PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W 1970 roku kijowski Instytut Sztuk Teatralnych zorganizował dwudniowy przegląd studenckich filmów krótkometrażowych. Miał on wówczas małe, prowincjonalne znaczenie wśród imprez w ZSRR. Ale z każdym rokiem przybierał na wadze, w latach 80., stając się festiwalem pokazującym debiuty reżyserów z bloku socjalistycznego. Następnie, w związku z uzyskaniem przez Ukrainę niepodległości, otworzył się na kinematografię światową. W 1991 Międzynarodowa Konfederacja Producentów Filmowych (FIAPF) oficjalnie zaliczyła Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Molodist” w Kijowie, jako jedyną ukraińską imprezę, do najważniejszych na świecie konkursowych festiwali specjalistycznych.
Do ustanowienia tej nominacji przyczynili się tak znani reżyserzy jak François Ozon, Tom Tykwer, Aleksiej Bałabanow czy Stephen Daldry.

Zgodnie ze swą nazwą, festiwal nastawiony jest przede wszystkim na twórczość młodych. Poza pełnometrażowymi filmami fabularnymi stają tu do konkursu filmy krótkie, etiudy studenckie oraz filmy dla dzieci. W przypadku tych ostatnich – co w świecie „dorosłych” festiwali jest zjawiskiem bez precedensu – powoływane bywa jury złożone z samych dzieci. Rokrocznie w końcu października Festiwal „Molodist” odbywa się w czterech kinach stolicy Ukrainy, a konkursowe laury wręczane są w wielkim kinie Ruś Kijowska. Grand Prix to złota statuetka Scytyjskiego Jelenia – symbolu festiwalu; nagroda ma również wartość pieniężną w postaci czeku na 10 000 dolarów amerykańskich.

Dyrektor imprezy Andrii Khalpakhchi chętnie organizuje co roku retrospektywne pokazy filmów wybranego reżysera, aktora lub aktorki. Częścią składową imprezy jest też osobna sekcja – Festiwal Festiwali – prezentująca filmy wyświetlane w Cannes, Berlinie, Rotterdamie, San Sebastian, Locarno i Wenecji. Często jest to dla widzów ukraińskich jedyna okazja, by obejrzeć te dzieła.


Fot. strona www festiwalu

Jedno z kin wyświetlających program – Zhowten – uległo tajemniczemu podpaleniu. Potencjalnym motywem mogła być chęć oczyszczenia placu po najstarszym kinie Kijowa dla zbudowania tam centrum handlowego. Dyrektor Khalpakhchi oskarżył jednak o podpalenie partię polityczną Swoboda o charakterze prorosyjskim, która występowała przeciw polityce „Molodista”, jakoby zbyt faworyzującej kino Zachodu.

Bliskość geograficzna powoduje, że kijowskim festiwalem szczególnie interesują się polscy filmowcy, dostając tu liczne nagrody. Wielu Polaków na przestrzeni lat uhonorowano zarówno w gęsto obsadzanym konkursie filmów studenckich, jak i w konkursie pełnometrażowych filmów fabularnych. Polscy twórcy byli też zapraszani do międzynarodowego jury, a także jako bohaterowie różnych wydarzeń specjalnych w programie festiwalu.


Jerzy Płażewski
Magazyn Filmowy SFP, 49/2015
  7.02.2016
Wakacje z filmem: z plecakiem do kina
Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Tampere
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll