2,986 mln sprzedanych biletów. Wynik konkurującego o miano najpopularniejszego filmu ubiegłego sezonu, filmu "Listy do M.2" Macieja Dejczera, zamknął się w liczbie ok. 2,965 mln widzów.

Maggie Smith w filmie "Dama w vanie", fot. UIP.

Premiery w świątecznym okresie: amerykański dramat "Cuda z nieba" z Jennifer Garner; hiszpański dramat "Obsesja zemsty"; kolumbijski film akcji "180 sekund";

Paweł Zwoliński
Informacja własna/ BoxOffice.pl
Zobacz również
fot. Disney
Świąteczny zastój w kinach
Dwa filmy na drodze do miliona
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll