Aktualności
"Tam, gdzie rosną porzeczki" - Leo Kantora na festiwalu NURT
Na podstawie teatralnego monodramu Leo Kantora powstał film dokumentalny pt.: "Tam gdzie rosną porzeczki". Premiera polska odbędzie się w marcu 2012 w TVP2. Film "Tam, gdzie rosną porzeczki" zakwalifikował się już na festiwale dokumentu w Jerozolimie i Kijowie. To pierwszy w Polsce obraz łączący teatralny monodram, film i dokument.

Monodram jest pokazywany dzisiaj na Festiwalu Form Dokumentalnych Nurt.

 
"Tam gdzie rosną porzeczki", fot. leokantor.com

"Tam, gdzie rosną porzeczki" to zbiór opowieści o wydarzeniach z życia publicysty Leo Kantora. Wykorzystując specyficzną formę teatru jaką jest monodram teatralny, Kantor opowiada dramatyczną historię swoją i swojej rodziny cudem ocalałej z Holocaustu. Przywołuje duchy przeszłości, snuje refleksyjną, nostalgiczną opowieść o rodzicach, idyllicznym dzieciństwie oraz własnych wstrząsających losach. Za pomocą starannie dobranych słów oraz autentycznych zdjęć bliskich, autor tworzy napięcie emocjonalne, by po seansie pozostawić widza wzruszonym.

Leo Kantor o piętnie wojny opowiada dojrzale, bez zbędnego patosu i szantażu emocjonalnego. Autor konfrontuje na scenie przeszłość z teraźniejszością, dokonuje wewnętrznego oczyszczenia i godzi się z własnym losem.
"Tam gdzie rosną porzeczki" to nie tylko triumf pamięci ale i swoisty apel o szacunek dla człowieka oraz obronę jego godności bez względu na to kim jest.

Leszek Leo Kantor (ur. 1940) - polski publicysta żydowskiego pochodzenia, obecnie mieszkający w Szwecji.
Po wydarzeniach marca 1968 roku został zwolniony z pracy za tzw. ukryte pochodzenie.

W 1970 roku związał się z Uniwersytetem Sztokholmskim, w którym pracował do 2005 roku. Przez wiele lat związany z ruchem obrony praw człowieka. Od 1990 roku jest przewodniczącym Szwedzkiej Federacji Emigrantów, największej wielokulturowej federacji w Szwecji. Od 2001 roku jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Człowiek w świecie". W latach 1995-2005 był członkiem Szwedzkiej Rządowej Rady ds. Równości Etnicznej. Od 1990 roku jest szefem Międzynarodowego Forum Kultury w Szwecji.

Od 1989 roku wykłada gościnnie na uniwersytetach w Polsce. Zasiada w jury wielu miedzynarodowych festiwali filmowych. Organizator wielu międzynarodowych seminariów, spotkań i sesji naukowych na temat Holocaustu, tolerancji oraz praw człowieka i obywatela. Od 2005 roku jest szefem kolegium redakcyjnego polsko-szwedzkiego kwartalnika "Sueca-Polonia". W 1989 roku odznaczony medalem Zasłużonego dla Kultury Polskiej i w 2000 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. W 2007 roku otrzymał jedną z głównych nagród Federacji Artystów Szwedzkich za działania antyrasistowskie i antynazistowskie w dokumencie filmowym. W 2009 za monodram „Wyjechać ze skrzypcami” otrzymał nagrodę Wojewody Dolnośląskiego na wrocławskim Międzynarodowym Festiwalu Teatru Jednego Aktora.

EJ / NURT, leokantor.com  24 listopada 2011 20:08
Scroll