PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
BLOGI
Box Office
  13.08.2014
Powrót słynnych postaci nie osiągnie sukcesu na polskich ekranach.
Produkcja Jonathana Liebesmana przyciągnęła na starcie 32 454 osób, co pozwoliło na zajęcie drugiego miejsca w zestawieniu. "Wojownicze żółwie ninja" są wyświetlane na względnie małej liczbie ekranów (126), więc wynik nie jest aż tak dużym rozczarowaniem. Poza tym, film z Megan Fox od początku był typowany jako przebój w USA, jednak mało kto dawał mu szanse na podbój rynków zewnętrznych. W Stanach Zjednoczonych produkcja zarobiła w pierwszy weekend wyświetlania znakomite 65 milionów dolarów, co jest czwartym, co do wielkości, największym otwarciem w sierpniu w amerykańskich kinach.

W międzyczasie, na pierwszym miejscu pozostała superprodukcja Marvela, "Strażnicy Galaktyki". Film z Chrisem Prattem zanotował niewielki, 30 proc. spadek oglądalności. Dzięki temu, ekranizację komiksu obejrzało jeszcze 44 818 widzów. Po 10 dniach wyświetlania na koncie filmu znajduje się 185 tysięcy sprzedanych biletów. Będzie to zatem najpopularniejsza produkcja Marvela w tym roku. Produkcja radzi sobie także świetnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie również z powodzeniem walczy o miano najpopularniejszego tytułu w sezonie letnim.


Kadr z filmu "Strażnicy Galaktyki", fot. Disney.

Nadzwyczaj dobrze radzi sobie komedia z Cameron Diaz, "Sekstaśma". Film osiągnął skromny spadek oglądalności i przyciągnął przed ekrany 30 619 osób. W sumie, po dwóch tygodniach dystrybucji na koncie "Sekstaśmy" znajduje się całkiem przyzwoita widownia - 139 tysięcy widzów. Co więcej, produkcja zanotowała najwyższą średnią widzów na ekran - 269.

Następne miejsca zajęły premierowe tytuły. Nieźle sobie poradziła katastroficzna produkcja "Epicentrum". Film Stevena Quale'a obejrzało w weekend otwarcia 30 444 osób.

Nieco skromniejszą widownię przyciągnął Anton Corbijn i jego "Bardzo poszukiwany człowiek". Ostatnia główna rola Philipa Seymoura Hoffmana nie okazała się być dużym magnesem dla widzów. Ekranizacja powieści Johna Le Carre'a zainteresowała 19 878 osób. W 2011 roku inna ekranizacja tego autora, "Szpieg" z Gary'm Oldmanem przyciągnął w weekend otwarcia aż 55 tysięcy osób...


Kadr z filmu "Bardzo poszukiwany człowiek", fot. Forum Film Poland.

Skromną widownię ma też inny film na podstawie powieści, "Podróż na sto stóp". Komediodramat z Helen Mirren, którego produkcją zajęli się Steven Spielberg i Oprah Winfrey zobaczyło w pierwszy weekend wyświetlania 18 635 osób.

Pozytywnie należy za to ocenić wynik ostatniej premiery w zestawieniu. "Drużyna" Michała Bielawskiego przyciągnęła 15 286 osób. To bardzo przyzwoity rezultat, biorąc pod uwagę fakt, że filmy dokumentalne na starcie nie osiągają nawet połowy takiej widowni.


Kadr z filmu "Drużyna", fot. Gutek Film.

Łączna widownia, dzięki dużej liczbie premier i niskim spadkom oglądalności, wzrosła. W dniach 8 - 10 sierpnia 2014 roku przed ekranami zasiadło 275 130 osób. Frekwencja wciąż pozostawia wiele do życzenia, jednak taki wynik nie jest najgorszy, biorąc pod uwagę upalną pogodę jaka zapanowała w kraju w weekend.

Premiery od czwartku: Luc Besson i jego film science - fiction "Lucy"; familijne "Wakacje Mikołajka"; Disney przedstawia "Dzwoneczek i tajemnica piratów". Premiery od piątku: Sylvester Stallone i spółka, czyli "Niezniszczalni 3"; polska komedia "Bobry"; francuski film biograficzny "Violette"; hiszpańsko-kanadyjski thriller "Wróg".

Paweł Zwoliński
Artykuł redakcyjny/ Boxoffice.pl
Zobacz również
fot. UIP
"Lucy" zawładnęła kinami
Przyzwoity start "Strażników Galaktyki"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll