Aktualności
fot. materiały prasowe
„Dotknięcie Anioła” najlepszym filmem w Rumunii i USA
„Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego, otrzymał w jednym czasie dwie nagrody: Grand Prix Zlatna International Ethnopraphic Film Festival w Rumunii oraz nagrodę za Najlepszy Dokument na Universal Film Festival w Stanach Zjednoczonych. Był też jednym z trzech spośród prawie 600 filmów fabularnych i dokumentalnych, nominowanych do nagrody Najlepszy Film z całego programu Universal Film Festival.

Siedmioosobowe jury rumuńskiego Festiwalu w Zlatna ( ZIEFF 22 – 24 września 2017), w skład którego wchodziło m.in. trzech wybitnych reżyserów, pod przewodnictwem rumuńskiej gwiazdy kina Mircea Diaconu, byłego ministra kultury, obecnie członka Parlamentu Europejskiego – przyznało jednogłośnie laur Grand Prix historii Henryka Schoenkera Dotknięcie Anioła” (Atingerea unui înger).


Kadr z filmu "Dotknięcie Anioła", fot. materiały prasowe


Amerykański Universal Film Festival, odbywający się w dniach 28 – 30 września 2017 w Kansas City , jest jednym z bardzo niewielu amerykańskich festiwali, do którego zgłoszenie jest bezpłatne. Twórcy Festiwalu mają ambicję prezentowania najciekawszych filmów z całego świata, które powstają poza głównym nurtem kina wysokobudżetowego. Okazała statuetka trafiła tym razem do polskich twórców – Marka Tomasza Pawłowskiego oraz Małgorzaty Walczak, założycieli przed 20 laty firmy Zoyda Art Production, kreującej szczególne historie filmowe oparte na faktach.



„Dotknięcie Anioła”, przejmujący polsko-niemiecki obraz dokumentalny otrzymał 33 nagrody w Polsce i na świecie. Ten polsko-niemiecki kandydat do dokumentalnego Oscara w 2015 roku jest wciąż zapraszany na międzynarodowe festiwale.Walczy z utartymi stereotypami traktującymi Niemców, Żydów i Polaków. Film został doceniony na całym świecie również z powodu jego walorów artystycznych – historia została opowiedziana w oryginalnym, autorskim stylu nazwanym przez reżysera Marka Tomasza Pawłowskiego „archicollagem”, który autorsko tworzył Robert Manowski, rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Autorem zdjęć do filmu jest Jacek Januszyk, montażu Cezary Grzesiuk, zaś kompozytorem nagrywanej wraz z Beethovenowską Orkiestrą muzyki - Michał Lorenc.  Obraz jest koprodukcją Zoyda Art Production, Telewizji Polskiej i niemieckiej Westdeutscher Rundfunk, a także Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Kreatywnej Europy. Producentem wiodącym jest Małgorzata Walczak.



 

MR / Zoyda   5 października 2017 12:18
Scroll