Aktualności
fot. Kamila Szatan/KFF
Eksperci z Netflixa i Al Jazeery na markecie DOC LAB POLAND
Dzisiaj w Krakowie rozpocznie się DOC LAB POLAND Co-Production Market. To jedyne w Polsce spotkania koprodukcyjne dla producentów filmów dokumentalnych poszukujących partnerów polskich i zagranicznych. 30 i 31 odbędą się publiczne prezentacje DOC LAB POLAND - filmów na etapie developmentu (DOCS TO START) i montażu (DOCS TO GO!).
Celem DOC LAB POLAND Co-Production Market jest umożliwienie producentom i reżyserom dokumentalnym - nie tylko z Polski - nawiązania kontaktów z partnerami w innych krajach, z którymi lub dzięki którym będą mogli zrealizować swoje filmy.  
 
- Na markecie organizujemy spotkania jeden-na-jeden, podczas których wybrani przez nas twórcy mają szansę zaprezentować swoje projekty zaproszonym gościom z branży filmowej. Każdy zespół ma 20 minut na rozmowę. W ciągu jednego dnia uczestnicy odbywają od kilku do kilkunastu spotkań - opowiada Ana Brzezińska, kuratorka DOC LAB POLAND Co-Production Market.  
 
- W tym roku w DOC LAB Poland Co-Production Market wezmą udział wyjątkowi goście, których obecność jest dla nas wielkim wyróżnieniem. Kilkoro z nich po raz pierwszy odwiedzi polskie wydarzenie filmowe - dodaje Katarzyna Ślesicka, szefowa i pomysłodawczyni marketu. 
 
Wśród ekspertów, którzy spotkają się z przedstawicielami wybranych przez organizatorów projektów są m.in. Jonathan Taylor (Netflix Original Documentaries), Mehdi Bekkar (Al Jazeera Documentary Channel, Katar), Lisa Kleiner Chanoff (Catapult Fund, USA) a także nagradzani producenci dokumentalni: Peter Kerekes, Alex Tondowski, czy Jesper Jack z House of Real. 

- Po raz kolejny zaufaniem obdarzą nas Hanka Kastelicova z HBO Europe, którą mieliśmy przyjemność gościć w poprzednich edycjach DOC LAB Poland, Leena Pasanen, dyrektorka festiwalu Dok Leipizg oraz Debra Zimmerman, szefowa Women Make Movies (USA) - mówi Katarzyna Ślesicka.

Wśród gości DOC LAB POLAND Co-Production Market są też przedstawiciele prestiżowych pro-gramów treningowych dla dokumentalistów (Tomas Potocny z dok.incubator, Sabine Kues z Documentary Campus Masterschool), zaś dzięki współpracy z KFF Industry market odwiedzą też międzynarodowi agenci sprzedaży, przedstawiciele festiwali filmowych oraz przedstawi-ciele fińskiej branży filmowej (ze względu na Focus on Finland na Krakowskim Festiwalu Filmowym).
 
Do udziału w DOC LAB Poland Co-Production Market zakwalifikowało się 28 projektów: 19 międzynarodowych i 9 z Polski. Reprezentują one różne nurty i stylistyki filmowe. - Mamy projekty artystyczne, które podchodzą do opowieści lirycznie lub kontemplacyjnie, projekty poruszające ważne problemy społeczne, projekty, w których odkrywamy kameralne historie ludzkie, a także projekty o sztuce, kulturze i przemianach obyczajowych we współczesnym świecie. Mam nadzieję, że spotkania z decydentami podczas marketu okażą się dla naszych uczestników inspirujące i pomocne - opowiada Ana Brzezińska.

Ważnym elementem programu DOC LAB POLAND, oprócz warsztatów z uczestnikami i Co-Production Market, są publiczne prezentacje (pitchingi) dla międzynarodowego grona ekspertów oraz indywidualne spotkania z nimi, które w tym roku odbędą się 30 i 31 maja. Uczestnicy pitchingu DOCS TO START spotkają się z potencjalnymi koproducentami i instytucjami finansującymi produkcję, uczestnicy DOCS TO GO! – z selekcjonerami festiwalowymi oraz z agentami sprzedaży i dystrybutorami.

Najciekawsze projekty i najlepsze prezentacje otrzymają nagrody w postaci grantów finansowych, bonów produkcyjnych i postprodukcyjnych oraz zaproszeń na najważniejsze europejskie markety koprodukcyjne. W tym roku będą to: w ramach programu DOC LAB START: nagroda HBO w wysokości 10 000 PLN, nagrody od firm postprodukcyjnych - ColorOffOn (25 000 PLN) i Uchostudio (20 000 PLN) oraz wyróżnienie DOK Leipzig: zaproszenie na market do Lipska i wyróżnienie European Documentary Network: zaproszenie warsztaty na Lisbon Doc. W pro-gramie DOC LAB GO nagrodę w wysokości 25 000 PLN ufundował ColorOffOn, a wyróżnienie w postaci zaproszenia na Project Market Instytutu Dokumentarnego Filmu z Pragi.

PROJEKTY - DOC LAB POLAND Co-Production Market 2019

A JOURNEY BACK HOME / PODRÓŻ DO DOMU*
reżyseria: Yifan Sun, produkcja: Joanna Tatko – STARON‐FILM
Liyenne, 22-letnia Holenderka, wyrusza w podróż do Chin - kraju, w którym się urodziła i została oddana do adopcji. Szuka odpowiedzi na pytania o swoją tożsamość i konfrontuje się ze swoimi życiowymi lękami.

ALMOST SAVAGE
reżyseria i produkcja: Tyler Freeman Smith - CAMERAS & CAMPFIRES
Kto potrzebuje więcej czasu, żeby się oswoić - człowiek czy niedźwiedź? Wszystko, co symbol-izuje to zwierzę ma duże znaczenie dla kultury Europy Zachodniej. Zachodzące w niej zmiany skłaniają nas do pytań o to, kim naprawdę jesteśmy.

BLACK SPOT KARABASH
reżyseria: Olga Delane, produkcja: Frank Müller – DOPPELPLUSULTRA FILM UND TV PRODUK-TION
To nie jest film o zanieczyszczeniu środowiska. To nie jest film o wyzyskiwanych górnikach. To nie jest film o życiu w miejscu szkodliwym dla zdrowia. To film o miłości życia.

CELIBACY/ CELIBÁT*
reżyseria i produkcja: Libuše Rudinska
Opowieść o celibacie, trudach życia bez bez miłości, czułości i wyrzeczeniach duchowieństwa katolickiego.

THE CURRENT / NURT
reżyseria: Rafał Skalski, produkcja: Agnieszka Skalska, Agnieszka Dziedzic - KOI STUDIO
30 lat temu grupa młodych ludzi z całego świata wzięła udział w spływie Amazonką. Wyzwanie podjęło dwanaście osób, ale tylko dwie dotarły do końca.

DEAR FUTURE
reżyseria i produkcja: Christiana Cheiranagnostaki - TARTARUGA FILMS
Film dokumentalny o wysiłku, jaki podejmuje społeczeństwo, by zachować dla przyszłych pokoleń to, co najważniejsze dla ludzkości.

EYES OF THE SKIN
reżyseria: Martti Kaartinen, produkcja: Niklas Kullström - HILLSTREAM PICTURES
Podróż przez 4000 lat europejskiej polityki, wojen, religii i gospodarki, które ukształtowały otaczającą nas architekturę i ludzi żyjących we współczesnym świecie.

FLOTATION / FLOTACIJA*
reżyseria: Eluned Zoe Aiano, Alesandra Tatić, produkcja: Greta Rauleac - WILD PEAR ARTS / MUMA PADURII
Życie w serbskim Majdanpeku jest tak trudne, że nawet smoki stamtąd uciekają. Rodzina Markoviców, górników i łowców smoków, walczy z agresywnym przemysłem, żeby ocalić swoją kulturę.

FRAGILE MEMORY / КРИХКА ПАМ’ЯТЬ*
reżyseria i produkcja: Ihor Ivanko, produkcja: Aleksandra Bratyschenko, Mariia Ponomarova - BABYLON’13
Twórca filmu przegląda archiwum swojego dziadka, operatora filmowego z czasów Związku Radzieckiego. Odkrywając historię kryjącą się za zniszczonymi zdjęciami, poznaje historię swojego dziadka. Ten jednak stopniowo traci świadomość, balansując na granicy pamięci i zapomnienia.

RZĄD DZIECI / GOVERNMENT OF CHILDREN 3D II
reżyseria i produkcja: Ioana Mischie, produkcja: Maria Lincu - STUDIOSET, CINEMA INFINIT
W projekcie “Government of Children” dzieci zostają przywódcami i próbują wyobrazić sobie przyszłość naszych społeczeństw.

GRACE
reżyseria: Eri Mizutani, produkcja: Anna Fam - POLISHED PRODUCTIONS
Nowy arcykapłan ignoruje tysiąc lat tradycji, żeby za wszelką cenę przyciągnąć turystów do świątyni. Sprzeciwia się temu nauczycielka dawnego świętego tańca, która walczy o ocalenia tradycji, tancerzy i samej siebie.

HIJAB METAL
reżyseria i produkcja: Ana González - LA REALIDAD PRODUCTIONS
Widi, Siti i Firdda to trzy indonezyjskie nastolatki z konserwatywnej muzułmańskiej społeczności w Jawie Zachodniej. Dziewczynki zyskały światową sławę, ponieważ ich grupa Hijab Metal gra heavy metal w hidżabach.

LENITA
reżyseria: Dácio Pinheiro, produkcja: Tom Ehrhardt - GORE FILMES
Marzyła o życiu jak z bajki. Ekscentryczna fotografka mody, filmowczyni i światowej sławy hodowczyni koni Lenita Perroy po raz pierwszy i ostatni zaprasza publiczność do swojego świata.

LITTLE MISS POLE DANCE
reżyseria: Laurentiu Garofeanu,  produkcja: Cristina Badea - MEKANISM MEDIA SRL
Nadia pochodzi z jednej z najsłynniejszych rodzin cyrkowych na świecie. Robi wszystko, żeby spełnić swoje marzenie o uznaniu tańca na rurze za dyscyplinę olimpijską.

MYTHS / МИФЫ
reżyseria: Daria Yurkevich, produkcja: Louis Beaudemont - LES STEPPES PRODUCTIONS
Film drogi, w którym reżyser podąża za mitami związanymi z białoruską częścią czarnobylskiej zony. Świat, który odkrywa staje się lustrem dla całej ludzkości.

RADIO PATAGONIA
reżyseria: Natalia Koniarz, produkcja: Marcin Sauter, Ewa Hoffmann - FUNDACJA BYDGOSKA

KRONIKA FILMOWA
Ludzie żyjący w surowym stepie mogą liczyć wyłącznie na siebie. Radio Patagonia informuje ich o sytuacji na świecie. Film “Radio Patagonia” jest refleksją nad kondycją współczesnego człowieka, który próbuje się chronić się przed wszechobecną cywilizacją.

RAVE. 140 BEATS PER MINUTE / RAVE. 140 UDERZEŃ*
reżyseria: Łukasz Ronduda, produkcja: Izabela Kiszka‐Hoflik - IKH PICTURES PROMOTION
Projekt “Rave” przypomina film Gaspara Noe „Climax”. Film pulsuje w rytmie muzyki tech-no, i uwidacznia, czym jest jej doświadczenie.

THE RED HOUSE
reżyseria: Francesco Catarinolo, produkcja: Gianluca De Angelis - TEKLA SRL
Dokument opowiada o populacji zagrożonej wyginięciem poprzez historię Roberta, włoskiego odkrywcy mieszkającego na Grenlandii.

THE SMUGGLED SPERM / AL NUTAFF AL MUHARABA*
reżyseria i produkcja: Sawsan Qaoud - MASHAHID FOR ART PRODUCTION
Ukochany Shireen Nazzal odbywa wyrok w izraelskim więzieniu. Kobieta decyduje się na przemycenie jego nasienia i poddanie się inseminacji. Czy sprosta wyzwaniu, jakim jest bycie palestyńską samotną matką w konserwatywnym społeczeństwie?

THE SOIL / ZIEMIA*
reżyseria: Zuzanna Solakiewicz,  produkcja: Anna Gawlita - KIJORA FILM SP. Z O.O.
Opowieść o tym, jak śpiew związany jest z ciężką pracą na roli i dlaczego nigdy nie śpiewa się w samotności.

THE TEMPEST OF NEPTUN / NEPTUNOVA BURA*
reżyseria: Katarina Stankovic, produkcja: Pia Hellenthal - SIRENA4REEL (BELGRA-DE/COLOGNE)
Historia przetwórni rybnej „Neptun” na chorwackiej wyspie Vis i tysiącletniego dziedzictwa coraz bardziej definiowanego przez turystykę są echem zachodzących w świecie zmian.

THERE WAS AND THERE WASN’T
reżyseria: Andrea Capranico, produkcja: Lorenzo Cioffi - LADOC, RIPLEY POINT PICTURES
Syn byłego terrorysty, który zmarł na skutek przedawkowania, wyrusza śladami ojca, pro-wadzą cymi go od ormiańskiego ludobójstwa do pogrążonego w stanie wojny Libanu.

UNPAVED
reżyseria: Mikael Lypinski,  produkcja: Małgorzata Kozioł - SALTON SEA FILMS
Mała społeczność żyjąca w górach Oregonu, cicho, przy nieutwardzonej drodze, zmagając się z wyzwaniami jakie stawia przed nią życie, szuka oparcia w naturze i bliskich.

WALKING DOWN THE STREET / SCHODZĄC W DÓŁ ULICĄ*
reżyseria: Michał Mądracki, Edyta Adamczak, produkcja: Daria Maślona - SILVER FRAME
Historia poetyckiego buntu przeciwko biedzie i nierównościom społecznym w brazylijskich fawelach.

WE DIE
reżyseria i produkcja: Rebeca Sánchez López, produkcja: Fabiola de la Rosa, Sergy Moreno - KEPLER MISSION FILMS S.L.
Magiczna podróż w świat trzech mniejszości w Indiach, Indonezji i Meksyku, podczas której odkrywamy pogrzebowe obrzędy i rytuały funeralne.

WHEN THE HARMATTAN BLOWS / GDY POWIEJE HARMATTAN*
reżyseria: Edyta Wróblewska - SZYMON KUDŁA – INSPIRACJE I ENERGIA
Barbara chce założyć własną restaurację i zostać najlepszą kucharką w Ghanie. Najpierw jed-nak musi wybaczać swoim oprawcom.

ZABBALEEN
reżyseria: Jaśmina Wójcik, produkcja: Maria Gołoś, Monika Matuszewska - ROZBRAT FILMS SP. Z O.O.
Kraje rozwinięte przetwarzają jedynie 40 proc. swoich śmieci. Żyjąca w Kairze społeczność Zabbaleen jest w tym dwukrotnie lepsza. Niestety nikt nie docenia jej mieszkańców, światowych pionierów recyklingu.

*Oryginalne tytuły filmów

DOC LAB POLAND to największy w Polsce program do opracowywania, konsultacji, prezenta-cji i promocji filmów dokumentalnych. Jest podzielony na dwie części: START - w którym rozwijanych jest ok. 12 projektów w rozwoju i GO - ok. 10 projektów na etapie montażu. Trzecim elementem jest market koprodukcyjny, w którym uczestniczy ok. 40 dodatkowych producentów. DOC LAB POLAND TO około 700 indywidualnych spotkań rocznie. W marcu 2018 r. Program otrzymał nagrodę EDN za wybitny wkład w europejską kulturę filmową.

Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a współorganizatorem – Krakowski Festiwal Filmowy. Program jest organizowany we współpracy z DOK Leipzig, najważniejszym niemieckim festi-walem filmów dokumentalnych, EDN – European Documentary Network, czeskim Institute of Documentary Film oraz Warszawskim Festiwalem Filmowym.
AK / DOC LAB POLAND  29 maja 2019 11:52
Scroll