PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
BLOGI
Box Office
  4.11.2015
Ostatni weekend października przyniósł dość nieoczekiwane zmiany w zestawieniu box office.
Liderem aktualnego box office'u okazał się być film, który przed tygodniem wystartował na piątej pozycji. Bez wątpienia obraz Brecka Eisnera, "Łowca czarownic" w dużej mierze swoje osiągnięcie zawdzięcza dużej obniżce cen biletów na seanse. Nie mniej jednak, dystrybutorzy tym ruchem odnieśli niemały sukces. Film, w którego obsadzie znajdują się Vin Diesel, Elijah Wood i Michael Caine, przyciągnął przed ekrany 44 320 osób. Tym samym, łączna liczba widzów na produkcji fantasy to już 93 tys. osób.

Podobny zabieg, odnośnie obniżki cen biletów, zastosowany został w przypadku filmu "Demon" tragicznie zmarłego Marcina Wrony. Tym samym, obraz z Tomaszem Schuchardtem awansował z 13. miejsca na 4! Produkcję obejrzało jeszcze 25 869 widzów, czyli niewiele mniej, niż w weekend premiery. Łączna liczba sprzedanych biletów, po trzech tygodniach wyświetlania - 91 tys.


Itay Tiran w filmie "Demon", fot. Kino Świat.

Inną produkcją idealnie pasującą do okresu halloweenowego, jest horror "Paranormal Activity: Inny wymiar". Film Gregory'ego Plotkina jest jedyną premierą, która zdołała się przedostać do czołowej dziesiątki i zainteresowała na starcie 38 812 osób. Jest to otwarcie na poziomie czwartej odsłony z 2012 roku, tak więc wynik końcowy powinien spokojnie wpisywać się w rezultaty najpopularniejszych części.

Łączne wyniki poprzednich odsłon serii

"Paranormal Activity" (2009 rok) - łączna ilość widzów - 78 tys.
"Paranormal Activity 2" (2010 rok) - łączna ilość widzów - 130 tys.
"Paranormal Activity 3" (2011 rok) - łączna ilość widzów - 140 tys.
"Paranormal Activity 4" (2012 rok) - łączna ilość widzów - 124 tys.
"Paranormal Activity: Naznaczeni" (2014 rok) - łączna ilość widzów - 84 tys. widzów


Kadr z filmu "Paranormal Activity: inny wymiar", fot. UIP.

Zazwyczaj, w okresie Halloween i Święta Zmarłych, frekwencja w kinach zdecydowanie się kurczy, co naturalnie odzwierciedla coroczne rytuały większości potencjalnych widzów. W kinach sprzedano o 40 proc. mniej biletów, niż przed tygodniem - dokładnie 286 163. To jednak tylko niewiele mniej niż w analogicznym okresie rok temu (302 tys. widzów), kiedy to na ekranach wciąż z powodzeniem radził sobie obraz Łukasza Palkowskiego "Bogowie".

Tymczasem na drugie miejsce spadł lider ostatnich trzech tygodni, hitowa animacja "Hotel Transylwania 2". Produkcja Genndy'ego Tartakovsky'ego jednak bardzo ucierpiała w miniony weekend, gubiąc blisko 60 proc. widowni. Film obejrzało jeszcze 43 041 widzów, w sumie natomiast - 855 tys.


Kadr z filmu "Hotel Transylwania 2", fot. UIP.

To nie był dobry czas dla komedii. Stąd też nie dziwi spadek "Ugotowanego" Johna Wellsa z drugiego miejsca na piąte. Film z Bradleyem Cooperem obejrzało już tylko 21 000 osób. Po 10 dniach wyświetlania - 94 tys. sprzedanych biletów.

Powoli z kinami będzie się żegnał weteran ekranów, wyświetlany już 5 tygodni obraz Ridleya Scotta, "Marsjanin". Film z Mattem Damonem obejrzało jeszcze 17 128 widzów. W sumie - znakomity rezultat - 441 tys!

Bardzo poważny spadek, sięgający 50 proc. dotknął obraz Jerzego Skolimowskiego "11 minut". Seanse polskiego kandydata do Oscara postanowiło wybrać 14 777 widzów. Po 10 dniach wyświetlania - 76 tys.


Wojciech Mecwaldowski w filmie "11 minut", fot. Kino Świat.

Wydawało się, że w ten weekend powinny zyskać wszystkie produkcje grozy. Niestety, film Guillermo del Toro odnotował spadek sięgający 48 proc. i tym samym "Crimson Peak. Wzgórze krwi" obejrzało już tylko 14 134 osób. Łączna widownia bardzo skromna, na poziomie 57 tys. widzów.

Do czołowej dziesiątki nie zdołał się dostać film fantasy w reżyserii Matteo Garrone, "Pentameron". Obraz z Salmą Hayek obejrzało 4 655 widzów na 46 kopiach. Powodu do zachwytu nie mają także dystrybutorzy filmu "Strategia mistrza" Stephena Frearsa. Biograficzny obraz z Benem Fosterem postanowiło obejrzeć 2 904 kinomanów na 57 ekranach. Z kolei fiński thriller "Cień latarni morskiej" zdecydowało się zobaczyć 528 osób na 15 kopiach. W kinach pojawił się także polsko-niemiecki dramat "Agnieszka" w reżyserii Tomasza Rudzika. Obraz z Karoliną Gorczycą w roli głównej obejrzało 417 widzów na 24 ekranach.


Salma Hayek w filmie "Pentameron", fot. M2 Films.

W kinach od najbliższego piątku: Daniel Craig powraca jako James Bond, czyli "Spectre"; dramat z Carey Mulligan "Sufrażystka"; obraz z Jamesem Franco "Kim jest Michael"; koprodukcja niemiecko-szwedzka "Moja chuda siostra"; animacja "Rabusie fistaszków"; francuska produkcja "W cieniu kobiet"; hiszpański film historyczny "Zakazany Bóg"

Paweł Zwoliński
Informacja własna/ BoxOffice.pl
Zobacz również
fot. Monolith Films
Rewelacyjne otwarcie nowego Bonda
Październikowy wysyp premier
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll