PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
BAZA WIEDZY
FABUŁA
1 listopada mija 40. rocznica śmierci gwiazdy srebrnego ekranu - Jadwigi Smosarskiej.
1 listopada 2011 mija 40. rocznica śmierci gwiazdy srebrnego ekranu - Jadwigi Smosarskiej. Z tej okazji Iluzjon Filmoteki Narodowej w środę 2 listopada przygotował wieczór specjalny, podczas którego wyświetlony zostanie film "Jadzia" z bohaterką wieczoru w roli głównej oraz poświęcony Jej film dokumentalny Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk "Jadwiga Smosarska".

Dokument jest próbą zgłębienia fenomenu popularności aktorki. O jej dokonaniach, a także biografii opowiadają wybitni znawcy przedwojennego kina polskiego, m.in. prof. Małgorzata Hendrykowska - autorka książki o Smosarskiej, Stanisław Janicki, prof. Grażyna Stachówna. W filmie znalazły się nigdy dotąd niepublikowane dokumenty, fotografie, listy i inne materiały ikonograficzne z prywatnego archiwum Jadwigi Smosarskiej. Film jest również opowieścią o zmieniających się epokach - przedwojennej Polsce, okresie drugiej wojny światowej, 19 latach amerykańskiej emigracji i powrocie Smosarskiej do kraju na stałe na rok przed śmiercią, w trudnym okresie kolejnego polskiego przełomu.


  Jadwiga Smosarska, fot. archiwum prywatne

Wiele nazwisk gwiazd przedwojennego polskiego kina odeszło dziś w całkowite zapomnienie. Znają je tylko filmoznawcy i najzagorzalsi kinomani. Nie dotyczy to jednak Jadwigi Smosarskiej.
Debiutowała w 1918 roku na deskach scenicznych ale już w 1919 r. grała w filmie fabularnym "Dla szczęścia" – niestety nieukończonym. Kolejne filmy, w których brała udział, jako już aktorka zawodowa, to głównie filmy patriotyczne i melodramaty: "Bohaterstwo polskiego skauta", "Orlę", "Cud nad Wisłą", "Tajemnica przystanku tramwajowego", "Iwonka". Niewiele z tych filmów przetrwało. Równolegle Smosarska występowała na deskach scenicznych  m. in. Teatru im. Słowackiego, Teatru Miejskiego w Bydgoszczy, Teatru Małego we Lwowie, a także Teatru Narodowego w Warszawie.
W 1930 roku, szykując się na nadejście kina dźwiękowego, pobierała lekcje śpiewu. Pierwszym filmem, w którym publiczność mogła usłyszeć jej głos był patriotyczny obraz "Na Sybir"  Henryka Szaro z 1930 r. Kino dźwiękowe przyniosło jej jeszcze większą popularność. Takie filmy, jak "Czy Lucyna to dziewczyna?"Juliusza Gardana (1934), "Dwie Joasie" (1935)  i  "Jadzia" (1936)  Mieczysława Krawicza, a także "Barbara Radziwiłłówna" Józefa Lejtesa zapewniły jej wielokrotnie zdobywany tytuł  „królowej polskiego ekranu” w plebiscytach publiczności.

Jej gwiazda ciągle jeszcze błyszczy mocno i ciągle jeszcze można znaleźć wielu wielbicieli jej talentu i urody. Co sprawia, że jej niebywała popularność, jaką cieszyła się u publiczności przedwojennej przetrwała próbę czasu?

Filmy z jej udziałem maja niepowtarzalny, pokryty szlachetną patyną urok, który uwodzi do dziś i z biegiem lat coraz przyjemniej te filmy się ogląda. Tę przyjemność zapewniają też aktorzy - "nieco zakurzeni" gwiazdorzy, amanci i amantki, w których kochało się pokolenie dzisiejszych osiemdziesięciolatków. Pośród nich Jadwiga Smosarska dzierży pozycję niekwestionowanej gwiazdy pierwszej wielkości.

Więcej szczegółów o repertuarze Iluzjonu na stronie Filmoteki Narodowej.

Edyta Jarząb
Filmoteka Narodowa
  28.10.2011
Wspominamy - Magdalena Tesławska
Gwiazda Tygodnia: Adam Woronowicz
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll