PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Poznań lubi jubileusze. W grudniu 2012 roku Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! świętował 30. edycję, a ostatniego miesiąca ubiegłego roku swe… pięćdziesięciolecie. A to wszystko za sprawą dość zagmatwanej historii poznańskiej imprezy.
Istotnie, narodziła się ona przed pięćdziesięciu laty w 1963 roku jako Przegląd Filmów Animowanych i Dziecięcych. I pod taką nazwą istniała do 1966 roku. Nazwa nieco alogiczna, bo wymienione w niej filmy animowane to – oczywiście – tytuły kierowane do najmłodszych widzów, zaś przez drugi człon w nazwie (dziecięce) rozumiano krótkie formy fabularne, które w tym czasie były bardzo mocną stroną naszej kinematografii (m.in. filmy Jadwigi Kędzierzawskiej, Wadima Berestowskiego, Janusza Kubika). Pomimo „przeglądowej” nazwy, impreza miała charakter festiwalowy – w jej ramach odbywał się konkurs, a najlepsze tytuły honorowano Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Koziołkami.

Po trzyletniej przerwie, w 1969 roku, imprezę wznowiono jako Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży. Przeprowadzano go co dwa lata – do roku 1996. Od roku 1994 zaczęto organizować – obok konkursu krajowego – także konkurs międzynarodowy, co spowodowało zmianę nazwy na Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!. Od 1996 roku do chwili obecnej festiwal odbywa się co roku.

Pogarszająca się sytuacja produkcyjna w dziedzinie rodzimego filmu skierowanego do młodych widzów spowodowała, że od 1999 roku zrezygnowano z przeprowadzania konkursów krajowych. Pamiętam pożegnalną edycję tego konkursu. Byłem wtedy jednym z jurorów. Stanęliśmy przed trudnym zadaniem, bo nagród i wyróżnień przewidziano więcej niż filmów zgłoszonych do konkursu. Niestety, taka sytuacja trwa do dziś. Jak efektownie ujął to jeden z naszych reżyserów: „Dawniej produkowano pięć filmów fabularnych dla młodych widzów w ciągu jednego roku, dzisiaj jeden na pięć lat”. Nieco lepiej jest w animacji, z rocznej produkcji można by poskładać 2-3 festiwalowe zestawy. Kiedyś wypełniano nią kilka festiwalowych dni – oczywiście po ostrej selekcji, bo prezentowano filmy najlepsze (w latach 70. produkowano w Polsce rocznie ponad sto filmów animowanych dla dzieci!).

Tak więc, niejako z musu, chcąc kontynuować imprezę, trzeba było w Poznaniu postawić na kino zagraniczne. I z ogólnopolskiego, skromnego wydarzenia – w ciągu półwiecza – wykluł się znakomity, imponujący programem i organizacją festiwal międzynarodowy, jeden z najciekawszych – i najbardziej liczących się – na świecie. Wielka w tym zasługa Jerzego Moszkowicza, kierującego tą imprezą już ponad dwadzieścia lat, a także jego fantastycznego zespołu, który potrafił zarazić swoją pasją do kina.

"Wielka Podróż Bolka i Lolka", reż. Władysław Nehrebecki, Stanisław Dulz, Fot. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino

A jaka była ubiegłoroczna, 31. edycja Ale Kina! poza celebracją jubileuszu? Jak zwykle udana, pełna znakomitych – stawiających ważne pytania – filmów, ale także pełna zabawy, radości i uśmiechu. Poznańskiemu festiwalowi udało się znaleźć właściwy balans pomiędzy kinem ambitnym a rozrywką. Te filmy zostają w głowach młodych widzów. Sama impreza także. Tu można się zarazić bakcylem dobrego kina.

Złotymi Koziołkami uhonorowano: australijską "Rakietę"Kima Mordaunta (najlepszy film pełnometrażowy dla dzieci), gruzińskie "Rozkwitające" Nany Ekvtimishvili i Simona Großa (najlepszy film pełnometrażowy dla młodzieży) oraz holenderską animację "Gdy chłopcy dorastają" Charlotte van Otterloo i polską fabułę "Franek" Bartka Tryzny (najlepsze filmy krótkometrażowe). Platynowymi Koziołkami – za całokształt osiągnięć – nagrodzono Bolka i Lolka, którzy – podobnie jak Ale Kino! – świętowali w Poznaniu swe 50. urodziny. Sto lat!
Jerzy Armata
SFP/Magazyn Filmow nr 30/2014
  8.03.2014
fot. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino
Historia festiwali.Valladolid
Festiwale filmowe. Tribeca
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll