Urodził się 3 stycznia 1944 roku w Sohlen w Niemczech. Ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a artystyczne szlify zdobywał na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi.
Henryk Dederko, fot. AKPA
Zadebiutował w roku 1977 nakręconym według własnego scenariusza dokumentem „Jak to jest”. W kolejnych latach nakręcił jeszcze wiele autorskich reportaży, w tym również kontrowersyjny obraz „Witajcie w życiu”(1997) opowiadający o kulisach działania sieci sprzedaży bezpośredniej Amway. Od pierwszej publicznej projekcji filmu jego rozpowszechnianie jest niemożliwe z powodu wyroków sądów odpowiadających na roszczenia amerykańskiej firmy, a sytuacja nie znalazła jeszcze rozwiązania po dziś dzień.
Jako reżyser i scenarzysta współpracował z Wytwórnią Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w Warszawie, Studiem Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi oraz Telewizją Polską, dla której nakręcił swoją pierwszą krótkometrażową fabułę „Errata, czyli sceny pokutne w nowych osiedlach”(1981). Za zrealizowany rok później, również dla telewizji, obraz „Wyłap” otrzymał nagrodę Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Nagród i nominacji doczekał się również nakręcony w 2000 roku film "Bajland" z Wojciechem Pszonakiem i Olafem Lubaszenką w głównych rolach.
Osobowość reżysera stała się również inspiracją dla innych twórców. W 1999 roku Michał Dudziewicz nakręcił wyjątkowy dokument, którego Henryk Dederko jest bohaterem – „Motor, dziewczyna i film, czyli cudowny pierścień Renata”.