Aktualności
"Dotknięcie Anioła", reż. Marek Tomasz Pawłowski
fot. Zoyda Art Production
Uroczysty pokaz filmu „Dotknięcie Anioła” w Izraelu
2 maja 2019 roku odbył się w Tel Avivie uroczysty pokaz filmu dokumentalnego „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego. Był to szczególnie ważny czas w Izraelu - Yom HaShoah, czyli Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu.
1 maja 2019 roku „zatrzymał się w swym biegu cały Izrael”. Zawyły syreny, ludzie stanęli w ciszy na dwie minuty, zostały zamknięte wszelkie instytucje. Dlatego pokaz filmu miał miejsce dopiero następnego dnia w kultowym kinie w Tel Avivie - Cinematheque. Sala mieszcząca 450 osób wypełniona była po brzegi. Pokaz zorganizował Instytut Polski w Tel Avivie, którego dyrektorem jest Joanna Hofman. Na zaproszenie Instytutu przylecieli reżyser filmu Marek Tomasz Pawłowski oraz producentka Małgorzata Walczak, by spotkać się z widzami i opowiedzieć więcej o wstrząsającej historii Henryka Schoenkera, mieszkańca Tel Avivu, który niestety nie doczekał czasu pokazu i zmarł po ciężkiej chorobie 16 stycznia 2019 roku. Na sali było wielu znamienitych gości, wśród nich szczególni: żona Henryka, Helena Schoenker oraz cała rodzina, o której bohater mówi w filmie: -Zawsze, kiedy rodziły się moje dzieci i wnuki, to miałem na myśli, że On uratował mnie i moją całą rodzinę. Nikt by nie żył, gdyby nie ten szlachetny człowiek. Ten Żyd, który uratował się podczas wojny, nie uratowałby się, gdyby gdzieś, kiedyś, w jakiejś sytuacji Polak mu nie pomógł. Jesteśmy tym ludziom, którzy nas ratowali nie tylko wdzięczni do grobowej deski. Ci ludzie – to jest światło ludzkości. To byli cisi bohaterowie tej wojny.

Po pokazie filmu zapadła cisza, a następnie długie oklaski. Widzowie wstali, by pokłonić się Helenie Schonker i symbolicznie jej nieżyjącemu już mężowi Henrykowi. Twórcy filmu wręczyli na ręce żony jedną z 43. nagród dla filmu, zdobytych na międzynarodowych festiwalach. Jest to piękny złoty medal Monumentum Iudaicum Lodzense, który upamiętnia długą drogę, jaką film przeszedł po całym świecie. Do czasu prezentacji w Izraelu odbyło się 298 pokazów filmu, w tym 88 w festiwalowych konkursach, które nagrodziły film oraz reżysera 43 razy. W Izraelu obraz był pokazany po raz pierwszy. Przyjęty został z ogromnym wzruszeniem. Dyskusja była gorąca. O filmie napisała gazeta „Jerusalem Post”, co nieczęsto się zdarza. Film był wyświetlany w wersji hebrajskiej w najlepszych standardach technicznych, nad czym czuwał Instytut Polski w Tel Aviv.


Twórcy film opowiedzieli też o książce Henryka Schoenkera pod tym samym tytułem, na podstawie której powstał film. Polskich wydań było już pięć, dwa niemieckie, a w roku 2019 książka ukaże się w wersji angielskiej w Stanach Zjednoczonych. Wyrażono nadzieję, że wkrótce wydana zostanie wersja hebrajska książki. Henryk Schoenker to niezwykle ważny świadek historii. Był synem ostatniego przywódcy Gminy Żydowskiej Oświęcimia. Na początku wojny utworzył w tym mieście Biuro Emigracji Żydów do Palestyny, które mogło uratować życie tysięcy ludzi.

Film jest polsko-niemiecką koprodukcją. Otrzymał wiele nagród, pomimo trudnej wymowy i ciężkiego startu promocyjnego, został pokazany na całym świecie. „Dotknięcie anioła” to koprodukcja Zoyda Art Production, Telewizji Polskiej, Westdeutscher Rundfunk, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Media/Kreatywna Europa z dofinansowaniem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentem wiodącym filmu jestMałgorzata Walczak.   
AK / Zoyda Art Production  10 maja 2019 11:30
Scroll