KiKA - nowe kino w Krakowie
W sobotę, 28 stycznia, na mapie filmowego Krakowa pojawi się nowe kino: KIKA. Połączona z kawiarenką sala zapewni przeżycia estetyczne i smakowe.

- Największym smakołykiem KIKI będą filmy, dla których warto będzie nas odwiedzić - zachęca dyrektor kina, Bogdan Balicki. - Poza tym mamy świetną kawę i herbatę, ciasta, no i czeskie piwo lane oraz butelkowane piwa z małych browarów. Dla małych gości będzie kakao, a dla łakomczuchów gorąca czekolada - dodaje.

Nazwa to połączenie słów "kino" i "kawiarnia", choć każdy kinoman dostrzeże tu drugie dno. - KiKA wywodzi się od KIno KAwiarni, dzieło Pedro Almodovara jest tylko miłym skojarzeniem  dla ludzi zorientowanych - zdradza Balicki.


Sala kina "KiKA", fot. B. Balicki

Pierwotnie miała to być druga sala znanej i lubianej w Krakowie Agrafki. - Dzięki dofinansowaniu z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej uruchomiliśmy drugie kino. Poza tym od zawsze marzyła mi się fajna kawiarenka i moje marzenie się właśnie spełnia - na pytanie o to, jak doszło do powstania KIKI odpowiada dyrektor.

Repertuar nie będzie zbytnio odstawał od tego, co grane jest w Agrafce. - Będą spotkania dla dzieci, projekcje dla mam i tatusiów z dziećmi, cykliczne seanse dla seniorów. Mam również nadzieję, że w KICE odnajdzie się również kilka formalnych i nieformalnych grup miłośników sztuk różnych, z którymi rozmawiamy. Planujemy udostępnić przestrzeń dla różnych form aktywności kulturalnej - zapowiada Bogdan Balicki.

Działalność KIKI zainauguruje sobotni pokaz obrazu "Każdy ma swoje kino", filmu-hołdu dla wynalazku braci Lumiere i festiwalu w Cannes, projektu, w który zaangażowani byli najwięksi mistrzowie z całego świata. 33 nowele i takie nazwiska, jak Atom Egoyan, David Lynch, Jane Campion, Nanni Moretti, Ken Loach, Roman Polański, Aki Kaurismaki, David Cronenberg, Joel Coen, Ethan Coen, Bille August czy zmarły tragicznie w tym tygodniu Theo Angelopoulos.

Sala kinowa pomieści 41 widzów, a kawiarenka 30. KIKA znajduje się na ulicy Krasickiego 18. Informacje o kinie można znaleźć na jego stronie oficjalnej: http://www.kinokika.pl/index.php, a także na Facebooku: http://www.facebook.com/kinokika


Dagmara Romanowska / Portalfilmowy.pl  27 stycznia 2012 10:03
Scroll