Aktualności
"Wiatr. Thriller dokumentalny", reż. Michał Bielawski
fot. Krakowski Festiwal Filmowy
„Wiatr. Thriller dokumentalny” filmem otwarcia Krakowskiego Festiwalu Filmowego
„Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego otworzy 59. Krakowski Festiwal Filmowy. To pełna emocji opowieść o halnym – jednej z najbardziej nieprzewidywalnych sił w polskich górach. Film zostanie zaprezentowany w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych oraz w konkursie polskim. Ceremonia otwarcia Festiwalu i polska premiera filmu z udziałem twórców odbędzie się 26 maja w kinie Kijów. Centrum.
- Gdy nadchodzi, narzuca własne prawa, staje się dyrygentem zdarzeń i muzyką. Może dlatego, gdy wspominają o nim ludzie, wiatr halny wydaje się omijanym z daleka krewnym: trudnym, konfliktowym i brutalnym, czymś, z czym ciągle trzeba uczyć się żyć. To dla mnie wspaniałe, że spotkanie z nim otworzy tegoroczny festiwal w Krakowie – podkreśla Michał Bielawski, reżyser filmu.

Kiedy na Podhalu wieje halny, pozostawia za sobą zniszczone domy i połamane lasy. Zmieniające się gwałtownie ciśnienie atmosferyczne wpływa także na samopoczucie ludzi i zwierząt. Zafascynowani tajemniczym żywiołem twórcy dokumentu obserwują, jak wraz z nadejściem niszczycielskiej wichury zmienia się życie kilkorga mieszkańców podtatrzańskich miejscowości.

Reżyser Michał Bielawski stworzył nie tylko opowieść o potędze natury, lecz także o niezwykle silnych więziach człowieka z przyrodą. W filmie wybrzmiewają różnorodne historie zanurzone w niesamowitej góralszczyźnie, pełne lęków, pasji, miłości i grozy, ukazując ludzkie słabości w obliczu nieprzewidywalnego żywiołu.


- Na otwarcie festiwalu zawsze wybieramy film spektakularny, który porwie publiczność i zachęci do niewychodzenia z kina przez najbliższy tydzień. »Wiatr« jest nam szczególnie bliski, bo podmuchy halnego odczuwamy nawet tu w Krakowie. Nam kojarzy się lepiej, bo odgania smog, a jego obecność nie jest już na ogół tak złowieszcza, ale w Zakopanem oczekiwany jest zawsze z niepokojem – uzasadnia wybór Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Michał Bielawski jest scenarzystą, twórcą filmów dokumentalnych i telewizyjnych. Nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej za „Jedną scenę” – cykl wywiadów z uznanymi filmowcami polskimi. Zadebiutował w 2013 roku pełnometrażowym dokumentem „Mundial. Gra o wszystko”. W kolejnych latach wyreżyserował filmy dokumentalne: „1989” – o kluczowym roku zmian politycznych i społecznych w Polsce i bloku wschodnim, „Drużynę” – o reprezentacji Polski w siatkówce oraz „W mgnieniu oka” – film zrealizowany z okazji czterdziestolecia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

„Wiatr. Thriller dokumentalny” to koprodukcja Telemark z HBO Europe Nextra Film we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym i wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Słowackiego Funduszu Audiowizualnego. Projekt filmu był z sukcesami prezentowany podczas sesji Docs to Start! w 2015 roku i Docs to Go! w 2017 roku, w ramach programu DOC LAB POLAND podczas KFF Industry. Otrzymał wówczas nagrodę DOK LEIPZIG oraz nagrodę Krakowskiego Parku Technologicznego. Światowa premiera filmu odbędzie się w konkursie głównym prestiżowego festiwalu Visions du Réel w Szwajcarii w kwietniu bieżącego roku.
   
59. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 26 maja – 2 czerwca 2019 roku.
AK / Krakowski Festiwal Filmowy  26 marca 2019 11:55
Scroll