PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
BLOGI
Box Office
  22.04.2015
Film Jamesa Wana stracił 56 proc. widowni w drugim tygodniu wyświetlania.
Obraz mimo wszystko przyciąga wciąż tłumy i w trakcie drugiego tygodnia dystrybucji na jego seanse wybrało się jeszcze 169 665 widzów. Po 10 dniach na koncie "Szybkich i wściekłych 7" znajduje się już łączna widownia 717 tys. widzów. Milionowa widownia w dalszym rozrachunku jest już dla tego tytułu formalnością. Tymczasem film z Paulem Walkerem wciąż dominuje na rynkach globalnych. Produkcja akcji wygenerowała już wpływy rzędu 1,154.4 mld dolarów, co ją plasuje na 7. miejscu największych kinowych przebojów w historii badań nad dystrybucją kinową. Analitycy przewidują, że ostatecznie film może zakończyć podbój kin na 3. pozycji, pokonując "Avengersów" z 2012 roku (1,518.6 mld dolarów). Poza zasięgiem pozostaną filmy Jamesa Camerona ("Avatar" i "Titanic").

Sporą niespodziankę w zestawieniu polskiego box office sprawiła animacja "Dom". Produkcja Dreamworks odnotowała wzrost (!) oglądalności w stosunku do pierwszego weekendu wyświetlania o 22 proc. Film zobaczyło kolejnych 65 746 osób i w sumie notuje sprzedaż 168 tys. biletów.


Kadr z filmu "Dom", fot. Imperial - Cinepix.

Na trzecim miejscu wystartowała nowość, jednak jej rezultat pozostaje bardzo przeciętny. Kryminał z Liamem Neesonem i Edem Harrisem, "Nocny pościg" przyciągnął bowiem skromne 21 742 widzów. Przy potencjale 138 ekranów średnia na kino pozostała niewielka - 158 osób. Wynik poprzedniego filmu Jaume'a Collet-Serry z Neesonem raczej pozostanie poza zasięgiem najnowszej produkcji. W 2014 roku "Non-Stop" przyciągnął przed ekrany w sumie 135 tys. widzów (w pierwszy weekend wyświetlania - 35 tys.).

Kolejne dwa miejsca również zajęły nowości. Zdecydowanie najlepiej można ocenić rezultat horroru "Piramida". Film zadebiutował na czwartym miejscu z dość typowym dla tego rodzaju produkcji wynikiem - 20 758 osób. Obraz wyreżyserowany przez Grégory'ego Levasseura wyświetlany jest jednak tylko na 61 ekranach, dzięki czemu uzyskał całkiem przyzwoitą średnią widzów na kino - 340.


Kadr z filmu "Piramida", fot. Imperial - Cinepix.

Na piątym miejscu uplasował się thriller z Jennifer Lopez, "Chłopak z sąsiedztwa". Film Roba Cohena (skądinąd reżysera pierwszej części "Szybkich i wściekłych" z 2001 roku) przyciągnął na starcie 18 204 osób. Produkcja nie miała ambicji na bycie dużym przebojem, a mimo wszystko, producenci z pewnością mogą być z jej wyników dumni. Kosztujący skromne 4 mln dolarów film wygenerował na świecie przychód rzędu 49 mln dolarów. Zatem tytuł zwrócił się 12-krotnie.

Spośród premier, w dziesiątce znalazło się jeszcze miejsce dla amerykańskiej komedii dla nastolatków. Produkcja "THE DUFF [#ta brzydka i gruba]" nie podbiła jednak polskich kin. Film na 84 ekranach zdecydowało się obejrzeć 5 486 osób (9. miejsce).

W kinach wystartował także dramat Przemysława Wojcieszka "Jak całkowicie zniknąć". Obraz z Agnieszką Podsiadlik obejrzało jednak jedynie 873 osób na 25 ekranach. Jeszcze słabiej sobie poradził film "Night Moves", którego gwiazdami są Jesse Eisenberg i Dakota Fanning. W sumie seans tego filmu wybrało 288 kinomanów na 12 ekranach.


Jesse Eisenberg w filmie "Night Moves", fot. Mayfly.

Z trzeciego na szóste miejsce spadł weteran polskich kin, "Kopciuszek" w reżyserii Kennetha Branagha. Film z Lily James obejrzało jeszcze 17 886 po kolejnym symbolicznym spadku oglądalności. W sumie na koncie disnejowskiej produkcji znajduje się już widownia rzędu 412 tys. osób.

Ostatnim filmem z frekwencją przekraczającą 10 tys. osób jest francuski dramat "Ze wszystkich sił". Obraz Nilsa Taverniera obejrzało jeszcze 11 588 osób. Łączny rezultat jednak pozostaje skromny - po 10 dniach wyświetlania 38 tys. sprzedanych biletów.

Przed ekranami zasiadło 390 158 widzów, co jest i tak bardzo przyzwoitym wynikiem jak na weekend kwietniowy. Za tydzień jednak widownia powinna się jeszcze bardziej skurczyć wraz ze zbliżającym się weekendem majowym i brakiem potencjonalnych przebojów wśród premier.

Premiery od najbliższego piątku: Agnieszka Grochowska obok Toma Hardy'ego w filmie "System"; brytyjski dramat "Klub dla wybrańców"; polski dokument "Karski i władcy ludzkości"; duński thriller "Zabójcy bażantów"; dramat "Biały cień"; irańska produkcja "Naginając reguły"; dokument norweski "Optymistki"; dokument francusko-tajwański "Wędrówka na Zachód".Paweł Zwoliński
Informacja własna/ BoxOffice.pl
Zobacz również
fot. UIP
Box Office. Podsumowanie I kwartału 2015 roku
"Szybcy i wściekli" rozbili bank
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll