PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
BLOGI
Box Office
  5.11.2014
Weekend 31.10-02.11.2014 przypadł na czas Halloween i Święta Zmarłych. Odbiło się to negatywnie na frekwencji w kinach.
Na tle poprzednich tygodni, to był rzeczywiście słaby weekend. W kinach, sprzedanych zostało 302 309 biletów, o blisko połowę mniej niż przed tygodniem. Jednak, porównując z zeszłorocznym weekendem, wypadającym w tym okresie, nie jest najgorzej. W 2013 roku w dniach 1 - 3 listopada na topie była superprodukcja "Gra Endera". Wówczas w kinach zasiadło 284 tysiące widzów.

Dystrybutorzy lubią w tym okresie wprowadzać na ekrany filmy grozy. Tak też w czołowej dziesiątce znalazły się aż 4 produkcje wpisujące się w ten gatunek. Najlepiej poradził sobie "[REC] 4: Apokalipsa". Kolejna odsłona znanej serii filmów o zombie przyciągnęła na starcie 29 645 osób, co pozwoliło filmowi na zajęcie drugiego miejsca w zestawieniu. Pod względem średniej widzów na ekran, lepszy wynik przypadł produkcji "Rogi". Film Alexandre Aja ze słynnym Danielem Radcliffe'm, który próbuje zerwać z wizerunkiem Harry'ego Pottera, zainteresował 26 007 osób. Ze względu na fakt, że film był wyświetlany w 98 kopiach, produkcja zanotowała drugą najwyższą średnią widzów na ekran - 265. To był także dobry weekend dla horroru "Diabelska plansza Ouija". Film zanotował najniższy spadek oglądalności i obejrzało go jeszcze 19 492 osób. Łączna oglądalność jednak pozostaje dość niska - po dziesięciu dniach tylko 54 tysięcy osób. Najlepiej z tego rodzaju filmów poradziło sobie mroczne widowisko fantasy - "Dracula: historia nieznana". Produkcja przyciągnęła jeszcze 16 247 widzów, a łącznie, po trzech tygodniach dystrybucji - 157 tysięcy sprzedanych biletów.


Kadr z filmu "[REC] 4: Apokalipsa", fot. Kino Świat.

Tymczasem na czele zestawienia, po raz czwarty już, pozostał dramat biograficzny Łukasza Palkowskiego, "Bogowie". Film z Tomaszem Kotem o trzech latach z życia Zbigniewa Religi po raz pierwszy odnotował poważny spadek oglądalności. Po stracie blisko 60 proc. widowni obraz obejrzało jeszcze 78 977 osób. Łączny wynik jednak jest już fenomenalny i wynosi 1,379 mln widzów. Zaczyna się więc zacierać dystans między filmem Palkowskiego, a "Miastem 44" Jana Komasy, które w analogicznym czasie zobaczyło jeszcze 89 tysięcy osób (łączna widownia na dramacie wojennym wynosiła wówczas 1,328 mln osób). W międzyczasie, film o losach powstańców warszawskich powoli żegna się z dziesiątką zestawienia. Produkcję Komasy obejrzało w weekend już tylko 11 674 osób (dziesiąte miejsce). W sumie od premiery 1,651 mln sprzedanych biletów.


Kadr z filmu "Bogowie", fot. Next Film.

Na trzecie miejsce spadła produkcja wojenna Davida Ayera, "Furia". Dramat z Bradem Pittem po blisko 50-proc. spadku zobaczyło jeszcze 29 155 osób. Po dziesięciu dniach wyświetlania, umiarkowany rezultat 125 tysięcy.

Premierę miały także następujące filmy: "20000 dni na Ziemi" - dokument, którego bohaterem jest Nick Cave - 3 250 osób na 28 ekranach. Thriller "Gość" - 1 464 widzów na 20 kopiach. Dramat Kena Loacha "Klub Jimmy'ego" - jedynie 1 199 osób na 30 ekranach.

Premiery od najbliższego piątku: widowiskowy "Interstellar" Christophera Nolana; komediodramat Jerzego Stuhra "Obywatel"; komedia romantyczna "Dzień dobry, kocham Cię"; film Davida Cronenberga "Mapy gwiazd"; dokument fabularyzowany "Gottland"; francuski dramat "Belle i Sebastian"; film przygodowy Stephena Daldry "Śmieć"; koprodukcja austro-węgiersko-francusko-niemiecka "Duży zeszyt".
Paweł Zwoliński
Informacja własna/ BoxOffice.pl
Zobacz również
fot. Monolith Films
Imponujący weekend w polskich kinach
"Bogowie" wciąż niezwyciężeni
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll