PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
BLOGI
Box Office
  3.12.2014
"Kosogłos" w drugim weekendzie wyświetlania przyciągnął więcej widzów, niż premierowa "Wielka Szóstka"
Film Francisa Lawrence'a zanotował jednak ogromny, 65 proc. spadek oglądalności. Na "Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1" zdecydowało się wybrać jeszcze 96 007 osób. W sumie, po 10 dniach dystrybucji, widowisko z Jennifer Lawrence obejrzało łącznie 454 tysięcy widzów. Druga odsłona serii, "W pierścieniu ognia", w analogicznym czasie przyciągnęła przed ekrany 371 tysięcy osób. Superprodukcja nieco zawodzi w Stanach Zjednoczonych. Po 11. dniu dystrybucji, dysponuje wpływami rzędu 228 mln dolarów wpływów. Dla porównania w tym czasie "Igrzyska śmierci" zarobiły 253 mln dolarów, a "Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia" - 299 mln.

Na drugiej pozycji wystartowała animacja twórców kasowej "Krainy lodu" - "Wielka Szóstka". Produkcja Disneya przyciągnęła w naszym kraju 95 016 osób. Mogłoby się wydawać, że jest to otwarcie poniżej oczekiwań, ale należy pamiętać, że już niebawem nadejdą Mikołajki, które są znakomitym pretekstem do odwiedzin w kinach przez młodych widzów. Kosztująca 160 milionów dolarów animacja, póki co świetnie sobie radzi w Stanach Zjednoczonych, gdzie wygenerowała wpływy na poziomie 167 mln dolarów, jednak światowe rynki dopiero zaczyna podbijać, stąd dane, które posiadamy, wydają się dość skromne - 57 mln dolarów.


Kadr z filmu "Wielka Szóstka", fot. Disney.

Słabość starszych tytułów wykorzystał obraz Łukasza Palkowskiego. Film "Bogowie", w trakcie 8. tygodnia wyświetlania, odnotował najmniejszy spadek spośród wszystkich pozycji w zestawieniu, wynoszący zaledwie 22 proc. Tym samym biografię z Tomaszem Kotem w roli głównej obejrzało jeszcze 41 947 osób. Łączny wynik jest oszałamiający i wynosi 1,985 mln widzów. Jeśli chodzi o polskie tytuły, w dziesiątce zestawienia znalazły się jeszcze: komedia romantyczna "Dzień dobry, kocham cię" (4. miejsce). Film Ryszarda Zatorskiego z Barbarą Kurdej-Szatan przekroczył pół miliona widzów (517 tys.), po zwiększeniu widowni o 29 686 osób. Oczko niżej uplasował się "Obywatel" Jerzego Stuhra. Komediodramat przyciągnął jeszcze 29 600 widzów. W sumie - 426 tysięcy sprzedanych biletów.

Ze starszych tytułów warto wspomnieć o "Głupim i głupszym bardziej". Komedia braci Farrelly z Jimem Carreyem i Jeffem Danielsem przekroczyła pułap 200 tysięcy osób (206 tys.). W weekend - 26 671 (6. miejsce).  Z dziesiątką żegna się widowisko Christophera Nolana, "Interstellar". Produkcja science - fiction z Matthew McConaughey osiągnęła w sumie dobry wynik, jednak oczekiwania były wyższe - 17 707 widzów w weekend, w sumie 391 tysięcy.

Druga premiera, "Szefowie wrogowie 2" Seana Andersa, wystartowała zdecydowanie poniżej oczekiwań. Dla porównania, pierwsza część z 2011 roku, na starcie zainteresowała aż 47 tysięcy widzów. W sumie film zanotował sprzedaż 223 tysięcy biletów. Tym razem komedia, w której pojawiają się takie sławy jak Kevin Spacey, Jennifer Aniston, Christoph Waltz, czy Jamie Foxx, nie podbije kin. Na starcie skromne 23 110 osób.


Kadr z filmu "Szefowie wrogowie 2", fot. Warner Bros Polska.

Na 9. miejscu pojawił się inny nowy film, "Klątwa Jessabelle". Horror wypracował dla siebie dość typowy wynik na starcie - 18 638 widzów.

Pozostałe premiery znalazły się poza czołową dziesiątką. Najlepiej wśród nich poradził sobie thriller Rogera Donaldsona "November Man". Film z Pierce'm Brosnanem, na 40 ekranach wypracował sobie skromny wynik - 3 341 osób. Kin nie podbije również dramat "3 serca", którego reżyserem jest uznany francuski twórca Benoît Jacquot. Obraz z Charlotte Gainsbourg na 20 ekranach zainteresował jedynie 957 osób.

Łączna frekwencja w kinach wyniosła 483 790 osób i była o ok. 30 proc. niższa niż przed tygodniem. Widownia powinna wzrosnąć w przyszły weekend, w trakcie trwania Mikołajek.

Premiery od najbliższego piątku: nowy film Krzysztofa Zanussiego "Obce ciało"; film akcji z Keanu Reevesem "John Wick"; komedia romantyczna z Lily Collins "Love, Rosie"; dokument "Władca wszechświata"; austriacki dramat "Pęknięcia w betonie"; brytyjska komedia "Uwolnić Mikołaja!"; dramat "Xenia"; koprodukcja włosko-francuska "Dziewczynka z kotem".

Paweł Zwoliński
Informacja własna/ BoxOffice.pl
Zobacz również
fot. Forum Film Poland
"Wielka Szóstka" na topie
"Kosogłos" z najlepszym otwarciem roku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll