Juliette Binoche wkrótce w Polsce
Juliette Binoche 6 lutego 2012 r. będzie gościć w Warszawie. Francuska aktorka, laureatka Oscara, weźmie udział w polskiej premierze nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej "Sponsoring", w którym zagrała główną rolę - poinformował dystrybutor tego filmu Kino Świat.

- Spodobał mi się wyjątkowy scenariusz, przedstawiający skomplikowaną sytuację młodych dziewczyn. To intymna opowieść o ich wyborach, opisująca również zepsucie francuskiego społeczeństwa, korupcję, mechanizmy deprawacji - opowiadała w wywiadzie dla "Polityki" w 2010 roku. Aktorka spotka się również z dziennikarzami na konferencji prasowej. "Sponsoring" z jej udziałem trafi na ekrany kin w całej Polsce 17 lutego.


Małgorzata Szumowska i Juliette Binoche, fot. Kino Świat

Film opowiada historię Anny (w tej roli Binoche), dobrze sytuowanej dziennikarki, która  przygotowuje artykuł na temat prostytucji wśród studentek. W trakcie pracy nad materiałem kobieta poznaje dwie sprzedające swoje ciała dziewczyny, Charlotte (Anais Demoustier) i Alicję (gra ją Polka Joanna Kulig). Te wprowadzają ją w świat płatnej miłości. Świat odstręczający, ale też, ku zaskoczeniu Anny, sprawiający wrażenie "na swój sposób pociągającego".

- Scenariusz podejmuje trudny temat, czyli prostytucję wśród studentek, ale film pozbawiony jest tonu oskarżycielskiego, nikogo nie ocenia, jedynie stawia pytania. Daje nam wgląd w zmiany, jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, które wpływa na nas i na sposób naszego myślenia - powiedziała o "Sponsoringu" Juliette Binoche.

Nowy film w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej jest wspólną produkcją Polski, Francji i Niemiec. Był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. W obsadzie znaleźli się także Andrzej Chyra i Krystyna Janda. Autorem zdjęć, które realizowano w Paryżu i Kolonii, jest Michał Englert.

 
Juliette Binoche w filmie "Sponsoring", fot. Kino Świat

W lutym "Sponsoring" będzie prezentowany na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Otworzy on na festiwalu sekcję Panorama. Berlinale potrwa od 9 do 19 lutego.

Juliette Binoche (ur. 1964 w Paryżu) w 1997 r. otrzymała Oscara za rolę w filmie Anthony'ego Minghelli "Angielski pacjent". W 2001 r. była nominowana do Oscara za rolę w "Czekoladzie" Lassego Hallstroma. Binoche zagrała też m.in. w filmach: "Nieznośna lekkość bytu" Philipa Kaufmana (1988), "Wichrowe wzgórza" Petera Kosminsky'ego (1992), "Trzy kolory: Niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego (1993), "Ukryte" Michaela Hanekego (2005), "Copie conforme. Zapiski z Toskanii" Abbasa Kiarostami (2010).


WRÓB / PAP  26 stycznia 2012 18:46
Scroll