PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
BLOGI
Box Office
  7.01.2016
Pierwszy weekend AD. 2016 dla kiniarzy nie okazał się być okresem żniw.
W pierwszy weekend 2016 roku w kinach sprzedano jedynie 573 368 biletów. Jako, że początek roku uchodzi za okres żniw w polskich kinach, jest to wynik rozczarowujący. Dla przykładu, w pierwsze dni 2015 roku, kiedy na ekranach królował "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii" Petera Jacksona, przed ekranami zasiadło ponad 751 tys. kinomanów. W 2014 roku, gdy o widza walczyli "Hobbit: Pustkowie Smauga" i Wilk z Wall Street" Martina Scorsese, do kin wybrało się 602 tys. widzów. Tak więc, mamy do czynienia z najsłabszym weekendem otwierającym sezon od lat.

Na pierwszym miejscu, po raz trzeci z rzędu, pozostało widowisko "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" J.J. Abramsa. Film odnotował spory, 44 proc. spadek oglądalności i tym samym wybrało się na jego seanse 234 209 widzów. Łączny wynik superprodukcji to już 2,293 mln sprzedanych biletów. Znakomity rezultat. Dla porównania, najpopularniejsze, jak dotąd "Mroczne widmo" obejrzało w 1999 roku w sumie 1,392 mln widzów. Tymczasem, "Przebudzenie Mocy" po zaledwie 19 dniach dystrybucji stało się najlepiej zarabiającym filmem w USA (758 mln dolarów wpływu), przez co zdetronizowany został "Avatar" Jamesa Camerona. Na globalnym rynku produkcja Abramsa również radzi sobie znakomicie, będąc aktualnie 4. najbardziej dochodowym filmem w historii (1,557 mld dolarów).


Daisy Ridley w filmie "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy", fot. Disney.

Drugie miejsce w zestawieniu zajęła nowość. Jest nią polska komedia romantyczna "Słaba płeć?" Krzysztofa Langa. Produkcja z Olgą Bołądź w roli głównej przyciągnęła przed ekrany 101 471 widzów. Uwzględniając pokazy przedpremierowe - 127 tys. widzów. Przyzwoity wynik, warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że Lang ma na koncie niejeden przebój. "Śniadanie do łóżka" z 2010 roku obejrzało w sumie 708 tys. osób, natomiast "Miłość na wybiegu" - 455 tys. widzów.


Olga Bołądź w filmie "Słaba płeć?", fot. Monolith Films.

Na trzecim miejscu wystartowała animacja "Fistaszki - wersja kinowa". Produkcja poświęcona przygodom słynnego psa Snoopy'ego zainteresowała na starcie 48 905 osób, a wraz z pokazami przedpremierowymi - 80 tys. Dość przeciętny rezultat animacji stawianej w gronie najlepszych tego typu produkcji sezonu. Film się bardzo dobrze przyjął w USA, gdzie zarobił od początku jego dystrybucji 128 mln dolarów...


Kadr z filmu "Fistaszki - wersja kinowa", fot. Imperial - Cinepix.

Kolejne miejsce i kolejna premiera. Na czwartym miejscu pojawił się dramat "Big Short" Adama McKaya. Obraz w iście gwiazdorskiej obsadzie (Christian Bale, Ryan Gosling, Steve Carell, Brad Pitt), a mimo wszystko wyświetlany w bardzo limitowanej liczbie kin (69). To się przełożyło na znakomitą liczbę widzów na kopię (486). W ciągu trzech pierwszych dni obraz obejrzało 33 507 widzów.


Ryan Gosling w filmie "Big Short", fot. UIP.

Piąte miejsce zajmuje weteran polskich kin, a zarazem najpopularniejsza produkcja 2015 roku, "Listy do M.2" Macieja Dejczera. Mimo, że już po świętach, wciąż są duże rzesze widzów, które chcą tę produkcję oglądać. W pierwszy weekend roku obejrzało ją bowiem 30 586 widzów. W sumie, po 8 tygodniach wyświetlania - 2,903 mln widzów. 3-milionowy pułap jak najbardziej w zasięgu...

W dziesiątce znalazły się jeszcze dwie nowości. Pierwszą z nich jest thriller Billy'ego Raya, "Sekret w ich oczach". Julia Roberts, Nicole Kidman i Chiwetel Ejiofor zdołali przyciągnąć 26 882 widzów.

Bardzo przyzwoicie sobie poradziła europejska komedia, będąca jednym z faworytów do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. "Zupełnie Nowy Testament" Jaco Van Dormaela zainteresował na starcie 24 184 widzów.


Catherine Deneuve w filmie "Zupełnie Nowy Testament", fot. Gutek Film.

W kinach od najbliższego piątku: komediodramat Kingi Dębskiej "Moje córki krowy"; David O. Russell wraca z biograficznym filmem "Joy"; Sylvester Stallone w filmie "Creed: Narodziny legendy"; horror "Las samobójców"; film akcji "Point Break - na fali"; dramat francusko-węgiersko-koreański "Swobodne opadanie"; norweski film familijny "Operacja Arktyka".

Paweł Zwoliński
Informacja własna/ BoxOffice.pl
Zobacz również
fot. Disney
Świetne otwarcie filmu Kingi Dębskiej
"Przebudzenie mocy" idzie jak burza
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll