Aktualności
"A co jeśli nic?", reż. Monika Krupa
fot. materiałt prasowe
„A co jeśli nic?” – dokument o egiptologu prof. Andrzeju Niwińskim
Prof. Andrzej Niwiński to polski archeolog, który od ponad 30 lat szuka grobowca faraona Amenhotepa I w Egipcie. Realizacja filmu „A co jeśli nic?” trwała cztery lata, w trakcie których ekipa towarzyszyła bohaterowi w Polsce i w Egipcie.
- Od dziecka interesowała mnie archeologia starożytnego Egiptu, a nierozwiązane zagadki i tajemnice rozbudzały moją wyobraźnie. Kiedy w liceum natrafiłam na książki prof. Niwińskiego, nie przypuszczałam, że kiedykolwiek się spotkamy. Pięć lat temu znalazłam się na konferencji archeologów prezentujących wyniki swoich prac. Pośród nich wyróżniał się jeden człowiek. Jego historia i charyzma nie pozwoliły mi przejść obok niego obojętnie. Tak poznałam profesora Andrzeja Niwińskiego – mówi autorka filmu Monika Krupa.

Profesor Andrzej Niwiński to autorytet naukowy w dziedzinie egiptologii, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik misji, uczeń profesora Kazimierza Michałowskiego. Autor książek naukowych i nie tylko. Prywatnie marzyciel, romantyk, piszący wiersze dla żony trzynastozgłoskowcem.

- Andrzej poświęcił ponad 30 lat życia szukając prawdy o położeniu grobowca Amenhotepa I, w którym najprawdopodobniej spoczywa również Herhor (znany także jako jeden z bohaterów książki Bolesława Prusa ,,Faraon”). Najpierw przez 15 lat wertował dokumenty, by przez kolejne 15 przekopywać strome zbocze góry. Musiał usunąć ponad trzy tysiące ton kamieni, aby w końcu znaleźć się w miejscu, gdzie może być położony grób. Niestety pierwsze badania zakończyły się porażką. Andrzej z dnia na dzień, z roku na rok stawał się coraz bardziej samotny i opuszczony przez pozostałych członków ekipy. Kiedy wydawało się, że to już koniec, w lutym 2019 zdarzyło się coś co z pewnością rozpocznie nowy rozdział badań mojego bohatera – dodaje reżyserka.

Prof. Andrzej Niwiński, fot. materiały prasowe.

- Andrzej jest jednym z nielicznych na świecie egiptologów, którzy nie boją się archeologii takiej, jaką kiedyś uprawiali Howard Carter, Eustis Winlock czy Edouard Naville. Zamiast tylko rekonstruować znalezione już obiekty, chce odkrywać nowe. Nie boi się stawiać tez, a potem konsekwentnie ich dowodzić. Takie podejście niejednokrotnie sprowadzało na niego falę krytyki ze strony kolegów po fachu. Mimo to nigdy się nie poddał. Realizacja filmu trwała cztery lata, w trakcie których towarzyszyłam bohaterowi w Polsce i w Egipcie. Zależało mi aby w filmie archeologia była tłem dla historii człowieka, w którego życiu liczy się nie tyle cel, co możliwość jego realizacji. Niezależnie od rezultatu działań najistotniejsze jest podjęcie walki. W Andrzeju fascynowała mnie także jego pasja i fantazja z jaką uciekał w świat egipskich szyfrów i znaków. Tylko on potrafił odczytać je tak, aby znaleźć kolejny trop i impuls do kontynuowania poszukiwań. W istocie nie jest to opowieść o zaginionym faraonie, ale o bohaterze zawieszonym w czasie. Jak sam mówi: ,,czymże jest moje życie w porównaniu do wieku piramid” – mówi Krupa.

Monika Krupa – rocznik 1989, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Scenarzystka i producentka programów podróżniczych. Autorka filmów krótkometrażowych i teledysków. Współpracowała przy realizacji ponad 100 projektów audiowizualnych: programach telewizyjnych, filmach dokumentalnych i serialach dla dzieci. Film ,,A co jeśli nic?” to jej debiut dokumentalny.

Autorem zdjęć do filmu Moniki Krupy jest Filip Drożdż. Za montaż odpowiada Miłosz Janiec. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Projekt filmu został wyróżniony podczas sesji pitchingowych na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2016 roku przez European Documentary Network. Rozwijany był także podczas Doc Lab Poland oraz Lisbon Doc.
AK / materiały prasowe  2 marca 2020 15:53
Scroll