Aktualności
"Miłość bezwarunkowa", reż.; Rafał Łysak
fot. Krakowski Festiwal Filmowy
Cztery polskie dokumenty w konkursach IDFA
Festiwal IDFA ogłosił pierwsze filmy wybrane do konkursów. Znamy tytuły, które powalczą o nagrody w Konkursie Średniometrażowym, Krótkometrażowym, Studenckim i Kids&Docs. Trzy inne zostaną pokazane w sekcjach pozakonkursowych.
Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 280 tys. widzów, w tym pond 3 tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA odbędzie się w dniach 14-25 listopada.

W programie festiwalu zobaczymy „In Touch” Pawła Ziemilskiego (konkurs filmów średniometrażowych), „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk (konkurs studencki) oraz „Tańczę dla ciebie” Katarzyny Lesisz (konkurs Kids&Docs). Do konkursu filmów krótkometrażowych komisja selekcyjna zaprosiła film „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka. Światowa premiera filmu odbyła się na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie film zdobył nagrodę Złotego Lajkonika.

Na tegorocznej edycji festiwalu zagoszczą też starsze polskie produkcje. W specjalnym programie „Me” zaprezentowane zostaną dokumenty nagrodzone Srebrnym Rogiem na 53. Krakowskim Festiwalu Filmowym – „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego oraz „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego

W tym roku gościem honorowym festiwalu będzie Helena Třeštíková, która wybrała dziesięć ważnych i inspirujących filmów dokumentalnych innych twórców. Na liście Heleny Třeštíkovej znalazła się m.in. „Pierwsza miłość” Krzysztofa Kieślowskiego.

Festiwalowi towarzyszą istniejące od 1996 roku targi filmowe Docs for Sale, które corocznie odwiedzają przedstawiciele branży dokumentalnej. Tak jak każdego roku w targowej wideotece znajdzie się kilkanaście polskich filmów dokumentalnych.

Pełną listę zakwalifikowanych obecnie filmów znaleźć można na stronie internetowej festiwalu. Kolejne tytuły poznamy w przyszłym tygodniu.
AK / Krakowski Festiwal Filmowy/Polish Docs  18 października 2018 11:19
Scroll