PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
BLOGI
Box Office
  25.06.2014
Wydarzeniem weekendu 20 - 22 czerwca 2014 roku była premiera kontynuacji przeboju, film "Jak wytresować smoka 2".
Animacja Deana DeBlois uznawana była za faworyta w wyścigu box office'owym sezonu letniego. O ile w USA film nieco rozczarowuje wynikami - 49 milionów dolarów na starcie (budżet - 145 milionów dolarów), to w Polsce idzie wszystko zgodnie z planem. "Jak wytresować smoka 2" zanotowało czwarty, najwyższy weekend otwarcia w tym roku i pierwszy, jeśli chodzi o zagraniczne produkcję. Film w ciągu 3 dni obejrzało 188 535 osób. Poniżej zestawienie najwyższych wyników pod tym względem:

1. "Pod Mocnym Aniołem" - 253 937 widzów
2. "Jack Strong" - 218 676 widzów
3. "Facet (nie)potrzebny od zaraz" - 189 803 widzów
4. "Jak wytresować smoka 2" - 188 535 widzów
5. "LEGO® PRZYGODA" - 153 071 widzów
6. "Wilk z Wall Street" - 147 774 widzów
7. "Czarownica" - 140 072 widzów

Uwzględniając widownię z pokazów przedpremierowych, "Jak wytresować smoka 2" ma już na koncie  259 009 widzów. Świetny wynik, pozwalający wierzyć w końcowy wynik przekraczający milion widzów. Dla przypomnienia, pierwszą część, przy dużo słabszym otwarciu, obejrzało łącznie 765 tysięcy widzów. A już za 2 lata premiera trzeciej części...

Dzięki pojawieniu się dużej premiery w kinach, zdecydowanie poprawiła się łączna frekwencja. Przed ekranami zasiadło 364 346 osób (50 procent widowni stanowili widzowie animacji Dreamworks). Starsze tytuły w dalszym ciągu notują niskie spadki.

Wydawało się, że wraz z pojawieniem się nowej animacji, produkcje skierowane do młodszych osób będą zdecydowanie tracić. Tymczasem "Czarownica" Angeliną Jolie zgubiła około 25 proc. widzów i zanotowała sprzedaż 39 300 biletów. Familijna superprodukcja zapracowała już na bardzo przyzwoity wynik 453 tysięcy osób, bijący na głowę inny, podobny tytuł "Oz: Wielki i potężny" z 2013 roku (339 tysięcy osób). Drugą produkcją dla młodszych jest "Rio 2".  Ta animacja straciła jedynie 20 proc. widowni i obejrzało ją jeszcze 15 785 osób. Łączny wynik znakomity - 654 tysiące osób.

Trzecie miejsce w zestawieniu zajęła komedia kryminalna "22 Jump Street". Film również wolno traci widownię i obejrzało go jeszcze 22 786 osób. Łączny wynik to już  82 tysiące sprzedanych biletów. Zdecydowanie lepiej, niż sprzedaż "21 Jump Street".

Nieco większy, 30 procentowy spadek, zanotowało widowisko science fiction "Na skraju jutra". Film z Tomem Cruise'm, po przeciętnym otwarciu, dzielnie walczy o widza i tym razem obejrzało go jeszcze 20 851 osób. W sumie, po 3 tygodniach film obejrzało 147 tysięcy widzów. Inna produkcja s-f, "Transcendencja" z Johnnym Deppem, mimo lepszego otwarcia, po 3 tygodniach wyświetlania cieszyła się widownią na poziomie 110 tysięcy osób.


Kadr z filmu "Na skraju jutra", fot. Warner Bros.

Ostatnim tytułem, który przekroczył 10 tysięcy sprzedanych biletów, jest melodramat "Gwiazd naszych wina". Film po bardzo mizernym otwarciu, praktycznie nie traci widzów. W trzecim tygodniu wyświetlania obejrzało go 11 998 osób. Łącznie - bardzo skromnie - 67 tysięcy osób.

W kinach, poza "Jak wytresować smoka 2", pojawiły się jeszcze dwa premierowe tytuły. Oscarowy dokument "O krok od sławy" obejrzało na 90 kopiach 2 584 osób. Natomiast film przygodowy "Łowca" z Willemem Dafoe obejrzało 1 011 osób (25 kopii).

Premiery od najbliższego piątku: widowiskowa superprodukcja "Transformers: Wiek zagłady"; komedia "Riwiera dla dwojga"; szwedzka czarna komedia "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął"; irański dramat "Rękopisy nie płoną".
Paweł Zwoliński
Informacja własna/ Boxoffice.pl
Zobacz również
fot. Imperial - Cinepix
Transformery powróciły
Mundial nie taki straszny
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll