PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
BAZA WIEDZY
FABUŁA
Wychowany na wsi, dzieciństwo spędził kopiąc piłkę, podobnie zresztą jak ojciec. Myślał, żeby zostać piłkarzem, a został aktorem.

Wychowany na wsi, dzieciństwo spędził kopiąc piłkę, podobnie zresztą jak ojciec. Myślał, żeby zostać piłkarzem, ale w technikum mechanizacji rolnictwa, do którego uczęszczał i które zaszczepiło w nim pasję motoryzacyjną, zaczął recytować wiersze na okolicznościowych akademiach, a także uczestniczyć w konkursach recytatorskich.


Ostatecznie wybrał aktorstwo. Studiował jeszcze w warszawskiej PWST, którą ukończył w 1991 roku. Trafił do zespołu Teatru Powszechnego, ale początki nie były łatwe. W pewnej chwili porzucił teatr i wyjechał do Krakowa, by zostać nauczycielem. Szczęśliwie na krótko, ale tę lekcję pokory dobrze zapamiętał. Zwłaszcza że musiał się imać różnych aktorskich zleceń – od epizodów w filmach i serialach po występy z programami poetyckimi w szkołach i przedszkolach.


  Kadr z filmu "Pokaż kotku, co masz w środku", reż. Sławomir Kryński, fot. Kino Świat

Wszystko to miało się zmienić wraz z premierą filmu "Edi" (2002) Piotra Trzaskalskiego, zapamiętanego jako wielki powrót Henryka Gołębiewskiego, dziecięcej gwiazdy seriali sprzed 30 lat. Ale w jego cieniu przemknął się do zbiorowej pamięci Jacek Braciak – za rolę towarzysza tytułowego bohatera, wielkomiejskiego złomiarza, został laureatem nagrody aktorskiej festiwalu w Gdyni oraz laureatem Orła – Polskiej Nagrody Filmowej.

Jacek Braciak mógł odnotować awans w aktorskiej hierarchii – wyrósł z serialowych epizodów na wykonawcę ról jeśli nie głównych, to na pewno wiodących. Chociaż – znów nie od razu. Popularność i rozpoznawalność  przyszła dopiero wraz postacią Pshemka – ekscentrycznego projektanta mody z „BrzydUli”'. Krytyk napisał o niej w Rankingu aktorów serialowych miesięcznika "Film": „Jako Pshemko w 'BrzydUli' zręcznie bawi się nie tyle stereotypem projektanta, ile tabloidowego wyobrażenia o projektantach mody, a może nawet o artystach-celebrytach w ogóle. Czasem do granic karykatury śmieszny, chwilami niemal tragiczny: to ziarno prawdy o człowieku odróżnia aktora od kabotyna”.

On sam miał to tej roli nieco inny stosunek: „Mów mi serialowa szmato” – zwrócił się na antenie do Kuby Wojewódzkiego. Nie ukrywa, że przyjmuje role w serialach, by móc spełnić swoje marzenia – jedno z nich, zakup domu w Portugalii, udało mu się spełnić dzięki telewizyjnej reklamie. A w duchu czeka na rolę życia. Nie jakąś tam wyimaginowaną, olśniewającą, która przyniesie mu nie wiadomo jakie laury, ale jedną konkretną – rolę Semena Hoszowskiego z powieści „Warunek” Eustachego Rylskiego, rozgrywającej się w epoce napoleońskiej. Czy polskie kino stać na spełnianie takich marzeń?

 

Konrad J. Zarębski
informacja własna
  16.12.2011
Krzysztof Szmagier nie żyje
Z Tadeuszem Chmielewskim po PRL-u
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll