PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
BAZA WIEDZY
FABUŁA
Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, reżyser, producent i scenarzysta Jacek Bromski, autor filmów "Zabij mnie glino", "U Pana Boga za piecem", "Uwikłanie", 19 grudnia kończy 65 lat.

Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, reżyser, producent i scenarzysta Jacek Bromski, autor filmów "Zabij mnie glino", "U Pana Boga za piecem", "Uwikłanie", 19 grudnia kończy 65 lat.


Urodził się  we Wrocławiu. W latach 1965-1970 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w latach 1972-1974 polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a od 1974 do 1978 roku reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.


 
Jacek Bromski w Cannes, fot. AKPA.


W latach 70. był popularnym prezenterem muzycznym, prowadził m.in. festiwale w Sopocie i Opolu. W 1988 roku razem z Juliuszem Machulskim i Jackiem Moczydłowskim założył Zespół Filmowy Zebra.

Jako reżyser ma w dorobku ponad 15 filmów, których w większości jest również scenarzystą lub współscenarzystą. W 1980 roku razem z Jerzym Gruzą wyreżyserował film muzyczny w koprodukcji polsko-belgijsko-brytyjskiej "Alicja", oparty na motywach powieści Lewisa Carolla. W 1984 nakręcił pełnometrażowy film telewizyjny "Ceremonia pogrzebowa", za który otrzymał nagrodę za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1985 r.



Janusz Majewski, honorowy prezes SFP,  i Jacek Bromski, FPFF w Gdyni, 40-lecie SFP, fot. SFP

Dwa kolejne filmy Bromskiego - sensacyjny "Zabij mnie glino" i komedia romantyczna "Sztuka kochania" odniosły wielki sukces frekwencyjny i należą do najchętniej oglądanych polskich filmów lat 80-tych. "Sztuka kochania" została uznana przez widzów za najlepszy film 1988 roku, a film "Zabij mnie glino" uhonorowano Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki.

W latach 1991-1993 wyreżyserował serial telewizyjny oraz filmy fabularne z cyklu "Kuchnia Polska", który był panoramą losów kilku polskich rodzin od czasów stalinowskich aż do początku lat 90-tych. Serial "Kuchnia Polska" wygrał plebiscyt telewidzów na najpopularniejszy film roku 1993.

"Dzieci i ryby" i "U Pana Boga za piecem" to komedie osadzone w nowej polskiej rzeczywistości. "U Pana Boga za piecem", ciepły obraz polskiej prowincji na pograniczu polsko-białoruskim, otrzymał rekordową liczbę nagród (aż siedem) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


 
Martin Scorsese i Jacek Bromski, fot. Kuźnia zdjęć

"To ja złodziej", obyczajowa, gorzka komedia o nastoletnich złodziejach samochodów, została obsypana nagrodami festiwalowymi. W 2001 roku, otrzymała Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mar del Plata, jak również wyróżnienie jury katolickiego i nagrodę za scenariusz. Kilka miesięcy później film ten otrzymał nagrodę na Wine Country Film Festival w Kalifornii za scenariusz i reżyserię.

"Kariera Nikosia Dyzmy", satyra polityczna, była jednym z największych przebojów kinowych 2002 roku. W 2005 roku reżyser kręcił pierwszą polsko-chińską koprodukcję "Kochankowie Roku Tygrysa".

"U Pana Boga w ogródku" (2007), kontynuacji "U Pana Boga za piecem", przyciągnęła do kin ponad 312 tys widzów i otrzymała Nagrodę Specjalną Jury na 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W kwietniu 2009 roku film otrzymał nagrodę za najlepszy film zagraniczny oraz Nagrodę Specjalną Jury na 42. Festiwalu Filmowym w Houston. Zamknięciem podlaskiej trylogii był nakręcony w 2009 roku film "U Pana Boga za miedzą", nagrodzony na festiwalu Golden Rooster w Chinach. W 2010 roku reżyser wrócił do gatunku filmu sensacyjnego, ekranizując bestsellerową powieść Zygmunta Miłoszewskiego"Uwikłanie".



Janusz Kijowski, Jacek Bromski, Janusz Chodnikiewicz, posiedzenie Zarządu Głównego SFP, 2011 rok, fot. Marcin Kułakowski 

W Studiu Filmowym "Zebra" był koproducentem filmów m.in. Juliusza Machulskiego ("Kiler",1997 , "Kiler-ów 2-óch, 1999, "Superprodukcja", 2002) i Władysława Pasikowskiego ("Kroll", 1991, "Psy", 1992). Jako koproducent trzykrotnie otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za filmy: "Historie miłosne" Jerzego Stuhra (1995), (nagroda FIPRESCI w Wenecji w 1997), "Dług"Krzysztofa Krauze (1999) i "Dzień Świra" Marka Koterskiego (2002).


Stowarzyszeniem Filmowców Polskich Jacek Bromski kieruje nieprzerwanie od 1996 roku, przekształcając je w potężną, integrującą środowisko organizację zawodową filmowców. W listopadzie tego roku rozpoczął swoją piątą kadencję na stanowisku prezesa Stowarzyszenia.

Kierował zakończonymi  sukcesem akcjami środowiska filmowego na rzecz nowelizacji prawa autorskiego oraz ustawy o kinematografii, współorganizował Polski Instytut Sztuki Filmowej jako pierwszy Przewodniczący rady PISF (w latach 2005-2008).  Jest założycielem działającej przy Stowarzyszeniu organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi ZAPA - Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych

W 2005 roku odznaczony został medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis, a w 2011 r. uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


 

 


KS
www.jacekbromski.pl
  18.12.2011
Gwiazda tygodnia - Grażyna Szapołowska
Krzysztof Szmagier nie żyje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll