PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Mazovia Warsaw Film Commission - najmłodsza polska regionalna komisja filmowa właśnie zadebiutowała. W niezwykle odpowiedni sposób - na Warszawskim Festiwalu Filmowym, z okazji targów CentEast. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce i okazję na start!
Komisja Filmowa (ang. film commission) to organizacja, która ma przyciągnąć filmowców do regionu i maksymalnie ułatwić im realizację zdjęć w lokalnych wnętrzach i plenerach. Po tych pierwszych - łódzkiej, krakowskiej i śląskiej, powstają kolejne. Zazwyczaj działają wraz z Regionalnymi Funduszami Filmowymi, choć oznaczają nieco inne obszary działalności.

Warszawa to najczęściej fotografowane miasto w Polsce. Ale czy równie dobrze znamy fotogeniczne Mazowsze? Puszczę Kozienicką? Zakola Pilicy koło Białobrzegów? Kolejkę wąskotorową w Sochaczewie? Zamek w Iłży i Szydłowcu? Muzeum Wsi Radomskiej? Zdaniem Komisji Filmowej, Mazowsze ma w sobie wielki potencjał filmowy.


Mazowsze - Wisła z okien samolotu. Fot AKPA

Mazovia Warsaw Film Commission działa  tam, gdzie Mazowiecki Fundusz Filmowy - przy Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, w znanym ośrodku na ulicy Elektoralnej 12.  Fundusz jest operatorem Komisji. Samo Centrum podlega Marszałkowi, natomiast działalność film commission przebiegać ma we współpracy z władzami stolicy.

Dlaczego Mazowsze, dlaczego Warszawa? - "Bo to największy polski region, z jedynymi w swoim rodzaju pejzażami" - tłumaczą przedstawiciele Komisji, Anna Spisz i Michał Kosmala. Mazowsze jest największym i najludniejszym województwem Polski. Zajmuje powierzchnię 35,6 tys. km2 i liczy ponad 5 mln mieszkańców. Na terenie województwa znajduje się 159 miast i 9400 wsi. Największe miasta to, obok Warszawy, Radom, Płock, Ostrołęka, Siedlce. Z bogatą i trudną historią, z wyjątkową symbiozą historycznych budynków, realizmu socjalistycznego a także współczesnej architektury, region skupia na stosunkowo niewielkim terenie mnóstwo potencjalnych i zróżnicowanych lokacji. Nie bez znaczenia  jest także fakt, że w ciągu ostatnich 20 lat Warszawa stała się naturalnym klastrem filmowym - tu znajduje się najwięcej producentów, studiów filmowych i postprodukcyjnych, nadawców i wszystkie centralne instytucje sektora audiowizualnego.



Komisja chce być pierwszym kontaktem i pierwszym krokiem do realizacji filmu na Mazowszu. Dysponować będzie bazą firm i instytucji, oczywiście przede wszystkim - lokacji, stroną internetową z licznymi pożytecznymi informacjami. Proponuje pomoc w poszukiwaniu lokacji, służy informacjami w zakresie możliwości produkcyjnych w regionie, pomoże w załatwieniu pozwoleń na realizację zdjęć i ogólnie - postara się ułatwiać filmowcom pracę na jej terenie.

Komisja zapowiada utworzenie "Mazovia Warsaw Production Guide", ma także nadzieję na podniesienie wartości finansowej funduszu. Mazowiecki Fundusz Filmowy został utworzony w 2010 roku. Do tej pory dofinansował takie produkcje, jak m.in. dokumenty "Pałac" Tomasza Wolskiego (o Pałacu Kultury i Nauki), "Ojciec i syn" Marcela i Pawła Łozińskich, "I była miłość w getcie…" Jolanty Dylewskiej, fabularyzowany dokument "Śladami Marii Skłodowskiej - Curie" Krzysztofa Rogulskiego,  fabularny film Jana Kidawy-Błońskiego z akcją osadzoną podczas II wojny światowej „Nigdy się nie dowiesz" (ze zdjęciami realizowanymi w Radomiu). Fundusz dysponuje obecnie kwotą jednego miliona złotych, czeka na decyzję budżetowe Urzędu Marszałkowskiego.



Co ciekawe, najbogatsze miasto w Polsce, stolica kraju i regionu, nie ma swojego oficjalnego funduszu filmowego. Już w 2010 roku przedstawiciel stołecznego ratusza na konferencji Regionalnych Funduszy Filmowych w Poznaniu zapowiadał, że miasto przygotowuje się do uruchomienia budżetu na koprodukcję filmową w wysokości… 8 mln zł rocznie.

Cały czas liczymy na to, że obietnice te przekują się na fakty i filmowa Warszawa dostanie dodatkową szansę inwestycyjną- tym razem od władz miasta.


Anna Wróblewska
Portalfilmowy.pl / www.mffmazovia.pl
  20.10.2012
Jak zebrać pieniądze na film? Część II - RFF-y i telewizje
Regionalne Fundusze Filmowe
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll