PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
BAZA WIEDZY
KINO I DVD
Kino Kultura – jedno z najbardziej znanych kin w Warszawie. Kino studentów, ludzi sztuki, kultury, a zwłaszcza filmu. Położone w pięknym miejscu, w samym sercu Warszawy, przy Krakowskim Przedmieściu, jest jednym z nielicznych nowoczesnych arthousowych kin w Polsce.
O kinie

Kino Kultura przy Krakowskim Przedmieściu 21/23 to dwusalowe nowoczesne kino repertuarowe z wieloletnią tradycją. Kino prezentuje przede wszystkim filmy polskie i europejskie, ale także azjatyckie i amerykańskie. Gospodarzem Kultury jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich – największa organizacja ludzi filmu. Kino należy do Europa Cinemas i Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych i jest jednym z nielicznych działających i zmodernizowanych arthousów w Warszawie.

Do sali Kultura, na 234 miejsca, wchodzi się od Krakowskiego Przedmieścia. Klimatyczna sala Rejs na 60 miejsc mieści się w oficynie na wewnętrznym dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kino ma niezwykłą lokalizację. W tej samej kamienicy mieści się siedziba Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i jednego z departamentów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Główna siedziba resortu to najbliższy sąsiad kina. Naprzeciwko zaś znajduje się Pałac Prezydencki i pomnik Adama Mickiewicza. To samo serce Warszawy i jedno z najpiękniejszych miejsc stolicy. Wizytę w kinie można połączyć z weekendowym spacerem po Trakcie Królewskim i Starówce.

Gmach kina, fot.G. Torzecki

Kino jest popularnym miejscem organizacji premier i specjalnych pokazów filmowych. Sprzyja temu usytuowana we foyer, znana z doskonałej kuchni restauracja Kultura. Odbywają się tu przeglądy i festiwale filmowe, m.in. Food Film Fest. Stowarzyszenie Filmowców Polskich organizuje tutaj wszystkie swoje imprezy i przedsięwzięcia filmowe: repliki Festiwalu Filmowego w Gdyni, Krakowskiego Festiwalu Filmowego i „Młodzi i Film” w Koszalinie, uroczystość rozdania Złotych Taśm, premiery Studia Munka, jubileusze twórców polskiego kina, liczne konferencje branżowe, Dyskusyjny Klub Filmowy, pokazy dla seniorów, spotkania z zaproszonymi gośćmi. W Kulturze gości m.in. Martin Scorsese, Jiří Menzel, Miroslav Ondříček, Paul Mazursky.

Kino organizuje znane i lubiane imprezy cykliczne, takie jak maraton „Od zmierzchu do świtu”, „Short Film Day” czy Sylwester z Anime. Bardzo często w kinie odbywają się różne filmowe seminaria, warsztaty i konferencje. Usytuowanie i prestiż kina sprawiają, że właśnie w Kulturze organizowane są projekcje Kancelarii Prezydenta RP oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Stowarzyszenie Filmowców Polskich regularnie zaprasza do Kultury ambasadorów i międzynarodowy korpus dyplomatyczny na projekcje nowych polskich filmów połączone ze spotkaniami z twórcami.


Fot. K.Kiljan / Kuźnia Zdjęć

Niezwykłe dzieje Kultury


Kultura to jedno z najbardziej znanych kin w Warszawie - z siedzibą przy Krakowskim Przedmieściu 21/23, w budynku, w którym od lat 60. mieściły się władze kinematografii, świetnie znane filmowcom, urzędnikom oraz studentom.

Kino działa na początku lat 60., prawdopodobnie w okresie, kiedy Naczelny Zarząd Kinematografii przenosił się z Puławskiej 61 na Krakowskie Przedmieście. Profesor Edward Zajiček w swojej słynnej książce „Poza ekranem” przypomina, że było to tzw. „kino związkowe”, należące do związku zawodowego pracowników sektora kultury. Zupełnie osobną historię ma sala Rejs kina Kultura, niegdyś sala kolaudacyjna, na której „cięto” (lub nie) nowe polskie filmy. Kolaudacje (czyli przyjęcia) filmów owiane są dzisiaj zasłużoną legendą, tam właśnie odbyły się najbardziej zacięte batalie o najsłynniejsze polskie tytuły. Malutka sala z równie małym foyer umieszczona jest na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i obecnego PISF-u. W latach 90. obiekt ten stał się samodzielnym bytem, uzyskując charakterystyczną nazwę „Kino polskich filmów Rejs”.


Fot. K. Kiljan / Kuźnia Zdjęć

Kultura szczęśliwie przetrwała czasy transformacji. Położna w bezpośrednim sąsiedztwie Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuk Pięknych, była ulubionym kinem studentów i tradycyjnym celem wypraw studentów. W latach 90. oba kina trafiły pod zarząd Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Prezes Stowarzyszenia, Jacek Bromski deklarował na łamach prasy: „Chcemy stworzyć oazę dla amatorów kina bardziej wysublimowanego”. W programie kina miały znaleźć się przeglądy, filmy dokumentalne, wystawy, planowano otwarcie kawiarni i księgarni. Kultura i Rejs konsekwentnie realizowały ambitny program kina artystycznego, prezentowały wiele filmów z polskiego i europejskiego repertuaru. W tym czasie, na przełomie wieków, na Krakowskim Przedmieściu odbywały się tak znane wydarzenia, jak: „Filmy pod specjalnym nadzorem”, „55 lat polskiej animacji”, „Przegląd filmów chińskich”, „Filmostradę”, liczne retrospektywy i festiwale tematyczne. Kultura i Rejs weszły do sieci Europa Cinemas. Stały się też miejscem większości stowarzyszeniowych spotkań, imprez świątecznych, zawodowych oraz konferencji.


Fot. K. Kiljan / Kuźnia Zdjęć

Pod koniec 2006 roku Stowarzyszenie rozpoczęło gruntowny remont Kultury. W latach 90. sala kinowa w Kulturze przeszła modernizację według projektu słynnego scenografa Allana Starskiego. Ale foyer kina było już przestarzałe i za ciasne, nie mogło pomieścić gości, coraz chętniej wybierających Kulturę na miejsce imprez i spotkań środowiskowych.

Remont był wielkim wyzwaniem. Bryła budynku podlega konserwatorowi zabytków, konieczne były liczne zezwolenia. Ekipa trafiała na głazy narzutowe, stare przewody wentylacyjne i kanalizację. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że nad kinem normalnie pracował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich starało się zachować jak najwięcej „ducha epoki” i zostawić spokojny, neutralny wystrój. Udało się odrestaurować oryginalny neon. Okazało się, że firma, do której Stowarzyszenie Filmowców Polskich zwróciło się z prośbą o jego renowację, to ta sama, która pierwotnie go stworzyła i nadal ma w swoich archiwach pierwowzór! Rozbudowana została antresola, na której mieści się kawiarnia-restauracja Kultura. Na ścianie umieszczony został piękny mural autorstwa Barbary Kieres, przedstawiający postaci i sceny z kina polskiego i światowego.



Fot. K. Kiljan / Kuźnia Zdjęć

Odremontowana Kultura ruszyła w czerwcu 2009 roku. Pierwszymi wydarzeniami w niej zorganizowanymi były premiera filmu „Tulpan” Siergieja Dworcewoja oraz uroczysty jubileusz Jerzego Antczaka. Kino i restauracja szybko stały się najpopularniejszą przestrzenią formalnych i nieformalnych spotkań środowiska filmowego. Obie sale zostały wyposażone w nowoczesną aparaturę cyfrową. Wyremontowane Krakowskie Przedmieście stało się najchętniej odwiedzanym miejscem w Warszawie. Spacerowicze i turyści upodobali sobie zwłaszcza malowniczy ogródek Kultury, z widokiem na pomnik Adama Mickiewicza.

Kultura jest jednym z nielicznych w Warszawie kin arthousowych, które przetrwały próbę czasu. Przypomina o bogatej historii polskiego kina, stanowiąc jednocześnie miejsce przyjazne, nowoczesne i otwarte dla wszystkich.

Więcej na http://kinokultura.pl


Fot. K. Kiljan / Kuźnia Zdjęć

 

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
  1.01.2015
fot. Kuba Kiljan / Kuźnia zdjęć
Ostatni seans filmowy - Warszawskie kina
Kolejne polskie kino w Europa Cinemas
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll