Aktualności
"Więzi", reż. Zofia Kowalewska
fot. Studio Munka-SFP
Doc Lab Poland Hot Selection: Dokumenty ze Studia Munka
W najbliższą środę, 26 lipca, w Barze Studio kolejna odsłona cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION prezentującego najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat. Tym razem pokazane zostaną produkcje ze Studia Munka-SFP: wielokrotnie nagradzane „Więzi” Zofii Kowalewskiej oraz filmy uczestniczek programu DOC LAB POLAND 2016: „Wolta” Karoliny Poryzały i Moniki Koteckiej oraz „Miss Holocaust” Michaliny Musielak. Studio Munka–SFP jest partnerem pokazu. Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z twórcami.
Miejsce:
Kino plenerowe przed Barem Studio, Plac Defilad 1; godz. 21.00
Pokaz na świeżym powietrzu - w razie niepogody przeniesie się do baru Studio.   
Wstęp bezpłatny!


MISS HOLOCAUST
22 min, 2017
Grupa kobiet przygotowuje się do występu. - Wyprostuj się! Obrót! Stop! Uśmiech! Ukłon! - komenderuje choreografka. Czuć narastające napięcie i nerwowość. Nerwów nie uspokaja ani podstawiona limuzyna ani sala wypełniona po brzegi elegancką, choć trochę znudzoną publicznością.  Zobaczcie konkurs piękności, do którego wstępna selekcja odbyła się niemal 80 lat temu.

scenariusz i reżyseria:  Michalina Musielak, zdjęcia: Beata Rakoczy i Hanna Linkowska, dźwięk: Anna Rok, montaż: Irena Siedlar, producent: Karolina Galuba, Małgorzata Małysa,  koproducent: Stefan Donaubauer, Daniela Ljubinkovic, Olga Okła-Cerkaska, produkcja: Furia Film, koprodukcja: Juno Film, Lulu Production, Studio Munka - SFP

  WOLTA
14 min, 2017
Dwunastoletnia Zuzia od kilku lat trenuje woltyżerkę. Ze względu na wiek i budowę jest podnoszona przez starsze, silniejsze koleżanki. Jest „górną”, zwieńczeniem akrobatycznej piramidy. Rozpoczyna się kolejny sezon. W trakcie treningów okazuje się, że figury z udziałem Zuzi nie mają już gracji i lekkości. Starsze zawodniczki w końcu przyznają, że Zuzia urosła i nie mają siły wynieść jej do góry. Dziewczynka musi znaleźć nową rolę w grupie.

scenariusz i reżyseria: Monika Kotecka i Karolina Poryzała, zdjęcia: Monika Kotecka, dźwięk: Patrycja Krysik, Karolina Poryzała, Michał Truong, muzyka: Aleksandra Kotecka, Tomek Wierzbowski, montaż: Izabela Pająk, producent: Mikołaj Syguda, producent wykonawczy: Magdalena Bryk, produkcja: Studio Munka - SFP, Moth Films, O.K.O. FX Studio, Cukry, Kurkot Kollektiv

WIĘZI
18 min, 2016
Barbara i Zdzisław Torhanowie są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Niedawno zdecydował się wrócić do żony. Barbara przyjęła go z powrotem. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny. Zdzisław proponuje zorganizowanie jubileuszu ich związku.

scenariusz i reżyseria: Zofia Kowalewska, zdjęcia:  Weronika Bilska, dźwięk: Krzysztof Ridan, montaż: Jerzy Zawadzki, muzyka: Krzysztof Ridan, Julia Goreczky-Torhan, producent: Katarzyna Zariczny, produkcja: Studio Munka - SFP, Katarzyna Zariczny Produkcja Filmowa


***

DOC LAB POLAND HOT SELECTION to cykl spotkań z twórcami i pokazów najciekawszych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat. Pierwsza projekcja („Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki”) odbyła się w grudniu 2016 roku. Kolejne będą się odbywać późnym latem i jesienią 2017 roku. DOC LAB POLAND HOT SELECTION jest częścią programu Doc Lab Poland Warsaw Days, wspartego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, w ramach którego zostaną też zorganizowane warsztaty dla filmowców i wykłady otwarte dla szerszej publiczności – w październiku, podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
Partnerem pierwszego tegorocznego pokazu jest STUDIO MUNKA – SFP, które działa w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich od 2008 roku. Studio jest producentem krótkometrażowych i pełnometrażowych debiutów filmowych. Młodzi twórcy, którzy chcą zrealizować swój pierwszy film w profesjonalnych warunkach mogą liczyć w Studiu Munka  na opiekę artystyczną, produkcją i promocyjną nad projektem. Krótkometrażowe filmy ze Studia Munka produkowane są w ramach programów „30 Minut”, „Pierwszy Dokument” i „Młoda Animacja”. Nabory scenariuszy do programów odbywają się dwa razy w roku. Corocznie powstaje maksymalnie 10 fabuł, 10 dokumentów i 5 animacji.

DOC LAB POLAND to największy w Polsce program dla profesjonalnych dokumentalistów, łączący konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży. W 2017 r. w DOC LAB POLAND biorą udział w sumie 23 projekty dokumentalne w fazie developmentu lub montażu, reprezentowane przez zespoły składające się z reżysera i producenta. Dodatkowym, ważnym elementem programu jest market koprodukcyjny organizowany dla kolejnych ok. 40 uczestników z Polski i zagranicy. W ramach publicznych prezentacji oraz marketu komprodukcyjnego podczas tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbyło się ok. 700 indywidualnych spotkań. Uczestnicy programu otrzymali nagrody o łącznej wartości ponad 60 tys. zł.
To pitching na światowym poziomie w połączeniu z atmosferą zjazdu rodzinnego – oceniła program DOC LAB POLAND Agnieszka Zwiefka, uczestnicząca w edycji 2016 ze swoim nowym projektem „Blizny”.
DOC LAB POLAND to znakomite wydarzenie, zorganizowane w bardzo profesjonalny sposób. Podobne imprezy towarzyszą wielu festiwalom i Kraków jest na pewno wśród najlepszych – mówił po pierwszej edycji programu Wieland Speck, szef Panoramy Berlinale.
DOC LAB POLAND stwarza ogromną szansę projektom i ich twórcom do przepracowania pomysłu, celów i planów. Bezlitośnie, ale niesamowicie kreatywnie weryfikuje to, czy wiemy o czym chcemy zrobić film i czy jesteśmy gotowi na pokazanie go w tym momencie branży. Nie wyobrażam sobie lepszej okazji do przećwiczenia w bezpiecznych i profesjonalnych warunkach prezentowania swojego projektu przed profesjonalistami z całego świata. Uważam, że DOC LAB POLAND jest obecnie najlepszym programem rozwoju dla filmów – twierdzi Małgorzata Małysa, producentka „Miss Holocaust”.
Byłem pod wrażeniem jakości projektów, a także organizacji DOC LAB POLAND. Sposób przygotowania oficjalnych prezentacji, jak i spotkań indywidualnych może być inspiracją dla branży – ocenił Peter Jäger z AUTLOOK FILMSALES

Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a partnerem strategicznym – Krakowski Festiwal Filmowy. Program jest organizowany we współpracy z DOK Leipzig, najważniejszym niemieckim festiwalem filmów dokumentalnych, EDN - European Documentary Network, czeskim  Institute of Documentary Film oraz Warszawskim Festiwalem Filmowym. Partnerami edycji 2017 są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza i Culture.pl, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Marszałek Województwa Małopolskiego, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Mazovia Warsaw Film Commission i Mazowiecki Instytut Kultury, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission, Krakowski Park Technologiczny, Krakowski Klaster Filmowy, kancelaria MKZ Partnerzy oraz Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. Patronami Medialnymi są: Film Pro, Film & TV Kamera, Co Jest Grane 24, Polish Docs i TVP Kultura. Prezentacja DOCS TO GO! jest organizowana od 2012 roku przez PISF i Krakowską Fundację Filmową, a od 2015 we współpracy z DOC LAB POLAND.

Więcej na: www.doclab.pl

PARTNER POKAZU 26 LIPCA: STUDIO MUNKA - SFP.


AK / Doc Lab Poland  25 lipca 2017 13:48
Scroll