PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Historia powstania Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Tampere jest dość niezwykła. Pewien fiński krytyk otrzymał w roku 1969 zaproszenie na festiwal filmów dokumentalnych do Lipska. Nie mógł go jednak wykorzystać, wobec czego odstąpił je znajomemu studentowi i miłośnikowi kina. Tenże – Ilkka Kalliomäki – doznał w Lipsku olśnienia.
Jak napisał w swoich wspomnieniach, uderzyło go, jak wiele powstaje na świecie doskonałych filmów krótkich. Żeby to stwierdzić, musiał się wybrać aż do Niemiec, ponieważ zagranicznych krótkich metraży w ogóle do Finlandii nie sprowadzano, a nielicznych krótkometrażówek rodzimych (około dwudziestu rocznie) też nie można było w kinach oglądać.

Kalliomäki od razu wpadł na pomysł utworzenia festiwalu filmów krótkometrażowych w swym rodzinnym Tampere (ponad 200 tysięcy mieszkańców) i poprosił o pomoc ówczesnego dyrektora Lipska, Wolfganga Harkenthala. Obawiał się, że ten może odmówić współpracy, by nie powiększać listy imprez konkurencyjnych. Harkenthal okazał jednak wielkoduszność i wsparł poczynania Kalliomäkiego. Namówił mianowicie wybitnego angielskiego reżysera Lindsaya Andersona, który jechał do Finlandii, by zaprezentować swój pełnometrażowy debiut, aby zabrał swoje krótkie metraże oraz swą kolekcję filmów Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy. To z kolei skłoniło zarząd miejski Tampere do współfinansowania imprezy, choć sumy nań przeznaczone wielkie nie były.


Fot. www.tamperefilmfestival.fi/in-english/archive

„Byliśmy najtańszym festiwalem świata” – wspomina Kalliomäki. Wszyscy organizatorzy pracowali za darmo, żeby móc wynająć największe kino miasta Suomi – Kino Palatsi. Idea okazała się szczęśliwa. Widzowie z miejsca polubili nową imprezę, a w skali międzynarodowej lokalizacja na północy Europy szybko udowodniła przydatność. Powołanie do życia festiwalu miało również wpływ na fińską twórczość. Ilość krótkich metraży w Finlandii szybko wzrosła do niemal stu rocznie.

Festiwal wybrał sobie motto: „Kreatywne ręce, kreatywne filmy”. Główną nagrodę stanowi miedziany postumencik – Pocałunek – dzieło wybitnego rzeźbiarza Tapio Junna. Już pierwsza Grand Prix, przyznana Santiago Alvarezowi za "79 wiosen", wyrażała antyamerykański, czy może raczej antyhollywoodzki charakter festiwalu. W ten sposób zaprotestowano przeciwko sytuacji, właściwej nie tylko Finlandii, gdzie kina, poza produkcją lokalną, zapełniane były w ogromnej większości filmami z USA.


Fot. www.tamperefilmfestival.fi/in-english/archive

Program festiwalu stanowią krótkometrażowe filmy dokumentalne, animowane i fabularne, jednak z wyraźną, powtarzającą się rokrocznie przewagą tych ostatnich (jest ich dwukrotnie więcej niż animacji i dokumentów). Filmy oświatowe nie cieszą się specjalnym powodzeniem. Pierwotnie dużą wagę przykładano do filmów dla dzieci, rychło z nich jednak zrezygnowano, gdyż organizatorzy doszli do wniosku, że w tej kategorii bardzo trudno o zaangażowanie artystyczne.

Polscy filmowcy są częstymi gośćmi fińskiej imprezy, zwłaszcza od kilku lat, kiedy to produkcja krótkich metraży w Polsce znacząco wzrosła. I trzeba odnotować, że prawie co roku polskie filmy otrzymują w Tampere nagrody lub wyróżnienia.


Jerzy Płażewski
Magazyn Filmowy SFP, 49/2015
  31.01.2016
fot. Fot. www.tamperefilmfestival.fi/in-english/archive
Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Molodist” w Kijowie
Historia festiwali. Mar del Plata
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll