Aktualności
"Wieś pływających krów", reż. Katarzyna Trzaska
fot. DOC LAB POLAND
„Wieś pływających krów” na Doc Lab Poland Hot Selection
Doc Lab Poland i Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny zapraszają na pokaz filmu Katarzy-ny Trzaski „Wieś pływających krów”. Pokaz jest organizowany w cyklu Doc Lab Poland Hot Selec-tion oraz Teraz-wtedy.
Dokument „Wieśpływających krów” opowiada o grupie niemieckich aktywistów szukających odnowy duchowej na podlaskiej wsi. Trójka uduchowionych i ekologicznie świadomych młodych berlińczyków zwiedza wschód Polski i trafia na malutką podlaską wieś. Medytują, modlą się do księżyca, kąpią nago przy studni, jedzą warzywa wygrzebane ze śmietnika. Lokal-ne zwyczaje najpierw ich fascynują, a następnie szokują. Dla miejscowych są egzotyczni.

Po projekcji rozmowę z reżyserką poprowadzi kurator cyklu Michał Oleszczyk. Po niej odbędzie się pokaz „Wizyty” (1974) Marcela Łozińskiego. Reżyser portretuje Urszulę Flis, nazywaną przez mieszkańców wsi „cudakiem”. Ekipa filmowa odwiedziła bohaterkę głośnego reportażu, która sama prowadziła gospodarstwo, a jednocześnie była koneserką literatury i teatru.

Pokaz odbędzie się w środę 27 lutego o godz. 19.00 w siedzibie FINA przy ul. Wał-brzyskiej 3/5 w Warszawie. Wstęp wolny.


Katarzyna Trzaska
Urodzona w Toruniu, absolwentka filologii angielskiej UMK w Toruniu; studiowała reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autorka nagradzanych na całym świecie filmów dokumentalnych „10 lat do Nashville” oraz „Maksimum przyjemności”. Autorka scenariuszy i reżyserka programów telewizyjnych (m.in. „Polacy z wyboru” dla stacji Canal + Discovery). Reżyserka teatru TV pt.: „Humani” oraz sztuki teatralnej na podstawie filmu „Mulholland Drive” Davida Lyncha w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Mieszkanka Warszawy; jej ojciec urodził się we wsi Brzostowo nad Biebrzą, obecnie na tere-nie Biebrzańskiego Parku Narodowego – stąd zainteresowanie tymi terenami.

DOC LAB POLAND HOT SELECTION to cykl pokazów najciekawszych i najbardziej nagradzanych pol-skich filmów dokumentalnych ostatnich lat i spotkań z twórcami. Pierwsza projekcja - „Królowej ciszy” Agnieszki Zwiefki odbyła się w grudniu 2016 roku. W następnym roku pokazanych zostało sześć filmów, między innymi: „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka, „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej i „Miss Holocaust” Michaliny Musielak. W 2018 r. HOT SELECTION otworzył pokaz laureata Festiwalu IDFA, filmu „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskie-go. Drugim prezentowanym w cyklu dokumentem był nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji „Książę i Dybuk”, trzecim – obsypany nagrodami „Over the limit” Marty Prus. Swoje filmy pokazywali również: Tomasz Drozdowicz - „Koncert na dwoje”, Rafał Łysak - „Miłość bezwarunkowa” oraz Marcin Sauter - „Urosłam kiedy spałaś” i „Żalanasz”. Cykl był częścią programu Doc Lab Poland Warsaw Days, wspartego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckie-go, w ramach którego podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego zostały też zorganizowane warsztaty dla filmowców i wykłady otwarte dla szerszej publiczności.

DOC LAB POLAND to największy w Polsce program dla profesjonalnych dokumentalistów, łączący konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: pro-ducentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży. Ważnym elementem programu jest market kopro-dukcyjny organizowany dla kolejnych ok. 50 producentów z Polski i zagranicy. W ramach publicz-nych prezentacji oraz marketu koprodukcyjnego podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego w 2018 roku odbyło się ok. 800 indywidualnych spotkań branżowych. 
AK / DOC LAB POLAND  14 lutego 2019 13:32
Scroll