Aktualności
"In touch"
fot. Nur
Dokumenty kandydujące do Orłów – specjalne pokazy w Kinie Kultura
Zapraszamy na pokazy specjalne wybranych filmów dokumentalnych kandydujących do tegorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej Orły 2020, które odbędą się w kinie Kultura w Warszawie, sala Rejs. Seanse biletowane. Dla członków Polskiej Akademii Filmowej wstęp wolny.
Poniedziałek 27 stycznia godz. 11:30
IN TOUCH, reż. Paweł Ziemilski, 61 minut

Wtorek 28 stycznia g. 11:30
SYMFONIA FABRYKI URSUS, reż. Jaśmina Wójcik, 61 minut

Środa 29 stycznia g. 11:30
WIATR. THRILLER DOKUMENTALNY, reż. Michał Bielawski, 75 minut

Czwartek 30 stycznia g. 11:30
MNICH Z MORZA, reż. Rafał Skalski, 69 minut

Piątek 31 stycznia g. 11:30
TAKIE MAŁE MIASTECZKO BATORY, reż.  Anna Dejczer, 72 minuty

Piątek 31 stycznia g. 13:00
MIŁOŚĆ I PUSTE SŁOWA, reż.  Małgorzata Imielska, 77 minut

---------------------------------------------

IN TOUCH, reż. Paweł Ziemilski, 61 minut
Opowieść o mieszkańcach wsi Stare Juchy na Mazurach, z której od początku lat 80-tych wyemigrowało do Islandii ponad czterystu mieszkańców. To ponad połowa całej społeczności. Zbiorowa emigracja części populacji, przyczyniła się do powstania niezwykłej więzi między tą odległą od Polski wyspą, a prowincjonalną częścią Mazur.

SYMFONIA FABRYKI URSUS, reż. Jaśmina Wójcik, 61 minut
Filmowe podsumowanie pięcioletniej pracy artystyczno-badawczej Jaśminy Wójcik ze społecznością byłych pracowników fabryki, dokument kreacyjny wprowadzający do filmu metody sztuki partycypacyjnej.  Łączy sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. W realizacji wzięli udział byli pracownicy zakładu – robotnice, technolodzy, kierownicy, sekretarki a także traktorzyści. 

WIATR. THRILLER DOKUMENTALNY, reż. Michał Bielawski, 75 minut
Kiedy na Podhalu wieje halny, pozostawia za sobą zniszczone domy i połamane lasy. Gwałtowne skoki ciśnienia wpływają także na samopoczucie ludzi i zwierząt. Zwiększa się przy tym aktywność miejscowej straży pożarnej i pogotowia ratunkowego. Zafascynowani tajemniczym żywiołem twórcy dokumentu obserwują, jak nadejście niszczycielskiej wichury mąci życie kilkorga lokalnych mieszkańców. 

MNICH Z MORZA, reż. Rafał Skalski, 69 minut
W Tajlandii 70% mężczyzn wyświęca się na tymczasowego mnicha. Zgodnie z tajską tradycją każdy prawdziwy mężczyzna powinien raz w życiu wstąpić do klasztoru i zostać buddyjskim mnichem, nawet na kilka dni. Ball ma dwa tygodnie, żeby odnaleźć spokój, ale cały świat próbuje mu przeszkodzić.

TAKIE MAŁE MIASTECZKO BATORY, reż.  Anna Dejczer, 72 minuty
Załoga nieistniejącego już polskiego transatlantyka ‘TSS Stefana Batorego’ wypływa w swój ostatni rejs przez morze. Zostawiają swoje domy, rodziny, powolne życie na emeryturze, po to, żeby spędzić dzień i noc we wspólnym rejsie i na moment wrócić do zwyczajów, które pamiętają z codziennego życia na statku.

MIŁOŚĆ I PUSTE SŁOWA, reż.  Małgorzata Imielska, 77 minut
Pełnometrażowy film dokumentalny o zmaganiu się z chorobą Alzheimera. Opowieść o Adamie i Wandzie. Są małżeństwem od blisko czterdziestu lat, nie tylko kochającym się, ale także bardzo zaprzyjaźnionym. Przez całe swoje życie byli dla siebie całym światem. Dziś on jest zdrowy, ona cierpi na chorobę Alzheimera. Punktem wyjścia dla opowiadanej historii jest obrazowe badanie rezonansem magnetycznym, które potwierdza u Wandy gwałtowny rozwój choroby. Wszystkie kolejne, opisywane przez nas wydarzenia są związane z opieką, jaką Adam otacza żoną.
AK  23 stycznia 2020 14:21
Scroll