PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
BAZA WIEDZY
PRODUCENCI
Grand Prix Festiwalu Sundance 2013 dla dokumentu Gwizdek to największy ubiegłoroczny sukces Studia Munka - SFP. Filmy wyprodukowane przez Studio zdobyły również wiele innych nagród.
Zwycięstwo filmu Grzegorza Zaricznego na najważniejszym festiwalu kina niezależnego to pierwsza tak ważna międzynarodowa nagroda dla produkcji zrealizowanej w ramach programu „Pierwszy Dokument”. Już samo uczestnictwo w konkursie filmów krótkometrażowych tej imprezy było wielkim sukcesem. O możliwość udziału w zeszłorocznej edycji ubiegało się ponad osiem tysięcy filmów z całego świata. Do programu imprezy trafiło ostatecznie 65, czyli niecały jeden procent z nich.

Triumf w Sundace otworzył worek z nagrodami dla „Gwizdka”. Dokument nagrodzono także w Hiszpanii, na Litwie i Słowacji. W listopadzie Gwizdek został uhonorowany Złotym Mikeldi dla najlepszego dokumentu baskijskiego festiwalu ZINEBI w Bilbao. Za każdym razem werdykty jury były podobne – Gwizdek nagradzano za wspaniały język filmowy, rytm i poczucie humoru, które budują uniwersalną opowieść mimo że film pokazuje konkretną, osobistą historię. Obecnie Grzegorz Zariczny pracuje nad swoim pełnometrażowym debiutem fabularnym.

"Gwizdek", reż. Grzegorz Zariczny, fot. Studio Munka-SFP

Debiut fabularny Julii Kolberger, "Mazurek", historia Urszuli, którą brawurowo zagrała Kinga Preis, zdobyła serca polskiej publiczności i wiele nagród. Film zdobył nagrodę za krótki metraż fabularny podczas festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie, nagrodę specjalną w Konkursie Młodego Kina 38. Gdynia – Festiwal Filmowy, nagrodę specjalną na Kameralnym Lecie w Radomiu, a także główną nagrodę w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych 7. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Ponadto "Mazurek" został doceniony przez publiczność w Radomiu i Opolu, Julia Kolberger otrzymała za film Nagrodę Perspektywa im. Janusza „Kuby” Morgensterna.

Kolejnym debiutem, który na swoim koncie ma już dwie ważne nagrody, jest „Psubrat” Marii Zbąskiej, wyprodukowany wspólnie z Wajda Studio. „Trzydziestka” zwyciężyła w konkursie filmów krótkometrażowych na Międzynarodowym Festiwalu Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus oraz otrzymała wyróżnienie w Konkursie Młodego Kina podczas festiwalu w Gdyni. "Psubrat", będący luźną adaptacją opowiadania Etgara Kereta „Dziewczyna Corbiego”, to przewrotna opowieść wigilijna z polskim blokowiskiem w tle. W filmie zagrała m.in. dawno nie widziana w polskich produkcjach Agnieszka Krukówna.

Nagroda dla najlepszej animacji na festiwalu Cinefiesta 2013 dla "Ronda" Artura Kordasa to najważniejsza ubiegłoroczna nagroda dla produkcji z programu „Młoda Animacja”.

Informacje o kolejnych sukcesach filmów Studia Munka – SFP można na bieżąco śledzić na stronie internetowej: www.studiomunka.pl.

Kalina Pietrucha
Magazyn Filmowy SFP, 29/2014
  20.01.2014
fot. Studio Munka-SFP
Zawód: producent
Kalejdoskop ma 25 lat
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll