PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
BAZA WIEDZY
REGIONY FILMOWE
Regionalny Fundusz Filmowy w Poznaniu w ostatnich latach ulegał zasadniczym zmianom. Jest ściśle związany z poznańską komisją filmową, która, choć młoda i dopiero się rozwija, chce w pełni wykorzystać potencjał miasta i jego atrakcyjną lokalizację.
Historia tego Funduszu jest dość skomplikowana. Od 2008 roku, czyli od początku działał w strukturach Estrady Poznańskiej. Przez pierwszych kilka lat - jako Wielkopolski Fundusz Filmowy. Wśród filmów wspartych przez ten RFF są m.in.: "Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa" (2012) Wiktora Skrzyneckiego, słynny film animowany z TV Studia Filmów Animowanych "Jak szukaliśmy Lailonii" (2011) Jacka Adamczaka czy głośny dokument "Komeda, Komeda" (2012) Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk, który wraz nową z edycją "Dziecka Rosemary" (1968) Romana Polańskiego trafił na rynek amerykański. Od 2012 roku Fundusz funkcjonuje pod nazwą Regionalny Fundusz Filmowy Poznań, gdyż obecnie jest to mechanizm ściśle miejski (na początku łączył siły także z urzędem marszałkowskim). To niestety Fundusz bardzo skromny - w tym roku wynosi 300 tys. zł.

W 2014 roku Fundusz nieco zmienił zasady działania. Wyróżnia go to, że otwarty jest cały rok. „Jeśli miasto nie zainteresuje się którymś z projektów składanych w pierwszej połowie roku, zwiększają się szanse dla tych, które przychodzą też później” – czytamy na stronach internetowych Funduszu.

Wnioski są weryfikowane formalnie przez Poznan Film Commission, następnie trafiają do Komisji Miejskiej, która po analizie odsyła ostateczne propozycje do ekspertów filmowych. Decyzją Komisji Miejskiej środki finansowe mają być przyznawane najbardziej rokującym projektom filmowym.

Kwota jest niewielka, jednak Michał Gramacki z Poznan Film Commission jest optymistą. - Poznań prężnie się rozwija – zarówno ze strony miasta, jak i branży filmowej. Trwa wiele rozmów z producentami na temat dużych filmów – stwierdza. Ten ruch spowodowany jest właśnie utworzeniem pod koniec 2012 roku komisji, również działającej w strukturach Estrady Poznańskiej i ściśle powiązanej z Funduszem. Pierwszy rok nowa komisja poświęciła na budowanie bazy lokacji, które pięknie prezentują się i na stronie internetowej, i w dwujęzycznym katalogu. Lokacje zaopatrzone są w ciekawą legendę, ułatwiającą dotarcie do poszukiwanych obiektów czy plenerów. - Wśród lokacji znajdują się zarówno historyczne zabudowania, nowoczesne biurowce, jak i malownicze tereny zielone oraz klimatyczne dzielnice z zabudową kamieniczną i willową czy nawet blokowiska – podkreślają przedstawiciele komisji. Właśnie ta różnorodność architektoniczna miasta ma być cechą konstytuującą styl działania komisji. Jak twierdzi Gramacki, miasto otwarte jest na szeroko pojmowaną produkcję audiowizualną. Każdy marzy oczywiście o wielkich, efektownych fabułach, ale komisja chętnie wesprze etiudy i filmy krótkometrażowe, teledyski czy reklamy. Ostatnio spory ruch panuje na froncie telewizyjnym: Poznan Film Commission pomaga obecnie w realizacji serialu BBC. Trzeba bowiem pamiętać, że na korzyść miasta działa znakomita lokalizacja i dobre skomunikowanie z miastami Polski i Europy.

Poznan Film Commission i Regionalny Fundusz Filmowy Poznań w 2014 roku zostały członkami Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Komisja zabiega o integrację poznańskiego środowiska profesjonalistów filmowych. W Poznaniu odbywa się kilka znaczących imprez filmowych: prestiżowy Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, Transatlantyk Festival Poznań Jana A.P. Kaczmarka, Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator (organizowany także przez Estradę) czy Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema. Wszystkie one tworzą naturalny klimat dla filmowych działań komisji. Pozostaje trzymać kciuki za nową film commission oraz życzyć szczęścia i funduszy na realizację ambitnych planów.


Anna Wróblewska
Magazyn Filmowy SFP, 36/2014
  2.11.2014
fot. Poznan Film Commission
Filmowe regiony: Gdyński Fundusz Filmowy
Filmowe uroki Warmii i Mazur
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll