Aktualności
fot. Paulius Peleckis
Uroczysta premiera „Habitu i zbroi” w Wilnie
Polsko-litewsko-niemiecki dokument fabularyzowany „Habit i zbroja” można już oglądać na ekranach litewskich kin. 28 lutego w Wilnie odbyła się uroczysta premiera filmu.
Film "Habit i zbroja" przedstawia dzieje państwa zakonnego i Rzeczypospolitej jako gigantyczną grę strategiczną, w której konkurują ze sobą różne wartości cywilizacyjne. Scenariusz Pawła Pitery i Jana Wróbla obejmuje 300 lat, od XIII do XVI wieku. Akcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego z elementami animowanymi rozpoczyna się w XIII w. w Palestynie, gdzie powstał Zakon NMP Domu Niemieckiego. Pokazuje kolonizację ziem pruskich nad Bałtykiem i budowę państwa zakonnego oraz okres jego prosperity. Przedstawia także wielką wojnę zakonu z Rzecząpospolitą w XV wieku, w tym bitwę pod Grunwaldem (1410). Film kończy likwidacja państwa zakonnego na mocy II pokoju toruńskiego (1466) i akces jego mieszkańców do Rzeczypospolitej Obojga Narodów w tzw. hołdzie pruskim.


Na premierze „Zalgirio Musis”, bo pod takim tytułem obraz można oglądać w litewskim kinach, był obecny reżyser Paweł Pitera i producentka Dorota Roszkowska. Film zakupiła również litewska telewizja publiczna LRT.

Od lewej stoją koproducent litewski Kęstutis Drazdauska, producent polski Dorota Roszkowska i reżyser Paweł Pitera.

Narratorem filmu jest Stacy Keach, aktor szekspirowski, filmowy i telewizyjny, doskonale znany polskiej publiczności (m.in. z filmów „Więzień nienawiści” i „Dziedzictwo Bourne’a”, czy serialu „Skazany na śmierć”). W jego opowieść wpleciono sceny obrazujące życie codzienne zakonu, szczegóły stroju rycerskiego i sztuki walki. Film odkrywa tajniki ówczesnej architektury – rozwiązania techniczne stosowane w majestatycznych zamkach, których nowatorstwo zadziwia do tej pory.


Dokument jest koprodukowany przez Polaków, Litwinów i Niemców. Producentem wiodącym jest Dorota Roszkowska (Arkana Sp. z o. o.), koproducentem litewskim jest Kestutis Drazdauskas (Artbox). Za animacje, realizację dźwięku oraz efekty specjalne odpowiada studio postprodukcyjne FDR. Konsultacji historycznej udziela dr Marek Janicki i prof. Rimvydas Petrauskas. Konsultacją w sprawach rycerskich zajmuje się Artur Brzychcy. Ekipa realizowała zdjęcia w Trokach na Litwie, w wieży Giedymina w Wilnie, zamku w Malborku, Fromborku, Toruniu: [kręcono tam scenki we wnętrzach (kupieckie kantory, spichrze) oraz sfilmowano widok Starego Rynku przy pomocy drona], Lidzbarku Warmińskim, Gdańsku i Gniewie. Film otrzymał dofinansowanie na produkcję z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowego Instytutu Audiowizualnego oraz Litewskiego Centrum Filmowego.

Film miał swoją premierę kinową w Polsce 1 września 2017 roku. Aktualnie jest dostępny na DVD.
AK / Arkana Studio  8 marca 2019 10:41
Scroll