Nowa książka o polskim filmie dokumentalnym
Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się książka dla wszystkich zainteresowanych filmem dokumentalnym. "Jak wyprodukować film dokumentalny w Polsce?" jest wyjątkową pozycją, ponieważ łączy teorię z praktyką.
- Napisałem tę książkę dla producentów i realizatorów filmów dokumentalnych - zarówno tych na początku twórczej drogi jak i tych bardziej zaawansowanych - aby dać im instrukcję wyprodukowania, krok po kroku, dzieła niefikcjonalnego - tłumaczy Jakub Maj. - Publikacja będzie też ciekawą lekturą dla osób, które po prostu interesują się polskim kinem dokumentalnym i chciałyby dowiedzieć się czego więcej na temat procesu realizacji od strony filmowej kuchni - dodaje autor.

Jakub Maj, który sam jest doświadczonym producentem dokumentów, dzieli się nie tylko spostrzeżeniami wyniesionymi z własnego portfolio, ale też sięga do bogatej bibliografii znawców i twórców kina dokumentalnego. O ile bowiem w filmach fabularnych i animowanych ostateczny kształt dzieła i większość zadań do wykonania można mniej lub bardziej precyzyjnie określić i przewidzieć już na etapie planowania realizacji – o tyle w dokumencie w początkowej fazie produkcji prawie nic nie można stwierdzić na pewno.


Dokumentalista staje przed szeregiem intrygujących, ale i złożonych kwestii: jak zbudować zespół produkcyjny, jeśli producent nie jest w stanie z góry ustalić harmonogramu? Jak przygotować kosztorys realizacji, nie znając liczby dni zdjęciowych? Jak zarządzać przepływami pieniężnymi w tak długim okresie? Jak zaplanować dystrybucję i eksploatację gotowego filmu na wczesnym etapie, skoro jego docelowy kształt jest trudny do przewidzenia? A także, co najważniejsze dla producenta, jak zaplanować finansowanie i jak zachęcić różne instytucje i firmy do zainwestowania środków w coś tak niepewnego i obarczonego tyloma niewiadomymi? 

Na te i podobne kwestie pojawiające się w procesie produkcji i dystrybucji filmu dokumentalnego zwraca uwagę autor książki, udowadniając, że dzięki wypracowanym przez teorię i praktykę zawodową strategiom, producent dzieła niefikcjonalnego może zwiększyć swoje szanse na sukces.

Jakub Maj jest producentem filmowym i wykładowcą na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończył PWSFTViT w Łodzi i Wydział Zarządzania Politechniki Gdańskiej. Jest założycielem działającego od 2010 r. domu produkcyjnego MAJ FILM w Gdyni. Ma na koncie produkcję kilku filmów dokumentalnych m.in. "Mój wujek Leszek", "Opowiedz mi o mnie", "Face-Off", "Cheerleaderki" i fabularnych: "Wolna krowa", "Pan młody", "Czy potwory jedzą kiwi?", "Kar(m)a".
LK / SFP  5 lipca 2024 11:48
Scroll